Śpiączka i co dalej

środa wieczór, 1 czerwca 2011

Mój ojciec leży od 48 godzin w śpiączce. Przedwczoraj zasłabł i stracił przytomność bez świadków. Nie wiadomo, jak długo pozostawał bez oddechu. Reanimacja powiodła się. Już po pierwszej defibrylacji praca serca i oddech wróciły. Tato oddycha sam. Ale… narazie nie ma z nim kontaktu.

Lekarze nie są dobrej myśli, bo tato nie wybudził się w pierwszej dobie a poza tym nie wiadomo, jak długo jego mózg pozbawiony był tlenu. 5 minut? 10? 15? Im dłużej, tym szansa na przywrócenie sprawności mózgu maleje. Dlaczego?

Niedotlenione komórki mózgu obumierają na zawsze – mówią mi lekarze. Tata nie reaguje na żadne bodźce z zewnątrz, nawet na ból. Pierwszej doby miał bardzo silne drgawki. To niedobry objaw, potwierdzający fatalną diagnozę lekarzy. Według nich dziś szansa na wybudzenie taty ze śpiączki jest znikoma. Podejrzewają śmierć pnia mózgu, a to dla medycyny oznacza śmierć całego mózgu. W najlepszym wypadku tata pozostanie w śpiączce wegetatywnej przez tygodnie, miesiące a może lata. Będzie sam oddychał i wydalał… I tyle.

Spędziłam przed komputerem parę godzin próbując szukać, czy można coś zrobić, aby ratować mózg po niedotlenieniu. I okazuje się, że tak.

W 2005 roku Polska Rada Resuscytacji przyjęła wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, w których czytamy między innymi:

– U nieprzytomnych, dorosłych pacjentów, po przywróceniu spontanicznego krążenia, w przebiegu zewnątrzszpitalnego NZK (VF) powinno obniżyć się temperaturę ciała do 32-34?C na okres 12-24 godzin.

– Łagodna hipotermia może przynieść korzyści w przypadku dorosłych, nieprzytomnych pacjentów po przywróceniu spontanicznego krążenia, w przebiegu zewnątrzszpitalnego NZK z rytmem nie wymagającym defibrylacji, jak również po wewnątrzszpitalnym NZK

– U dziecka w stanie śpiączki, po przywróceniu spontanicznego krążenia, obniżenie temperatury głębokiej ciała do wartości 32-34?C na okres 12-24 godzin może przynieść korzyści. Po okresie łagodnej hipotermii dziecko powinno być ogrzewane powoli (0.25-0.5?C/godzinę).

Po co obniżać temperaturę?

Na to pytanie daje mi odpowiedź prezentacja przygotowana przez  Krajowego Konsultanta w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr. hab. n. med. Krzysztofa Kuszy, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  Prezentacja nosi tytuł: “Hipotermia i jej wpływ na ośrodkowy układ nerwowy po niedotlenieniu”.  Została wygłoszona we wrześniu 2007 roku w Krakowie. Co z niej wynika?

Otóż wynika z niej, że proces obumierania neuronów nie następuje natychmiast po niedotlenieniu!

Najpierw zmniejsza się ich potencjał elektryczny (spada ujemne napięcie na błonach komórkowych, czyli następuje depolaryzacja neuronów), co skutkuje np. pobudzeniem mięśni w postaci drgawek mięśni kończyn lub przeciwnie – ich zwiotczeniem. Neuron, który uległ depolaryzacji nie jest pobudliwy, aż do czasu repolaryzacji czyli ponownego wzrostu potencjału. Aby nastąpiła repolaryzacja neuronom musi zostać dostarczona spora dawka energii…

Tymczasem, po godzinie zaczyna rozwijać się stan zapalny w postaci złożonej kaskady procesów biochemicznych. To on prowadzi do apoptozy neuronów, czyli ich obumarcia. Wymaga jednak czasu.  Śmierć komórek następuje dopiero po 2-3 dobach!

Jeśli zapobiegnie się rozwojowi procesu zapalnego, rośnie szansa na całkowitą lub częściową odbudowę neuronów! Taką moc zatrzymania stanu zapalnego ma hipotermia, czyli celowe, terapeutyczne obniżenie temperatury ciała do 32-34 stopni Celsjusza na około 12 godzin lub dłużej. Powinna zostać zastosowana w przeciągu 6 godzin od zatrzymania akcji serca. Na ratunek mózgowi jest zatem sporo czasu!

Naukowcem przodującym w badaniach nad neuroprotekcyjnym działaniem hipotermii jest  holenderski lekarz Kees H. Polderman, starszy konsultant na oddziale intensywnej terapii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Amsterdamie. Jest światowym ekspertem w stosowaniu hipotermii u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) i wynikającym z niego niedotlenieniu mózgu. W 2006 roku opublikował artykuł: “Hypothermia and neurological outcome after cardiac arrest: state of the art” (“Hipotermia a neurologiczne następstwa zatrzymania krążenia: aktualny stan wiedzy”). W języku polskim dostępny jest artykuł opublikowany w 2009 r. przez wydawnictwo medyczne “Borgis” pt: “Hipotermia poresuscytacyjna – wskazania, sposób prowadzenia, skuteczność kliniczna, powikłania stosowania”, podsumowujący dotychczasowe badania nad wykorzystaniem hipotermii na świecie.

