Zażywasz statyny? Miej się na baczności! – cz. 1

Pół roku temu zmarł mój ojciec. Pisałam już o próbach ratowania go ze śpiączki:  Śpiączka i co dalej?

Tym razem skupię się na tym, co doprowadziło tatę do śpiączki. Do bolesnych wspomnień nakłonił mnie artykuł blogera rolikmana: Czy statyny to medyczna pomyłka?

Bezpośrednią przyczyną śmierci mojego ojca w czerwcu 2011 było nagłe zatrzymanie krążenia. Tato był na dużych dawkach sterydów i towarzyszących im leków (np. duże dawki potasu). W ten sposób leczony był z “autoimmunologicznego” zapalenia wielomięśniowego (polymyositis), które zdiagnozowano u niego po tym, jak w lutym 2011 r. trafił na ostry dyżur Szpitala Jana Pawła II w Krakowie z podejrzeniem zawału. Zawał wykluczono. Owszem serce się rozpadało, ale w tak samo zastraszającym tempie jak mięśnie szkieletowe.

Kardiolog przejmujący mojego ojca na oddziale chorób wieńcowych od razu zapytał o statyny i pokiwał głową ze zrozumieniem, gdy moja odpowiedź była twierdząca.  Zatem to nie serce trzeba leczyć, ale mięśnie wogóle. Tato został odesłany z kardiologii na immunologię, gdzie miano przeprowadzić diagnostykę różnicową.

Kolejni specjaliści jednak, słysząc hasło “statyny” reagowali już inaczej niż wspomniany kardiolog. Immunolodzy badający tatę,  z uporem maniaka i do tego gołosłownie odrzucali możliwość postatynowych efektów ubocznych. “Przecież Pani ojciec zażywał statyny 4 lata! Gdyby miało się coś stać, to stałoby się wcześniej.” Upierali się przy schorzeniu autoimmunologicznym, choć wyniki diagnostyki wcale na to nie wskazywały.  Dopięli jednak swego i ostatecznie postawili diagnozę “autoimmunologiczną”. Dawano mi do zrozumienia, że niezaleznie od przyczyny i tak lekarstwa na chorobę taty nie ma, i już! “Można ją jedynie próbować zatrzymać. A szanse na to dają tylko sterydy, które podaje się w takim przypadku standardowo” … w mega dawkach. I nikt nie daje gwarancji, że się uda…

Próbowałam nakłonić tatę do rezygnacji ze sterydów. Na próżno. Po 2-tygodniowej kuracji gigantycznymi dożylnymi dawkami, tato został wypisany do domu. Nadal zażywał duże dawki doustnie.  Efekt: samopoczucie poprawiło się , a  energia rozsadzała tatę od środka.  Upalnego 31 maja, wychudzony po ostrej rabdomiolizie, ale nabuzowany sterydami, w tajemnicy przed rodziną wsiadł w samochód i pojechał do garażu, aby reperować swój ukochany wóz, tak zaniedbany przez ostatnie miesiące. Wymienił opony, wycinał dziurawy kawał błotnika, aby go zaspawać… Nie zdawał sobie sprawy, że nadal jest słaby. Sterydy włączyły “zasłonę dymną”. Wyłączyły czujność i czucie. Zasłabł… Pracując pół dnia w upale, nie pijąc nic, odwodnił się.  Nie był lekarzem – nie wiedział, że leki jakie zażywa, mogą go zabić w takich warunkach.

W konsekwencji odwodnienia w upalny dzień doszło do tragedii. Nie wiadomo, jak długo tato leżał przy samochodzie, zanim nadjechała karetka.  Zapewne za długo, skoro zmarł na 3 dobę, nie wybudziwszy się ze śpiączki. Wiadomo jednak, jak długo zażywał statyny. Jako pacjent kardiologiczny (po wymianie zastawki) stawiał się posłusznie na kontrole okresowe, raportując swojej “mądrej” pani kardiolog, że jest coraz słabszy. Cholesterol przez ostatni rok był poniżej normy. Ale pani kardiolog utrzymywała normalne dawki simwastatyny… Nie zastanawiał jej fakt, że pacjent zgłasza osłabienie mięśni. W końcu to pacjent w podeszłym wieku. To takie “typowe osłabienie” dla 70-latka… Nietypowe stało się dopiero po gwałtownym zaostrzeniu, gdy pojawiła się także niewydolność oddechowa. Ale tego pani doktor też nie zauważyła!

Lekarze mają obowiązek zgłaszania działań ubocznych leków. Nie robią tego!  

Każde opakowanie statyn zawiera ulotkę, a w niej informację na temat możliwych skutków ubocznych.

Mój tato zażywał 2 rodzaje simwastatyny: simvacard i simvasterol. Simvacard ma nastepujące ostrzeżenie:

Możliwe skutki uboczne: Są rzadkie, zwykle miernie nasilone i przemijające. Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, osłabienie i bóle głowy. Mogą również wystąpić nudności, biegunka, objawy dyspeptyczne, świąd skóry, wypadanie włosów, zawroty głowy, skurcze mięśni, zapalenie trzustki, parestezje (zaburzenia czucia), wymioty, niedokrwistość. Odnotowano rzadkie przypadki zapalenia wątroby (żółtaczka) oraz wystąpienia reakcji nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. “

Simvasterol, zaś:

“Możliwe skutki uboczne: Bóle brzucha, zaparcia i wzdęcia, osłabienie i bóle głowy. Podczas stosownania leku odnotowano także nudności, biegunkę, wysypkę, objawy dyspeptyczne, świąd, łysienie, zawroty głowy, kurcze mięśni, bóle mięśni, zapalenie trzustki, parestezje, neuropatię obwodową, wymioty i niedokrwistość. Rzadko występowały przypadki rabdomiolizy i zapalenia wątroby lub żółtaczki. Również rzadko stwierdzano zespół nadwrażliwości z niektórymi z następujących objawów: obrzęk naczynioruchowy, zespół toczniopodobny zapalenie naczyń, zmiany obrazu krwi, zapalenie i bóle stawów, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, gorączka, zaczerwienienie twarzy, duszność i złe samopoczucieW przypadku wystąpienia innych, nie wymienionych objawów niepożądanych, należy o nich poinfromować lekarza.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. “

W czyim interesie lekarze prowadzą diagnostykę róznicową, w czasie której ignorują oczywiste fakty? Dlaczego, wbrew informacji pacjenta, lekceważą związki objawów niepożądanych z zażywanym lekiem? Czy dlatego, aby w ulotkach leków można było nadal pisać, np: “rzadko występowały przypadki rabdomiolizy”? Ilu 60-, 70-latków umiera rocznie z powodu “statynowego interesu”, wykazując “typowe dla wieku” osłabienie mięśni?