Pierwsze, opisane w publikacjach medycznych, przypadki zastosowania hipotermii po zawałach miały miejsce już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mamy 2011 rok. Ani w trakcie przewozu do szpitala, ani po przewiezieniu do szpitala mój tata nie jest chłodzony. Już w pierwszej dobie ma gorączkę, co oznacza, że proces zapalny się rozwija. To nieuchronnie prowadzić będzie do obumarcia mózgu. Najprawdopodobniej temperatura taty jest nieco zbijana farmakologicznie (dostaje antybiotyki), bo w pierwszej dobie nie przekraczała 37, 5 stopnia. Ale 37 ,5 stopnia to jest już o wiele za dużo!

Znajduję kolejny trop: Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Ratunkowej z siedzibą w Brukseli wraz z Uniwersytetem w Edynburgu prowadzą standaryzowany program badawczy EUROTHERM3235, mający ustalić lecznicze efekty zastosowania terapeutycznej hipotermii u pacjentów po urazach mózgu. Do programu zapraszane są ośrodki medyczne z całej Europy. Z informacji na stronie wynika, że przystąpiły do niego już 4 szpitale z Wielkiej Brytanii i 1 z Włoch. Dzwonię do Edynburga. Gdy mówię, że jestem z Polski pada radosne pytanie, czy chcę zapisać swój ośrodek do programu badawczego. Tłumaczę, że nie jestem przedstawicielem służby zdrowia, że dzwonię, aby się upewnić, czy któryś z polskich ośrodków przystąpił do programu. Głos w słuchawce ze smutkiem zaprzecza, życząc mi powodzenia w dalszym szukaniu ratunku dla taty …

Nie zrażam się. Próbuję namierzyć w internecie jakiś polski ośrodek stosujący hipotermię. Może któryś stosuje jednak zalecenia Polskiej Rady Resuscytacji… Dzwonię do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mają tam specjalne urządzenie do przeprowadzania hipotermii. To przecież naukowcy z tego ośrodka opublikowali w Borgisie przekrojowy artykuł o zastosowaniu hipotermii po resuscytacji. Miły pan uprzejmie informuje mnie, że “tak mamy urządzenie, ale nie stosujemy rutynowo, nie mamy doświadczenia, nie przyjmujemy pacjentów”. W jego głosie pobrzmiewa beznadzieja…

Przed południem jestem na rozmowie z lekarzem prowadzącym. Naiwnie wierzę, że szpital będzie chciał przyłączyć się do programu badawczego EUROTHERM3235. Mówię o tym, co dowiedziałam się o hipotermii. Pytam o możliwości jej zastosowania.  Pierwsza reakcja lekarza nie jest obiecująca: “naczytała się Pani w internecie”. Pokornie proszę go jednak o schładzanie taty kompresami z termożelem. Lekarz w końcu nie widzi przeciwskazań.

W wyniku obłożenia tułowia  zimnymi okładami, temperatura taty w ciągu godziny spada z 37,5 stopnia do 36 stopni. To i tak za wysoka temperatura. Widzę jednak na monitorze, że tętno zwolniło ze 130 do 90, a oddech taty wzmocnił się. Może to przypadek…   Po południu lekarz informuje mnie, że wydolność organizmu poprawiła się… w dalszym ciągu nie ma jednak oznak powrotu świadomości.

Podczas każdej wizyty w szpitalu, zarówno ja jak i mój mąż i brat masujemy tacie dłonie i stopy, i dużo do niego mówimy. Tego dnia podczas masowania odczuwam napięcia mięśni w lewym przedramieniu. Oboje z mężem widzimy także ruch lewego łokcia… Nadzieja, która nas nie opuszcza, jeszcze silniej wypełnia serce…

czwartek wieczór, 2 czerwca 2011

Koło 12:00 znów jestem z mężem w szpitalu. Tato ma gorączkę 38,5 stopnia. Kompresy termożelowe, którymi był obłożony całą noc są już ciepłe. Widać, że stan taty pogorszył się. Tętno skacze od 90 do 130. Przy masowaniu nie czuję żadnych napięć mięśni. Cały czas mówię do taty. O 14:00 musimy go opuścić. Mówię mu, że zaniedługo przyjdzie brat z mamą, a wieczorem znów wrócimy znów z mężem. Gdy otwieramy drzwi włącza się alarm. Z dyżurki wybiegają pielęgniarki. Taty tętno skoczyło do 200. Przypadek? Pielęgniarki tłumaczą, że to migotanie przedsionków…

Około 18:00 upływa trzecia doba od zatrzymania krążenia. Do taty przyszli właśnie jego młodszy brat oraz mój brat z mamą. U taty znów pojawia się migotanie przedsionków. Tętno skacze. Kardiowersja farmakologiczna nie przynosi rezultatu. Kardiowersja elektryczna – także. Dyżurny lekarz podejmuje próbę reanimacji. Mój tato umiera.

sobota nad ranem, 11 czerwca 2011

Nie mogę spać.

Dlaczego hipotermia nie jest rutynowym postępowaniem po nagłym zatrzymaniu krążenia?

4 marca 2011 roku na stronach www.tvp.info pojawiła się informacja prasowa o zastosowaniu hipotermii u noworodka, który urodził się z zamartwicą, owinięty pępowiną. Nie, nie miało to miejsca w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii. Noworodka uratowano, rozwija się prawidłowo. Ile dzieci z zamartwicą rodzi się w ciągu roku? U ilu stosuje się hipotermię?

Niemal na całym świecie hipotermia nadal stosowana jest tylko jako metoda eksperymentalna. Trzeba to zmienić. Służba zdrowia ma zbyt wielką, urzędniczą bezwładność. Nie ma co liczyć na to, że impuls zmian wyjdzie stamtąd. Zmiany zaczną następować, jeśli rodzina pacjenta, świadoma sposobów leczenia, będzie domagać się ich wdrożenia w odpowiednim czasie.

Decyzje podjęte w ciągu 6 godzin mogą uratować mózg twojej bliskiej osoby!

Gdy nie uda się przekonać lekarzy do hipotermii, i tak nie należy tracić nadziei na wybudzenie ze śpiączki wegetatywnej.

W 2007 roku pojawił się w gazecie Wyborczej artykuł o przypadku wybudzenia ze śpiączki po 19 latach! Pacjent zapadł w śpiączkę w wyniku ucisku guza na mózg. W 2007 roku został skierowany na rehabilitację. Po dwóch miesiącach (!) odzyskał władzę w rękach i nogach, zaczął mówić.

“Jan Grzebski mówi, że pamięta, co się wokół niego działo, gdy był śpiączce.
– Pamiętam, jak żona kładła mi wnuki na brzuch, gdy były malutkie, jak mówiła, czyje to dzieci. A ja się z jednej strony cieszyłem, a z drugiej złościłem, że nie mogę ich przytulić, bo nie mogę się ruszyć.” artykuł

Prof. zw. dr hab. Jan Talar, były szef kliniki rehabilitacji Akademii Medycznej w Bydgoszczy w trakcie swojej praktyki wybudził ze śpiączek około 500 pacjentów po urazach pnia mózgu. Wybudzeni pacjenci nazywają go cudotwórcą.

“Do takich chorych dociera to, co się dzieje wkoło, ale nie są w stanie nic zrobić z własnym ciałem. Dopiero z czasem komórki centralnego układu nerwowego są pobudzane do odnowy. Wybudzony z takiego stanu pacjent może wszystko pamiętać – tłumaczy prof. Talar.” artykuł

Co zaleca prof. Talar po urazach mózgu? Jak najszybsze schładzanie pacjenta oraz jak najwcześniej prowadzoną neurorehabilitację (masaże, elektro- i magnetostymulacje). Poza tym, z pacjentem w śpiączce trzeba utrzymywać stały, serdeczny kontakt i dużo do niego mówić.

Wśród osób, którym prof. Talar przywrócił zdrowie są nawet takie, które ze względu na zdiagnozowaną śmierć mózgu zakwalifikowano jako dawców narządów… Czy skuteczne leczenie pacjentów w śpiączkach mózgowych leży w interesie lobby transplantacyjnego?

Na marginesie:

W 2007 roku prof. Talar został skarżony o łapówkarstwo i został usunięty z uczelni. Dziś jest dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Z jego porad można korzystać w Zakładzie Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej 135 (Hala sportowa – CSB).

Artykuły prasowe o profesorze Talarze:

84 odpowiedzi do “Śpiączka i co dalej”

 1. Mam pytanie moja podopieczna dostaje marichuane i jest caly czas w spiaczce , bez zadnej kroplówki , pożywienia , czy to jest humanitarne? czy powinna być podlaczona do kroplówki ? , bo moim zdaniem po prostu umiera smiercia glodowa, Będę wdzieczna za odpowiedz .

 2. Moja babcia przewróciła się i jest w szpitalu. Podobno po wypadku normalnie rozmawiała z lekarzami ,miała lekkie drgawki. Później straciła przytomność i od niecałej doby jest nieprzytomna. Lekarz stwierdził krwiaka między półkulami mózgu zachodzącego na płat skroniowy, podobno nieoperacyjny. Babcia oddycha sama, co jakiś czas porusza prawą ręką. Pielęgniarka badając pacjentkę obok poprosiła aby ta podniosła ręce do góry, po czym moja babcia zaczęła unosić lekko prawą rękę. Lekarze mówią,że trzeba przygotować się na najgorsze. Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Czy jest realna szansa, że babcia się obudzi i będzie przynajmniej w pewnym stopniu sprawna? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  1. Gorąco polecam Pani preparat Niteworks z Herbalifu. Gdy mój teść lata temu był dystrybutorem tej firmy miał kontakt z osobami, które po wylewach stosowały ten suplement ze spektakularnymi efektami. W jednym znanym mu osobiście przypadku np. nieoperacyjny krwiak po prostu się wchłonął, a pacjentka, która wg diagnozy miała do końca życia funkcjonować jak roślinka – wstała z łóżka. Życzę Pani babci równie spektakularnego powrotu do zdrowia. Spokojnych Świąt!