 

 

60 odpowiedzi do “Zażywasz statyny? Miej się na baczności! – cz. 1”

 1. A ja biorę statyny bardzo regularnie od 17 lat i same dobre rzeczy mogę tylko powiedzieć. Jestem tez na diecie z unikaniem nasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystko zależy od trybu życia, genetyki. Ja alkohol przy tym średnio raz na tydzień w umiarkowanych dawkach czyli pół litra wina lub dwa piwa. Jestem bardzo w ruchu: albo rower, albo basen, spacery i biegam od kilku lat od 3 do 6 km kilka razy na dwa tygodnie. Jedyne co teraz szukam to od czego zawroty głowy ale tylko w lato. mam za trzy m-ce 50 lat. Zdrowia życzę.

  1. Ja brałam statyny przez 9-10 lat i mam kilka nowotworów, A co dzieje sie u Ciebie w głowie, to boje sie mysleć.

  2. Matko jedyna czyli 33 letni chłopak na statynach? Zbrodniarze teraz będa wpychac statyny dzieciom ico z tych dzieci pozostanie? Ciekawe kiedy ujawni sie w Ciebie nowotwór postatynowy, bo on będzie na 100%

 2. W latach 90., jako dwudziestoparolatka trafiłam do specjalistów – wysoki poziom cholesterolu, ok. 350. Szybko okazało się, że dieta nie ma żadnego wpływu na poziom lipidów, a że wysoki cholesterol mieli dziadkowie (zmarli po 90. roku życia) i mama (ok 400, po 80 żyje) zdiagnozowano hipercholesterolemię rodzinną. Przetestowali na mne chyba wszystkie dostępne wówczas leki, po jednych cholesterol rósł, po statynach, które wówczas na mnie testowali (20, potem 40, przez 2 lata bezpłatne próbki z MSD) spadał max. 5%, co żadnej wartości klinicznej nie wnosiło, dopełnieniem były obrzydliwe żywice (Colestid) wiążący kwasy w procesie trawienia. Brałam jednak dzielnie, nie zauważałam skutków ubocznych, byłam na restrykcyjnej diecie (jajecznica 2 x w roku:D). Ponieważ cholesterol był nadal wysoki postanowiłam zrobić przerwę w statynach. Przez rok poziom cholesterolu utrzymywał się na niezmiennym poziomie. Po zajściu w ciążę gwałtownie wzrósł (ponad 500), by 3 miesiące po porodzie spaść do poziomu sprzed ciąży. Lekarze jednak spanikowali, ja zaś wróciłam potulnie na statyny w najwyższej dawce, poziom cholesterolu jednak pozostawał niezmienny. Po 2 latach pojawiła się insulinooporność, niebywałe zmęczenie i drżenie mięśni zmiany hematologiczne (małopłytkowość, leukopenia). Odstawiłam, nie widziałam sensu ich brania, po roku rzuciłam palenie, rozluźniłam dietę (choć jadłam chudo), po kilku miesiącach cholesterol spadł do ok. 300. Neurolog, u którego konsultowałam się (ceniony w Polsce specjalista), po badaniach wykluczył neurologiczne i tężyczkowe przyczyny drżeń mięśni i odradzał brania statyn – niech pani nie bierze tego świństwa, one powodują rozpad mięśni i są kompletnie nieskuteczne w pani przypadku. Trafiłam również z innych przyczyn do kardiologa, znanego profesora, który powiedział wprost – ja tam statynami nie leczę, nie leczę w ogóle cholesterolu.
  Obecny poziom wynosi ok 290 przy umiarkowanej diecie.

  1. Ludziska kochane statyny was zabijaja, to jest sprawa kryminalna z tymi truciznami. Ja piłam 9 lat statyny i fibraty, nie czułam,że zyje, wszystko mi bolało, ale pani doktórka kazała pic, bo to dobre leki, az wysiadła mi wątroba, nerki, mięśnie, nie dałam rady chodzić. A teraz ma raka, tak od statyn. Cholesterolu nie wolno zbijac, bo to jest nasz przyjaciel, ale mafia farmaceutyczna jest jeszcze nienasycona, kolejny raz obniża wartości cholesterolu, teraz to 180 i przy takiej wartości kobieta dostała zawału i udaru, a przeciez statyny miały bronić przed tym. Mafia farmaceutyczna na całym świecie powinna trafić przed sądy, w Polsce też. MYLAN jako pierwszy zbrodniarz, który odebrał mi zdrowie i zycie. Trzeba podawac ich do sadu, trzeba zrobic nimi porzadek. Wielu naukowców na świecie pisze, że statyny powodują wiele chorób, nowotworów, prowadzą do przedwczesnych smierci, rozpadajacych się mięśni. Nie zbijajcie cholesterolu, czym wiekszy tym lepsze wasze zdrowie. Oszukana przez mafię farmacewutyczną