 3. Witam , szukam kogoś kto mi podpowie co robić ! Mama choruje na cukrzyce. Dwa dni temu miała zapaść, cukier jej spadł w trakcie snu ,nie wiemy ile czasu przebywała w tym stanie. Została zabrana na oiom gdzie przebywa nie odzyskawszy świadomości. Nastąpiło uszkodzenie pnia mózgu odpowiadającego za świadomość. Jednak jest kolejny problem ,z powodu cukrzycy mama jest dializowana(całkowita niewydolność nerek) . Lekarz stwierdzili że jeśli w 3doby nie odzyska świadomości odłączą ją od sztucznej nerki (podobno takie są procedury) a przy niewydolności nerek jest to wyrok śmierci. gdzie mam szukać pomocy co zrobić. nie mogę znieść myśli że mam brać udział w wyroku który jej wydano

 4. Mam pytanie: moj tato spadł ze
  schodów stracił od razu przytomność. Przyjechała karetka i go zabrali z maseczka tlenowa wciąz nie przytomny pojechał na rezonans i chyba wtedy dostał
  Niedotlenienia mózgu ! Z rad moje pytanie ; czy tacie od razu powinni zrobic intubacjie w celu uniknięcia niedotlenienia?

 5. …U Justyny nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia czego skutkiem jest obrzęk i uszkodzenie mózgu.
  35 letnia Justyna Szulc ma tylko swoją 14 letnią córkę Nikolę, która bardzo za mamą tęskni. Rodzice Justyny nie żyją. Została sama gdzieś tam? a my jako rodzina chcemy jej bardzo pomóc.
  W dniu 23 grudnia 2016 roku Justyna pojechała na pogrzeb swojego ojca. Po pogrzebie pojechała odwiedzić swoja rodzinę . Tam, siedząc przy stole i rozmawiając, nagle straciła przytomność. Zrobiła się sina i przestała oddychać .Do przyjazdu karetki była reanimowana . Pogotowie po przyjeździe kontynuowało resuscytację. Zatrzymywała się praca serca, która przywrócona została po 3-krotnym użyciu defibrylatora.
  W bardzo ciężkim stanie Justynę przewieziono na Oddział Intensywnej Terapii do Gryfic. Po 2 dniach w celu dalszej diagnostyki przewieziono ja na OIOM do szpitala w Szczecinie. Lekarze jednogłośnie stwierdzili ,ze nie znają przyczyny nagłego zatrzymania krążenia. Tłumaczyli nam, że bardzo długa reanimacja jest powodem znacznego niedotlenienia mózgu i jego obrzęku. Justyna na kilka dni została wprowadzona w stan śpiączki, następnie leki te odstawiono i przewieziono ją do szpitala do Kamienia Pomorskiego.
  W chwili obecnej Justyna otwiera tylko oczy?.. Nie wiemy czy nas słyszy, czy widzi , czy rozumie? Nie mamy z nią żadnego kontaktu. Lekarze twierdza ,że jej stan się nie poprawi. Mówią ,że będzie to osoba leżąca. Nie dają nam żadnych nadziei, jednak my jej nie tracimy ? cuda się zdarzają !!!
  Dla nas jej każdy odruch czy zmiana jest sygnałem że nie możemy przestawać o nią walczyć.
  My wraz z córką i najbliższą rodziną Justyny nie możemy pogodzić się z losem jaki spotkał najbliższą nam i tak młodą osobę. Wspólnie zrobimy wszystko co tylko możemy, aby Justyna do nas wróciła.
  Potrzebujemy jej wszyscy a najbardziej córka Nikola ,która nie może pogodzić się z taką tragedią.

  http://fundacja-sloneczko.pl/frame/pokaz_opis.php?ida=931%2FS

 6. Witam mam 22 lata rok temu miałam nagłe zatrzymanie krążenia . Do NZK doszło w domu gdy straciłam przytomność mama zadzwoniła po pogotowie i rozpoczęła reanimacje. Mama prowadziła reanimacje przez 20 minut potem akcje reanimacyjną przejęli ratownicy pogotowia . Prowadzili ją przez godzinę . Akcja serca wróciła po 28 elektrowstrząsach . Zaraz po przywróceniu akcji serca zabrali mnie do szpitala od razu przewieźli mnie na OIOM . Do tej pory mam popalone piersi od defibrylacji . Byłam pod respiratorem 4 doby . Podczas śpiączki doszło dwa razy do zatrzymania akcji serca . Z tego co powiedział mi lekarz jedna trwała 35 minut i użyto 10 elektrowstrząsów . Podczas drugiego zatrzymania akcji serca strzelili mnie defibrylatorem 5 razy i moje serduszko zaczęło znowu bić . Kilka tygodni temu miałam grypę której nie doleczyłem poszłam do lekarza z bólem w klatce piersiowej zrobił mi ekg wylądowałam na oiom`ie tam musieli zrobić mi kardiowersje

 7. Ponad 6 lat temu moja zona przeszła NZK, niestety wtedy o hipotermii zaczynało się mówić. Gdyby przeszła prawdopodobnie dziś byłaby zdrowa a przynajmniej świadomo. Lekarz z którym rozmawiałem po dwóch latach na moje pytanie o hipotermię odpowiedział ni mniej ni więcej- a kto za to zapłaci, do ciężkiej cholery czy szpital jest fabryką skuterów, czy ma wszelkimi dostępnymi sposobami leczyć chorego pacjęnta, a może istnieją wytyczne żeby tych trafią do szpitali uśmiercać na wszelkie możliwe sposoby, no bo to dla systemu dużo lepiej, baba z wozu koniom lżej… .
  Poczytajcie o naszych przejsciach- wwww.spioszek.wordpress.com

 8. Witam szukam pomocy i nadziei !
  Mój tato (50 lat) 10 lutego 2016 r dostał niedokrwiennego udaru pnia mózgu poszedł zator i duży obrzęk mózgu, z 11 lutego na 12 w nocy lekarze podjęli decyzję o ratowaniu życia poprzez wycięcie kawałka czaszki z tyłu głowy i założeniu drenow tato był w śpiączce farmakologicznej przez około 4/5 dni, niestety po odstawieniu leków nie wybudzil się jest w śpiączce mózgowej (jest głęboko nie przytomny) lekarze mówią (stan ciężki ale stabilny i ze rokowania są male) tato jest wydolny oddechowo i krążeniowo nie wspomaga go żadna maszyna.
  Na dzień dzisiejszy dostaliśmy informacje od lekarza ze po komputerze głowy wyszło uszkodzenie pnia mózgu i ze tato może się nie wybudzic mówią ze co mogli to już zrobili. Tato nie reaguje na bodźce neurologiczne. Ale kiedy się mówi do niego lecą łzy kiedy probojemy ćwiczyć zabiera rękę czasami kiedy go poszczypie pielęgniarka po klatce piersiowej i dosyć głośno mówi żeby scisnol rękę to wykonuje ta czynność, jest reakcją na gilgotki w stopach.
  Proszę o jakakolwiek pomoc może jakieś namiary na kliniki, czy specjalistów ? Jakies porady.. co kol wiek wiecie na ten temat! Dodam że tato to bardzo silny człowiek psychicznie, twardy i niezależny wiem ze walczy, ale jak mu pomoc ? Chodziarz trochę ulżyć ?
  PROSZĘ O KAŻDĄ INFORMACJĘ.

  1. Tato leży w szpitalu we Wrocławiu na Borowskiej
   Zapomniałam napisać ,ze ma zrobiona tracheotomie i tzw. PEG w brzuchu do karmienia.
   PROSZĘ O POMOC RAZ JESZCZE I O INFORMACJE CZY KTOŚ SPOTKAŁ SIĘ Z TAKIM PRZYPADKIEM I JEDNAK CZŁOWIEK SIĘ WYBUDZIL ?
   JEST NADZIEJA ?

   1. Agnieszka, napisz czy czegos sie dowiedzialas, mam podobna sytuacje moj maz lat 42, z ostry zapaleniem pluc trafil do szpitala, wprowadzili go w spiaczke farmakologiczna, podczas ktorej dostal udaru mozgu, tez mu zrobili trakechotomie, jeszcze nie oddycha samodzielnie, reaguje na nasz glos, tez ma oczy otwarte i plyna mu lzy) napisz prosze co udalo ci sie ustalic moj maz jest tak od 28/02/2016

    1. Niestety Tato 27.03 zmarł.
     Na koniec gdzie lekarze od 1.5 miesiąca mówili że tato jest w śpiączce okazało się ze jest, i był przytomny ale bez kontaktu dowiedzieliśmy się z wypisu..
     To co się dzieje w polskich szpitalach to jest tragedia!!
     Tate dwa dni przed śmiercią mimo tego że nie wyrazilismy zgody przenieśli do innego szpitala myślę że to też się przyczyniło do tego ze odszedł.. było już tak dobrze..
     Przy wydawaniu zwłok dowiedzieliśmy się ze taki udar jaki miał tato zdarza się bardzo rzadko i normalny człowiek żyje do 3, 6 dni mój tato żył równe 40 dni. Dostał udaru w środę popielcowa. o 11.30 podpisał się przy przyjęciu w szpitalu i w Wielkanoc o 11.24 zmarł.
     Przyczyny śmierci to były tylko przypuszczenia lekarzy.. bo apsolutnie nie zgodzilismy się na sekcje zwłok, mimo że bez naszej zgody chcieli tatę ciąć w ostatniej chwili się dowiedzieliśmy i nie pozwolilismy na to, potrzebne im było to do celów naukowych bo jak usłyszeliśmy (jakim cudem ten pan żył jeszcze 40 dni) może był by z nami dalej gdyby nie szpital na Borowskiej który mimo takiego stanu i bez naszej zgody przeniósł go do innego szpitala.
     Wiem że nie można się poddawać! Proszę na własną rękę szukać dobrych rehabilitantow! My dowiedzieliśmy się za późno niestety ;(
     Ale rehabilitacja działa cuda! Szczególnie przy udarach!