 3. Dorzucam opis przypadku mojego ojca.
  Jestem przekonana, że statyny były bezposrednią przyczyną jego dolegliwości układu oddechowego, cukrzycy, bezsenności i osłabienia mięśni.
  Sprawa dotyczy mojego ojca lat 82, który używał Zocor przez okres około 5 lat.
  Ojciec cierpi na wiele dolegliwości między innymi miażdżycę tętnic i w związku z tym schorzeniem został przepisany Zocor.
  Od około 2 lat ojciec zaczął cierpieć na ciągle nawracające zaostrzenia POChP z uporczywym kaszlem (ciągle w dzień i w nocy). Był leczony przez pulmonologa (leki steroidowe wziewne w razie potrzeby antybiotyk) bez widocznej poprawy. W marcu 2016 r. wyjechał do sanotorium gdzie lekarz zredukował mu liczbę przyjmowanych leków i odstawił między innymi Zocor.
  Po tygodniu kaszel ustał całkowicie i poprawa wydolności oddechowej była bardzo widoczna. Po powrocie dobre samopoczucie utrzymało się – brak kaszlu i duszności. Przypisywaliśmy to dobroczynnemu działaniu zmiany klimatu.
  Po wizycie u lekarza geriatry (tato niepokoił się, że lekarz w sanatorium odstawił zbyt dużo leków) w czerwcu 2016 r. Zocor wrócił na listę leków mojego ojca.
  Od tego momentu aż do kwietnia b.r. nieustanne zaostrzenia POChP. Trzy kuracje antybiotykowe, zwiększenie dawek leków wziewnych – bez poprawy. Zmiany w obrazie RTG płuc. Tomografia: płat środkowy o zmniejszonej objętości, z klinowatym odwnękowym obszarem niemal jednolitego zagęszczenia z bronchogramem powietrznym – najpewniej o zapalno – niedodmowym charakterze. Pogrubienie szczeliny m/płatowej małej. Nieliczne wąskie pasemka bliznowate w seg. języczka płata dolnego, drobne blizenki w płatach dolnych w łączności z opłucną żebrową. Pasma w tylnej części płata dolnego płuca lewego nadprzeponowo i w łączności z opłucną żebrową o wyglądzie konsolidacji zapalno pozapalnych.
  Kolejne leczenie antybiotykiem bez poprawy.
  W międzyczasie stabilna do tej pory cukrzyca typu 2 regulowana lekami zaczęła wymykać cię spod kontroli. Po przypadkowo przeczytanym artykule o powodowanej przez statyny hiperglikemii poradziłam ojcu odstawienie Zocor tym bardziej, że jego cholesterol od dawna jest grubo poniżej normy.
  Po tygodniu kaszel, który przez ostatnich kilka miesięcy dusił go w dzień i w nocy ustał całkowicie. Zmiana jest tak wyraźna, że skojarzyłam to z poprzednią sytuacją, kiedy ojciec odstawił Zocor.
  Dostrzegam wyraźny związek pomiędzy zażywaniem Zocor a pojawieniem się zmian w płucach, kaszlem i pogorszeniem wydolności oddechowej.
  Zaczęłam szukać informacji i znalazłam anglojęzyczne opracowanie wskazujące na możliwość pogorszenia przebiegu POChP przy przyjmowaniu ststyn. Co ciekawe istnieje również publikacja polskich lekarzy wskazująca na coś zupełnie odwrotnego (podawanie statynma mieć korzystne działanie na stan chorych z POChP). To dowodzi, że “udowodnić” można wszystko. Biorąc jednak pod uwagę, że producenci statyn są skłonni zapłacić za badania dla nich korzystne a w drugą stronę niekoniecznie, zaufaniem obdarzam raczej badaczy, którzy zauważyli szkodliwe działanie leku.
  Na pewno należy zachować ostrożność.

  1. Serdecznie dziękuję za podzielenie się z nami przypadkiem Pani taty! Ta relacja będzie bardzo pomocna dla wielu osób. Pozdrawiam ciepło.

 4. Mam cholesterol i TG powyżej300 kiedyś brałam statyn ale Zabijały mi cholesterol tylko na początku a potem znowu wracał do ponad 300.były inne statyn i to samo było.przestał am je brać.stosował am dietę z niskim indeksem glikemiczny po której schudłam ok.10 kg a cholesterol i TG minimalnie spadły.może norma jest indywidualna dla każdego?
  Taida

 5. drodzy kochani od dwoch miesiecy zaczal mi sie pogarszac stan zdrowia tzn. jestem bardzo slaby mam trudnosci w oddychaniu brak mi sil zeby cokolwiek zrobic mam tak od dwoch miesiecy robilem badania w kierunku zawalu tomografia komputerowa glowy przeswietlenie ploc wszystkie wyniki sa bardzo dodre a samopoczucie coraz gorsze biore od okolo dwoch lat atoris 40 czytajac komentarze podrjrzewam ze znalazlem przyczyne mojego nieszczescia mam pytanie czy moge przerwac branie atorisu czy narazie zmiejszyc dawke na 20 goraco prosze was o pomoc janusz

  1. Atoris ciebie zabijał. To samo było ze mną a zazywałam fibraty Lipanthyl, ale jest to to samo, tylko inna nazwa. To jest oszustwo. Oni na nas zarabiaja miliardy a nam odbieraja zdrowie. Ja mam kilka nowotworó, nie dałam rady chodzić, szkoda słów . Nie zbijajcie cholesterolu, to jest draństwo, barbarzyństwo na ludzkim zdrowiu

 6. Witam,
  Mam 41 lat, we wrzesniu tego roku mialam udar niedokrwienny mozgu. Po 2 tygodniach i masie badan wypisano mnie do domu. Poza drobnymi ubytkami w pamieci i drobnym zacinaniu sie w trakcie rozmowy nic mi nie jest. Przeszlam na diete pid okiem dietetyka i to wlasnie on po zapoznaniu sie z moimi wynikami badan krwi ze szpitala oraz po 2 miesiacach od wypisu zapyral po co mi statyny. Cholesterol mam ponizej normy. Moja lekarka nurolog na pytanie po co mam lykac acard oraz atoris mowi tylko, ze takie sa procedury po udarze. Po 3 miesiacach sama odstawilam atoris. Wyniki krwi dobre.
  Prosze o rade czy dobrze zrobulam odstawiajac go na wlasna reke ?