 9. Prosze o pomoc. Moja mama jest od tygodnia w spiaczce farmakologicznej. Lekarze mowia ze jej stan jest bardzo ciezki. Lezy na oiomie we Wrocławiu na ul. Borowskiej. Jej historia jest nastepujaca : trafila do szpitala na usuniecie zrostow jelitowych po tej operacji dostala infekcji i zapalenia otrzewnej tak mowia lekarze. Po czym musieli ja otwierac 2 raz zeby wszytko jescze raz oczyscic tym razem wyłonili jej stomie. Po 2 operacji dostala dostala zapalenia pluc i grypy. Po paru dniach lekarze powiedzieli ze ma sepse. Od tygodnia jest w spiaczce. Reaguje jak jak sie do niej mowi,otwiera oczy, leca jej łzy i porusza glowa na boki. Czy moze ktos zna jakos klinike we Wrocławiu ktora zajmuje sie opieka i rehabilitacja do ktorej moglibyśmy wyslac moja mame jak jej stan sie poprawi. Prosze o pomoc jestem zrozpaczona co dalej z nią będzie.

 10. Witam serdecznie i błagam o pomoc. Moja siostra dwa tygodnie temu urodzila dziecko. Po tygodniu zaczęło sie dziać z nia cos dziwnego dretwialy nogi i nie mogla zlapac oddechu. Wezwalismy karetke. Przeszla operacje aorty serca, operacja sie powiodla, lekarze probowali ja wybudzic ale dostala drgawek bardzo skoczylo cisnienie wiec otworzyli mózg. Minął mniej wiecej tydzien od tego czasu dalej skoki cisnienia i brak wybudzenia. Lekarze stwierdzili śmierć pnia mózgu jej mężowi wypisali juz papiery ze ona nie zyje. A ja widze i nie tylko ja ze otwiera lekko oko i lecą jej łzy. W momencie masażu stopy nacisnela nia na dłoń jakby chciala postawic opor. Lekarze nadal nic przerwali juz terapie lekowa i chca ja odlaczyc mowiac ze pracuje tylko 5% mozgu. Gdy pytamy o te lzy i nacisk stopy odpowiadają ze nie umieja tego wytlumaczyc. Bylismy u doktora Talara kazal zrobic zdjęcie źrenic i stwierdził ze ona zyje i da sie ja uratowac. Wszyscy lekarze umyli juz ręce nie wiemy co robic. Prosze pomóżcie!!!!!

  1. Dobrze, że jesteście Państwo w kontakcie z prof. Talarem. To chyba najbardziej odpowiednia osoba, która może pomóc. Trzeba pamiętać o prawach pacjenta i domagać się od lekarzy konkretnych działań, jakie zostaną przez niego zalecone. Życzę dużo siły, która jest konieczna do zdecydowanej postawy wobec nieprzychylnych lekarzy. W obliczu determinacji rodziny wspartej konkretną wiedzą, powinni zacząć współpracować. Życzę tego, z całego serca!

  2. Wiatm. Mój tata jest w podobnej sytuacji. jeśli macie Państwo kontakt z profesorem Talarem proszę o podanie nr, tel. Z góry dziękuje

  3. Witam. Mój tata jest w podobnej sytuacji. jeśli macie Państwo kontakt z profesorem Talarem proszę o podanie nr, tel. Z góry dziękuje

 11. Witam, Mój tata zapadł w śpiączkę po godzinnej reanimacji, z powodu zawału serca. Po 3 dniowej śpiączce farmakologicznej nie wybudził się. Lekarze z Oiom-u postawili na nim krzyżyk już po kilku dniach, stwierdzili, że brak u taty reakcji na cokolwiek.Lekarka powiedziała, że tata zostanie w stanie wegetatywnym, cytuję “proszę nie mieć nadziei”. Kolejno wysłali tatę na oddział neurologii, po wielkim błaganiu lekarzy. Pierwotnie miał dostać się na oddział paliatywny. Po okresie 4 tygodni tata zaczyna otwierać oczy, reaguje na głos, robi miny, a nawet pluje wodą. Tydzień później rusza palcami na polecenie. Oczywiście robi to tylko go w sali nie ma lekarza heheh więc ciężko udowodnić ;). Nasza rodzinna tajemnica! ;P Tydzień później tata prawie umarł, poprzez uduszenie z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Doszło do sepsy, znów trafia na Oiom. Na oiomie dawano mu 10% szans na przeżycie. Tata jednak jest silny, walczy ile może. Po 2 tygodniach zostaje wypisany na neurologię, postanowiliśmy wypisać go na własne żądanie, po namowie jednego z lekarzy. Obecnie tata jest w domu, jest na silnych antybiotykach, gdyż ma zapalenie oskrzeli,jednak w domu nie ma już tylu bakterii co w szpitalu. Myślę, że tu dojdzie do siebie. Oczywiście kontakt z nim jest mały, jedynie robi grymasy twarzą i rusza palcami w stopach. Myślę jednak, że zasługa wybudzenia go leży w kwestii masaży, ciągłej rozmowy z nim i pocieszania go, że bd dobrze i ze da radę. Rady otrzymaliśmy od Prof, Talara. Od tygodnia do taty przychodzi rehabilitant i masażystka. Dlatego wierzcie, ufajcie i róbcie swoje i NIE słuchajcie lekarzy. Musi być dobrze, jeśli zaufamy! Ja też liczę, na to że tato bd jeszcze z nami.