  1. BEATA atoris zniszczy cibie do końca. Przeczytaj – google “Cholesterolowe kłamstwo” to zbrodniarze a nie farmaceuci. I tacy sami sa lekarze, oni sa na pasu u farmaceutów i z tego dobrze zyja a nasze zdrowie maja gdzies

 7. Witam
   
  Odstawiłem statyny i co dalej? Część druga, czyli wyniki zakończonego eksperymentu, dla dociekliwych.

  Aby nie zanudzać odsyłam wpierw do pierwszego wpisu na tym blogu pod datą 4.02.2016 r.
  Natomiast w tym wpisie chciałbym podsumować wyniki mojego, prawie dwuletniego, eksperymentu.
  Na wstępie muszę podkreślić, że po odstawieniu statyn (Zocor 20 mg ? zawierający 20 mg symwastatyny, jeden raz dziennie, wieczorem) nic złego się nie działo o czym już wcześniej pisałem. Ciągle żyję, dobiłem do siedemdziesiątki. A teraz fakty, a także szokujący i niezrozumiały, jak dla mnie, wynik zakończenia eksperymentu, o czym będzie będzie na końcu.

  Podsumujmy wyniki badań.

  1. Cholesterol całkowity, na statynach 164 ? marzec 2015, po odstawieniu statyn stopniowo rósł, np. sierpień 2015 r. do 197, ale bywały też małe spadki, np. październik 2015 r. – 194. Średnio na poziomie 202.

  2. Cholesterol HDL (ten dobry) na statynach ? 64, po odstawieniu statyn utrzymywał się ? co dziwne ? prawie na tym samym poziomie ? średnio 59, a był też wynik wyższy ? 66.

  3. Cholesterol LDL (ten zły) na statynach 86, po odstawieniu statyn niestety wzrósł osiągając średnio poziom 124.

  4. Trójglicerydy na statynach ? 72. Tu dobra wiadomość. Wyniki wskazują, że statyny ? jak mniemam ? nie mają większego wpływu na poziom trójglicerydów. Po odstawieniu też miałem wynik ? 73. Wszystko zależy od nas. ?Manewrując? ilością spożywanych cukrów prostych, sami decydujemy o tym wyniku. W każdym razie tak było w moim przypadku.

  5. Homocysteina ? na statynach ? 14. Po odstawieniu statyn, ale włączeniu kwasy foliowego i witaminy B comlex, w dawkach zalecanych przez producenta, kolejne badania wykazywały wyraźny spadek ? 9,1 i 8,6. Zalecane wartości poniżej 10, najlepiej 7. Dalej nie badałem ze względu na dość wysokie jak dla mnie koszty. Znowu dobra wiadomość, poziom homocysteiny (warto więcej o niej poczytać) możemy regulować z łatwością tanio i skutecznie bez statyn.

  6. Wskaźnik ? cholesterol całkowity do HDL. Na statynach 2,6, po odstawieniu statyn ? średnio 3,4. Według literatury powinien być poniżej 5, czyli dobrze.

  7. Wskaźnik trójglicerydy do HDL. Podobno najważniejszy. Na statynach 1,12. Po odstawieniu statyn kolejno 1,43; 1,32; 2,21; 1,51; 1,40. Zalecana wartość pomiędzy 1 i 2, czyli też dobrze.

  8. Ostatni wskaźnik LDL/HDL. Na statynach 1,34. Po odstawieniu średnio 2,1. Dobrze, jeżeli wierzyć ogólnie dostępnym opiniom.

  No i teraz najciekawsza część mojej relacji.
  Ostatnie badanie wykonane w dużym stresie i być może bezpośrednio po błędach dietetycznych wykazało niepokojący wzrost wymienionych wcześniej parametrów. Lekarz zaproponował abym jednak przyjmował chociaż połowę wcześniejszej dawki statyny dziennie, tj. 10 mg. Pomyślałem OK, to może być ciekawe zakończenie eksperymentu, ale będzie jeszcze ciekawsze jeżeli przyjmę jedną czwartą. Może nie trzeba katować wątroby? Przyjmowałem przed blisko dwa miesiące połowę tabletki ( Zokor 20 mg ), ale uwaga, co drugi dzień. Daje to średnio 5 mg na dzień (jedna czwarta wcześniejszej dawki).
  Kiedy zobaczyłem wyniki badania krwi pomyślałem wpierw o pomyłce. Uważałem, że drastyczne obniżenie dawki statyny może skutkować minimalnymi zmianami lub nie dać żadnego efektu. Myliłem się. Proszę popatrzeć na wyniki poniżej.
  Uwaga! Wszystkie wyniki przy czterokrotnie niższej dawce!

  Cholesterol całkowity ? 157! Nie przypominam sobie tak niskiego wyniku przy czterokrotnie wyższej dawce.

  HDL ? 64. Można powiedzieć baz zmian. Bywało, że i bez statyn miałem 66. Miałem też wcześniej 66 na statynach, ale przy czterokrotnie wyższej dawce!

  LDL ? 83. Tak już bywało na statynach, ale przy czterokrotnie wyższej dawce!

  Trójglicerydy ? 49! To jest wynik ?zaniechania? cukrów prostych.

  Wskaźnik Cholesterol całkowity do HDL ? 2,45! Przy czterokrotnie wyższej dawca było 2,6!

  Wskaźnik TG/HDL ? 0,76! Przy czterokrotnie wyższej dawce było 1,12!

  Wskaźnik LDL/HDL ? 1,29! Przy czterokrotnie wyższej dawce było 1,34!

  Jak widać, czterokrotnie niższa dawka dała lepsze wyniki. Może więc nie trzeba ładować w siebie megadawek? Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy zdecydowali się dalej przyjmować statyny. Muszą to przetestować na sobie.