  1. Czy próbowali Państwo skomunikować się z Tatą za pomocą cyber oka (C-EYE)? To innowacyjne urządzenie do kontaktu za pomocą ruchu gałek ocznych. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji proszę o kontakt jczyrko@gmail.com

 12. Serce konkubenta zatrzymane podczas operacji miało normalnie ruszyć lecz ruszyło dopiero po 30-to min.reanimacji. Niestety pacjent nie wybudził się.Mija już 30 godzin.Jakie ma szanse ? Pomocy :(

  1. Gorąco namawiam do wymuszania na lekarzach chłodzenia… No i do przebywania z partnerem jak najdłużej, po części, aby sprawdzać personel co do wywiązywania się z chłodzenia, po części, aby prowadzić rehabilitację przez masaże oraz rozmowę. Trzymam kciuki!

 13. Witam
  Moj aktywny pelny energii tata 57lat naprawial auto przed domem, wymienial chlodnice w klimatyzacji, po godzinie zaczal miec problemy z oddychaniem….2.08.2015 szpital …stwierdzili cos podobnego do zapalenia pluc ale troche inne gdyz leki na dzialaly, dostawal tlen … w niedziele jeszcze rozmawial w poniedzialek zwijal sie z bolu w klatce piersiowej dostal wiecej tlenu, lapal powietrze jak ryba lekarze w to nie wierzyli jak bardzo go boli, we wtorek lekarz do mnie dzwoni ze zabieraja tate na rezonans, slyszalam go w tle jak rozmawial z mama oboje nie rozmawiaja po angielsku ale zyja tutaj 70mil odemnie wiec ja z lekarzem na telefonie cokolwiek sie nie dzialo. Kazali mamie poczekac i ze za godzine go przywioza..za godzine telefon od pielegniarki, ze tata zacza sie dusic musieli go intubowac i wprowadzic w spiaczke, Slowa lekarza brzmialy, prosze jak najszybciej przyjechac i zadzwonic po rodzine nie zostalo mu wiele czasu dotlenianie na 100% jego tlen w momencie intubacji byl ponizej poziomu w jakim ludzie moga przezyc….pierwsze 7 dni nic kompletnie sie nie dzialo szukali dalej przyczyny -bakterii ktora tak szybko zainfekowala jego pluca, nie dawali mu szan przezycia ale w to nie wierzylam nie moglam uwierzyc jak taki aktywny facet pelny werwy moze umrzec..szukal wszedzie przyczy, do jego szefa dzwonilam do chlopakow z pracy, lekarze podejrzewali ze to tropikalna bakteria ale tata nigdzie nie byl w zeszlym roku…szukali…wiedzieli tez ze pracowal przy azbescie i przy klimie z auta, wykluczone to zostalo w drugim tyg.spiaczki zaczelo sie minimalnie poprawiac obnizyli tlen, antybiotyki mial podawane 4 dziennie co chwila inne aby znalezc taki ktory pomoze przez 15 dni byl w spiaczce, zaczelo sie wybudzanie codzienie po 1 godzinie dodawali ale ciezko oddychal…w 15 dobie wybudzony zostal i nie byl juz intubowany zrobili mu trachotomie i teraz tlen jest tedy doprowadzany co jest znacznie wygodniejsze…dochodzi do siebie teraz ale jest jak niemowle…nie moge uwierzyc ze z tak umiesnionego faceta po 15 dniach spiaczki zrobil sie wychudzony nie majacy sily uniesc glowy facet ktorego trzeba nakarmic przewinac umyc, walczymy i wierze ze stanie na nogi bo mu do dupy nakope i on to wie!!!
  TRZEBA WIERZYC ZE SIE UDA, ZAWSZE JEST NADZIEJA JA JEJ NIE STRACILAM NAWET JAK POWIEDZIELI ZE UMIERA,

  Nawet moj 7-letni syn mowi ze dziadek Janek i tak zawsze wszytsko robi najlepiej i juz moze lepiej oddychac wiec wygra aby mogl nad morzem w pilke z nim pograc

  1. Coraz trudniej o nadzieję i optymizm w obliczu takich złych diagnoz. Programuje się nas przez opiniotwórcze media (i nie tylko) na bezwładnych i posłusznych konsumentów recept, podczas gdy najsilniejszym dostępnym lekiem (lub trucizną) jest nasze psychiczne nastawienie. To ono decyduje o skuteczności wielu tych leków a także o skuteczności placebo, często przewyższającej skuteczność farmaceutyków…

   Wiem, jak trudno jest utrzymać nadzieję, gdy wszyscy wokół kwestionują jej sens. Niech się Pani zatem mocno trzyma i dopinguje Tatę do zdrowienia. Wszystkiego dobrego!!!