  Moje wyniki pozostawiam bez komentarza. Nic nie sugeruję. To są tylko wyniki. Dalej to twoja decyzja, twoje życie i zdrowie. Aby być konsekwentnym do końca, nie podaję jaką podjąłem decyzję.

  Dla równowagi, na zakończenie dwa zdania o książce, którą otrzymałem w prezencie na ?siedmdziesiątkę?. ?Nowoczesne zasady żywienia? T. Colin Campbell Thamas M. Campbell II. Tytuł jest mocno mylący. To nie książka kucharska. Książka jest gruba i źle się czyta. Traktuje o badaniach naukowych nad cholesterolem i nowotworami. Jest przeładowana statystyką, ale te statystyki są powalające. Komentarze są zbyteczne. Polecam dociekliwym.

  1. Witam pana.
   Mam na imię Barbara 58 lat i dziś przypadkiem przeczytałam pana wpis.
   Bardzo dziękuję za tak szczegółowy opis.
   Ja też mam problem z cholesterolem /chociaż jestem na diecie/ biorę “simvasterol”, i dzięki panu wiem ,dlaczego tak cierpię na bóle kości.
   Mnie jeszcze zaczęły puchnąć stopy ,czego wcześniej nigdy nie było.

   Od dziś sama spróbuję zacząć przyjmować 1/4 dawki .

   Raz jeszcze bardzo dziękuję

   Życzę zdrowia i radości każdego dnia.
   Barbara

 8. kochani to o czym opiszecie to prawda-tylko co ja mam opisać (chyba książkę).Otóż mnie szanowni “konowały”leczyli statyną w dawce 40 mg od 2005 r.do 2012 sama u siebie wykrywałam różne nietypowe dolegliwości najgorsza była bezsenność jednym słowem byłam wrakiem człowieka już nie mogłam chodzić nawet przy lasce sama odkryłam przyczynę i byłam pewna przy kolejnym duszeniu się . Wmawiano mi że mam nadal brać Nie posłuchałam mam 69 lat jeżdżę na rowerze uprawiam swoją działkę moje piękne róże. Po kilku latach już nie bolą mięśnie znikły inne złe skutki tej trucizny wciąż odtruwam się czytam wykłady Dr.Zięby i modlę się o zdrowie.(naprawdę to cud że jestem

 9. kochani to o czym opiszecie to prawda-tylko co ja mam opisać (chyba książkę).Otóż mnie szanowni “konowały”leczyli statyną w dawce 40 mg od 2005 r.do 2012 sama u siebie wykrywałam różne nietypowe dolegliwości najgorsza była bezsenność jednym słowem byłam wrakiem człowieka już nie mogłam chodzić nawet przy lasce sama odkryłam przyczynę i byłam pewna przy kolejnym duszeniu się . Wmawiano mi że mam nadal brać Nie posłuchałam mam 69 lat jeżdżę na rowerze uprawiam swoją działkę moje piękne róże. Po kilku latach już nie bolą mięśnie znikły inne złe skutki tej trucizny wciąż odtruwam się czytam wykłady Dr.Zięby i modlę się o zdrowie.(naprawdę to cud że jestem

 10. Witam chcialbym sie dowiedzieć czy mozna odstaawic statyny czy nie uzalezniaja mam 29lat i mam za wysoki cholesterol

  1. cholesterol to nie wróg, odstaw statyny, bo bedziesz inwalida, ja piłam je 10 lat, a teraz podałam producenta do sądu, bo to jest trucizna, oszukują nas, bo cholesterol jest potrzebny organizmowi i nie należy go zbijać. Poczytaj w internecie wpisując np.’cholesterolowe oszustwo’

 11. Mój tata (ma ponad 75 lat) od kilku lat brał statyny i zaczął się coraz gorzej czuć. Po rozmowach ze mną i poczytaniu sobie o cholesterolu i statynach, przestał je brać. Nie bierze dopiero od około 3 miesięcy, ale już zdrowie mu się poprawiło. Zaczął mieć więcej sił, przestał się budzić zmęczony, bóle głowy, które miał codziennie, ustąpiły. A co najciekawsze, lekarka przepisała mu branie statyn, chociaż jego całkowity cholesterol mieścił się w “normie” (piszę w cudzysłowie, bo każdy wie jak ta “norma” została ustalona).

 12. Moja mama brała statyny wiele lat (wiek 86 lat). teraz cierpi na silne skurcze rąk i nóg.
  Lewą ręką nie może już prawie poruszać, tak ma powykręcaną.
  Znajoma ma 94 lata, nigdy nie zażywała statyn, mimo że ma cholesterol dużo powyżej 300. Na cholesterolu można zbić miliardy, a okazuje się, że nie jest taki szkodliwy, jak o nim piszą!

 13. Moja mama brała wiele lat statyny (wiek 86 lat ). Teraz odczuwa silne skurcze mięśni rąk i nóg. W lewej ręce ma tak silny skurcz, że nie może nią prawidłowo poruszać, skurcz wykręca rękę. Oprócz tego dochodzą bóle głowy, drętwienia i inne dolegliwości.
  Mam znajoma nie brała statyn, ma cholesterol dużo powyżej 300 i ma 94 lata, i prawie żadynch dolegliwości. Na cholesterolu można robić świetne, miliardowe interesy!

 14. Ja brałam statyny przez wiele lat, na ulotkach nie było ostrzeżenia co może dziać się naprawdę ze zdrowie. Po 3 latach zaczęły mi się kruszyć /nie psuć/ ale kruszyć zęby, straciłam ich 15 sztuk. Zapalenia nerek 3 krotne, raz stwiedzone w szpitalu, utrata świadomości, bóle mięśni tak duże, że nie mogłam podnieść się z łóżka. I nie wiedziałam od czego to jest. A dziś podam do sądu BGP Products Poland i Jacka Glinkę i innych i zażądam za zmarnowanie mi zdrowia, za zmarnowanie mi zycia, bo nie mogłam z niego korzystać. Od roku nie pije statyn, lepiej się czuję fizycznie, nie bola mi mięsnie tylko pozostały dziwne skurcze w całym ciele. Ale nie daruję w/w odpowiedzialnym za ten lek co okazał się trucizną.

 15. Witam,statyny a konkretnie wasilip biore od pol roku,od trzech mcy nie moge podniesc do gory rak,bola mniez tylu na plecach w okolcy ledzwiowej mam uczucie oslabienia,nie moge spac,przytylam az 10 kgczuje sie zmeczona,nie mam ochoty nawet wyjsc z domu totalna beznadzieja,nie wiem,ale chyba to wina statyn,co prawda cholesterol calkowity spadl do 190, frakcje dobre.Poradze sie lekarza,ale taka jakosc zycia?nie wiem co zrobie,moze ktos mi podpowie,pozdrawiam

  1. tylko, że nawet duży cholesterol nie szkodzi zdrowiu jak te cholerne statyny. Ja przeszłam piekło – utrata zębów, zapalenia nerek, wątroby, trzustki i to wszystko powodowały statyny…. sprawa będzie w sądzie. Oni na tym robili biznes miliardowy, a ja cierpiałam i cierpiała. Ciekawe jak do tego podejdzie sąd? Nie pij statyn bo szybko umrzesz.

  2. wejdż na You Tube izapoznaj się z wykładami p.J.Żięby lub kup jego książkę pt. ukryte terapie czego lekarz ci nie powie.

 16. witam czy mogę się dowiedzieć czy w lekach na alergię też są te statyty pulmicort i inne sterydy

 17. Witam
   
  Odstawiłem statyny i co dalej?
   
  Piszę o tym, ponieważ w Internecie jest mało osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami po odstawieniu statyn. Jestem po angioplastyce + stent w 1999 r. Obecnie dobijam do 70 l. Po kilku latach przyjmowania statyny (Zocor 20 mg) + aspiryna, na początku czerwca, zdecydowałem się na przerwanie tej kuracji. Dlaczego? Dwie przepukliny pachwinowe, nie wiedzieć skąd, depresja, zmiany skórne, problemy z układem trawienia i perystaltyką jelit. Podejrzewałem statyny, czy słusznie? – nie wiem. Zocor odstawiałem przez dwa tygodnie, stopniowo. Mój lekarz rodzinny nie był ?zachwycony? moją decyzją, ale polecił systematyczną kontrolę poziomu cholesterolu. Zobaczmy jak to wyglądało w okresie ośmiu miesięcy.
  1. Wyniki na statynie, 03.06.2015 r.
  cholesterol całkowity         164
  cholesterol HDL                   64
  cholesterol LDL                    86
   
  homocysteina             14,00
   ————————————————-
  2. Wyniki bez statyny, 25.08.2015 r.
  cholesterol całkowity        197
  cholesterol HDL                   62
  cholesterol LDL                 117
   
  homocysteina            9,10
   ———————————————–
  3. Wyniki bez statyny, 19.10.2015 r.
  cholesterol całkowity        194
  cholesterol HDL         55
  cholesterol LDL        124
   
  homocysteina            brak badań       
   ———————————————-
  4. Wyniki bez statyny, 2.02.216 r. Uwaga: to ostatnie badanie tuż po grypie.
  cholesterol całkowity        212
  cholesterol HDL         55
  cholesterol LDL        133
   
  homocysteina            8,60  
   ——————————————-
  Zła wiadomość jest taka, że cholesterol całkowity wzrósł, czego należało się spodziewać. Stosunek HDL do LDL się pogorszył. Natomiast dobra wiadomość dla zwolenników homocysteiny jest taka, że jej poziom w kolejnych badaniach spadał po przyjmowaniu witamin z grupy B, nawet w dawkach wskazanych przez producenta. A to właśnie homocysteina ma być odpowiedzialna za stany zapalne w  tętnicach i, co za tym idzie, odkładanie się blaszki miażdżycowej. Poprawił mi się stan psychiczny, koncentracja i jasność umysłu. Wydolność na dzień wpisu, godzina szybkiego marszu bez zmęczenia. Dużo pracuję w stresie z wykorzystaniem komputera. Co mam zamiar zrobić? Tak z przezorności, przejść na dietę japońską, a na wiosnę wsiąść na rower. Już to ćwiczyłem i miałem wyniki jak przy statynie. Moim zdaniem, co widać też z wyników. nie spisał się suplement diety ?Policosanol?, który miał utrzymywać na normalnym poziomie dobry cholesterol. Przyjmowałem go przez 6 tygodni przed ostatnim badaniem.
   

  1. Panie Jeremi, bardzo, bardzo dziękuję za podzielenie się w komentarzu Pana wynikami! I ogromnie się z nich cieszę. Częściowo z dość egoistycznych pobudek, bo potwierdzają, że stoję po “jasnej stronie mocy” ;), stronie tych, co mają rację. Ale tak serio – tak, jak Pan zasugerował – takich właśnie informacji potrzebują Ci, którzy rozważają za i przeciw statynom. Pozdrawiam Pana bardzo ciepło :)

  2. cholesterol nie szkodzi, cholesterol działa jak plaster na ranę. nie zabijajcie się, i nie nabijajcie kieszenie przestępcom zwanym producentami leków a raczej trucizn jakimi są statyny i fibraty jak np. Lipanthyl

  1. Ja miałam i dalej je mam mimo odstawienia statyn. Zrobiły mi spustoszenie przede wszystkim w uzębieniu, zęby kruszyły sie i rozpadały. Bóle mięśni straszne, nie mogłam podnieść się z łóżka a miałam wtedy 5 4 lata. Stale miałam problemy z nerkami, zapalenia i zapalenia. Bóle trzustki i cos działo się z głową, traciłam orientację. Przez 8 lat z przerwami brałam statyny, i zauważyłam gdy je odstawiałam, ze czuję się lepiej, nie bolały mnie tak mięśnie. Ja wnosze sprawę do sadu za trucie mnie. To nie sa leki to są trucizny.

 18. Proszę o kontakt do kogoś kto ma problemy poważne z mięśniami po statynach, to bardzo ważne !!!

  1. Biorę starymi drugi dzień i mam bóleiesmi w nodze i ostry ból brzucha. Czekam do 3 dni i jesli nie przejdzie odstawiam, bo juz naczytałam sie o skutkach ubocznych i złe ocenianym cholesterolu przez Sanaff

  2. Mam 75 lat statyny zażywam od wielu lat. Ostatnio dopadły mnie bóle mięśni nóg, rąk , karku. Prowadzę zdrowy tryb życia rower, spacery i gimnastyka. Niestety od około miesiąca ból mnie uziemnił. Lekarz kardiolog twierdzi że to od kręgosłupa i nadal zaleca “simvasterol 40 mg”. Na badania skierowań nie dają trzeba prywatnie . To najmniejszy kłopot ale dlaczego lekarz wie lepiej mimo że g. wie.

   1. Panie Szymonie, życzę zdrowia! Jeśli podejmie Pan decyzję o odstawieniu simvasterolu, w imieniu wszystkich czytelników i własnym oczywiście – bardzo proszę o relację za 2-4 tygodnie, jeśli to możliwe. Wszystkich na pewno zainteresuje, czy bóle mogą minąć samoistnie już w parę tygodni po odstawieniu statyn. PS.

    Wielu lekarzy, o ile nie dotknie to ich osobiście w prywatnym życiu lub w bliskiej relacji z pacjentem, tak naprawdę nie wnika w istotę tego, co robią.

    – mówi dr Banks (więcej jej mądrej wypowiedzi o przeciętnej wiedzy edukowanego przez system lekarza, tutaj: Znaleźć dobrego lekarza to też sztuka

   2. lekarze są handlarzami, zarabiają na tym żeby jak nawięcej statyn przypisywać ludziom, nawet zdrowym. Powinni trafić za kraty dranie. Firma Mylan producent statyn pod sąd i żądać odszkodowań.

 19. Witam od dawna cierpię na różne dolegliwości lekarze przypisują to niby nerwicy od dawna chciałem przejść na dieta Budwig ponieważ dużo o niej słyszałem i strasznie w nią wierzę . Problem jest w tym , że za bardzo nie chce stracić kilogramów. a druga sprawa chciałbym z kimś skonsultować tą dietę ponieważ do gotowania to się nie nadaję a te kilka posiłków co tu jest rozpisanych to sie znudzi po 2 miesiącach czy mogłbym prosić na jakiś namiar ponieważ chciałbym się więcej czegoś dowiedzieć albo czy znacie Państwo jakiegoś dietetyka który by mnie mógł przez to poprowadzić dziękuję i pozdraiwma
  Michał

 20. Statyny należą do najczęściej sprzedawanych leków, wartość sprzedaży tylko jednego preparatu atorwastatyny firmy Pfizer pod nazwą handlową Lipitor wyniosła w 2006 roku 13 miliardów dolarów, co czyni z niej najpopularniejszy lek na receptę na świecie.
  Trzeba mieć na uwadze, że gdy poważne objawy uboczne stają się znane, sprzedaż statyn może maleć, a że są to najbardziej dochodowe leki, więc należy się liczyć z ofensywą reklamową. Lekarze też coś dostają od producentów, za upychanie tak dochodowych środków. Stąd ich “lekceważenie” objawów ubocznych.

  Czynnikami zwiększającymi ryzyko miopatii, są:
  zaawansowany wiek, drobna budowa ciała, niedoczynność tarczycy, upośledzona czynność nerek,
  przyjmowanie leków hamujących metabolizm statyn: fibratów, kwasu nikotynowego, werapamilu, amiodaronu, digoksyny, azolowych leków przeciwgrzybiczych, antybiotyków makrolidowych, inhibitorów proteazy HIV, nefazodonu, fluoksetyny, leków przeciwhistaminowych, benzodiazepin,
  spożywanie dużych ilości soku grejpfrutowego,
  nadużywanie alkoholu.

  zobacz:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Statyny

 21. W sytuacji przymusowej musimy zaufać lekarzowi. A lekarze dla tzw. Ochrony Własnej D. muszą się stosować do procedur które czasem chronią pacjenta, a czasem są zabójcze. Moje własne doświadczenie: W 2011r wstawiono mi stenty i m. in. zastosowano statynę (teraz wiem, że bez sprawdzenia poziomu cholesterolu). Po 4 miesiącach było badanie cholesterolu: 144. HDL=38; LDL=86 i jeszcze uparcie zbijano. Wówczas jeszcze nie wiedziałem co się dzieje naprawdę, ale było mnóstwo skutków ubocznych ktore podobno miały być normalne. Jak w styczniu 2013 zacząłem się dusić, samowolnie odstawiłem statynę i na wszelki wypadek zrobiłem analizę: Chol.=122; HDL=34; LDL=75; Po 2 dniach oddech wrócił do normy.
  Zacząłem myśleć, czytać i stabelaryzowałem wszystkie posiadane wyniki. Dotarłem nawet do starych wyników sprzed zabiegu: Chol=201; HDL=40; LDL=142. Teraz po odstawieniu statyny w marcu 2013 jest: Chol=229; HDL=45; LDL=161.
  Nie jest to miejsce na opisywanie szczegółów, ale są też dość poważne uszkodzenia tkanek mięśniowych, pomimo iż CK=71,7 (wcześniej … ja, ani lekarze – nie wiadomo dlaczego).
  Pozwolę sobie na podsumowanie: zgodnie z procedurami jest O.K. ale obecnie wiem, ze leczą mnie niedoedukowani lekarze, a głównie chyba ich strach przed ew. prokuratorem. Czy to jest leczenie ?
  Mam nadzieję, że mój organizm przynajmniej częściowo poradzi sobie jeszcze ze spustoszeniem m. in. po statynie.
  Ja i tak mam szczęście że przerwałem tę ignorancję po ok. 14 miesiącach.

  1. Szanowny Panie Krzysztofie!
   Dopiero teraz ( to juz ponad 2 lata) trafilem na te strone.
   Trzy lata temu mialem wstawione 3 stenty.
   Caly czas zazywam rozmaite leki na serce I statyny.
   Boje sie samodzielnie odstawic statyny, z powodu tych stentow.
   Chcialem sie dowiedziec, czy nadal obywa sie Pan bez statyn.
   A moze znalazl Pan lekarza, ktory leczy ?
   Z powazaniem
   Radoslaw Godowski
   Nowy Jork

 22. Ja chcę się sądzić, może pozew zbiorowy??? Mój mąż przyjmował statyny (Sortis Pfizer) przez ok. 2 lata, teraz (styczeń 2013) ma stwierdzoną polineuropatię obwodową o niestwierdzonej etologii. W ulotce Sortisu nie ma w “Skutkach ubocznych” ani neuropatii ani polineuropatii… no cóż

 23. statyny to wielkie gieeee, tak jak brednie oficjalnej medycyny n.t. diety wysokotluszczowej, cholesterolu itp. – wlasnie przestalem je brac, wcinam tlusto i niskoweglowodanowo – dieta Kwasniewski – paleo i wreszcie czuje ze zyje. Koniec z omdleniami, bieleniem palcow na mrozie i traceniem czucia, szumami w glowie, refluksem i wiecznym rozwolnieniem. Wystarczy…????? http://www.ziolaiprzyprawy.info/2012/07/04/blog/smalec-dlaczego-wszyscy-go-nienawidza-cholesterol-zdrowie/#.UQUPlPKa-Fw , http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&cat=4, http://www.zyjwpaleolicie.pl/?page_id=1452

 24. Ameryki nie odkryłaś, że statyny mogą powodować uszkodzenia mięśni. Tylko że statyny, jak każdy lek, stosuje się wtedy, gdy – tu zacytuję formułkę – w opinii lekarza korzyści z przyjęcia leku są większe niż ewentualne skutki uboczne. A statyny stosuje się w przypadku hipercholesterolemii, która, jak wiemy, może spowodować ostry epizod sercowo-naczyniowy praktycznie w każdej chwili. Są więc lekiem ratującym życie.

  1. Co do hipercholesterolemii mamy zdecydowanie różne zdanie. “Naukowcy zajmujący się problemem i publikujący swoje opracowania w naukowym periodyku ?Lancet? zauważyli, ze w przypadku osób powyżej 85 roku życia wysoki poziom cholesterolu wróży długowieczność, podczas gdy niski poziom cholesterolu w tym wieku zmniejsza szansę na przeżycie kolejnych lat.” Nawet WHO zrewidowała swoje dotychczasowe poglądy nt. głównych czynników ryzyka dla ostrych epizodów sercowo-naczyniowych. Po szczegóły odsyłam tutaj: http://www.primanatura.pl/nieslawa-cholesterolu-cz-1/

    1. to znaczy, że jesteś zdrowy, bo cholesterol nie zabija , a zabija ciebie statyny. Poszukaj w internecie ‘oszustwo cholesterolowe’

 25. Mam 34 lata i od 9 lat choruję na polimiosit i całe szczęście że nigdy niezdawałem sie na lekarzy bo po przeczytaniu tego artykułu jestem w szoku. Jeżeli to możliwe to prosiłbym autora artykułu o kontakt to bardzo ważne dla mnie. Dziękuje i pozdrawiam

  1. Witaj ja też choruje na zapalenie wielomięśniowe. Chciałabym sie z Tobą skontaktować, mój mail dolores51(at)op.pl

 26. Kiedys na standardowym badaniu u lekarza zaistnial temat statyn. Po sprawdzeniu danych typu wiek, stan zdrowia, srodoowisko, waga, palenie, picie itd poradzono mi, zebym zaczal zazywac statyny.

  Coz, lekarz zna sie na tym, ja nie. A poniewaz czytalem gdzies jakis artykul o statynach, bardzo pozytywny, stwierdzajacy, ze to lek cudo, jak kiedys aspiryna, ze zapobiega atakom serca, wylewom, ze w ogole obniza cholesterlo i dlatego itd itp… Slowem ucieszylem sie.

  Zaczalem zazywac, ale po jakims czasie zaczalem czuc sie jak stary dziadek, rano nie moglem (prawie) podniesc sie z lozka, dopadly mnie takie bole, ze az bylo nieprzyjemnie, musialem sie rozruszac, zeby egzystowac normalnie. Przeczytalem ulotke uwazniej i okazalo sie, ze to moze byc jeden z objawow ubocznych. poszedlem do lekarza i poskarzylem sie. Wiec doszlismy do wniosku, ze moze ten rodzaj leku akurat gorzej znosze, wiec sprobujemy innego producenta.

  Wiec znow bralem statyny, ale lamanie w ksciach i miesniach nie odchodzilo, wiec… przestalem statyny lykac. troche mi bylo szkoda, bo zazywajac je cieszylem sie, ze nie dostane wylewu tak szybko no i ze pompka dluzej podziala pompujac krew.

  Po roku znow u lekarza na standardowym badaniu, na cos tam narzekalem – temat statyny. Znow sprawdzil co trzeba i poradzil pwrocic. Sprobowalem, po 2 tygodniach to samo. Bole, sztywnosci, slowem nie trawie tych statyn. Wiec znow je porzucilem i nie zamierzam brac.

  Tym bardziej, ze teraz znalazlem na necie mnostwo tak negatywnych ocen i historii ludzi, ktorzy stracili przez statyny sdrowie, ze az strach.

  Ale, skoro sa polecane i zazywane przez dziesiatki milionow osob na swiecie, to niezly to jest biznesik dla firm farmaceutycznych…

  A bez statyn cholesterol mi podskoczyl…. zaledwie minimalnie, jest prawie w granicach normy.

  Nie ma sie co truc.
  TRZY ZDANIA TRZY SLOWA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.