  2. Moja siostra od 5 – ciu dni jest w śpiączce farmakologicznej. Próbowano ją wczoraj odłączyć od aparatury, ale nie oddychała samodzielnie. Wczoraj wyjątkowo była ciepła. Okazało się, że to gorączka. Lekarz nie daje żadnej nadziei, że kiedyś odzyska świadomość. Twierdzi, że albo umrze, albo będzi wegetować. Siostra miała silną depresję lekooporną i przedawkowała leki, do tego różną kombinację. Ordynator twierdzi, że zbyt długo nie oddychała i dlatego mózg centralny jest bardzo uszkodzony. Inny lekarz, ten który ją przyjmował, już był nieco mniej pesymistyczny. Osatnio gdy wyszła ze szpitala psychiatrycznego, czuła się lepiej, tak mówiła, więc straciłam czujnosć. Nie udało nam się spotkać w ostatnich dniach . Poszła do kolegi i tam to się stało. Nie wiem, czy wzięła za dużo leków, aby poczuć się lepiej, czy chciała zakończyć życie. Wcześniej mówiła, że tym razem nikomu nie powie, że chce odebrać sobie życie, aby nikt nie zadzwonił po pomoc, gdyż nie chciał znów być w szpitalu. Tam na spanie dawano tylko hydroksyzynę, a dla niej to było jak cukierek.
   Jak myślicie, czy jest jakaś nadzieja, że nie umrze i odzyska świadomość, chociaż jakąmś część. Niektórzy pocieszają, że mózg się regeneruje. Siostra ma 36 lat. Jej oczy są nieco otwarte. Serce mnie boli, gdy na nią patrzę i myślę o niej, a myślę bez przerwy. Lekarz oczywiście twierdzi, że ona wogóle mnie nie słyszy i zupełnie nic nie czuje i nigdy to się nie zmieni. Młody organizm chyba powinien walczyć, ale ten lekarz jest przecież znanym specjalistą. Proszę o Wasze opinie. Nie wiem jak to wytrzymać. Diś poddałam się i nie byłam u niej, skoro i tak nie reaguje… Jutro znów Ją odwiedzę, ale za każdym raze wychodzę z płaczm. Napiszcie coś. Dziękuję.

 14. Witam. Mój tata (50 lat) uległ bardzo poważnemu wypadkowi ok.3 miesiące temu. Po 90 minutowego resuscytacji został przewieziony na OIOM gdzie przez dwa tygodnie utrzymywal go w śpiączce farmakologicznej, jednak po odstawieniu leków jego stan nie zmienił się. Po kolejnych 2 tygodniach został przewieziony do ZOL-u. Był wtedy totalnie bez reakcji, otwierał tylko oko. Od momentu wypadku odwiedzamy go codziennie, cały czas do niego mówimy. Na granicy tych dwóch miesięcy zmienło się niewiele. Zaczął zaciskać rękę (nie na polecenie) ruszać głową, lekko stopami i otworzył drugie oko.czasem mamy wrażenie, że odpowiada nam przez mruganie. Nie wiem co o tym myśleć…

  1. Proszę o kontakt w sprawie taty na podanego maila wbiskup(at)o2.pl lub telefonicznie
   668 783 158

   1. Witam moj tata jest po zatrzymaniu akcji sera lekarze nie dawali tacie szans na przezycie mowili to jest kwestia paru dni, mija dwa miesiace tata od dwuch tygodni rusza glowa otwiera oko oczy zaciska rece rusza buzia i glowa ale nie moze sie wybudzic podobno doszlo do niedotlenienia mozgu i nie moze sie wybudzic lekarze mowia ze ciagle jest stan taki sam bez zmian beznadziejny ciezki.My z mama juz nie wiemy jak tacie pomoc moze ktos byl w podobnej sytuacji i jakos mozna pomoc my sie modlimy i wierzymy nadzieja ciagle jest ale jak dlugo serce wytrzyma tak chore.pozdrawiam

    1. Witaj. i jak z twoim tatą ? mój tato jest w podobnej sytuacji tyle ze minęło dopiero 10 dni, wciąż czekamy ;c

  2. Czy próbowali Państwo skomunikować się z Tatą za pomocą cyber oka (C-EYE)? To innowacyjne urządzenie do kontaktu za pomocą ruchu gałek ocznych. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji proszę o kontakt jczyrko[at]gmail.com

 15. Mójtata po upojeniu alk. ( miał 5promili we krwi ) dostal zatrzymania akcji serca w taksówce . Nie wiadomo jaki czas był niedotleniony mozg . Mama przed przyjazdem pogotowia reanimowala go , później był reanimowany ok 30 minut . Lekarze nie dawali mu szans był w bardzo złym stanie . Miał drgawki , spinalo go całego ( zły objaw , doszło doniedotlenienia mózgu) .minął juz prawie miesiac . Oddycha sam , nie ma obrzęku na mózgu . Ale dalej nie odzyskuje świadomości . Lekarze mówią ze im dłużej vs w takim stanie tym bardziej wchodzi w stan wegetatywny . Na dodatek dostal zapalenia płuc tydzień temu . Robione miał eeg wyszły mu zmiany padaczkowe . Lekarze mówili ze przez mozg nie przechodzi impuls . I ze im przykro ze juz raczej nigdy nieodzyska świadomości . Gdy się do niego mówi łzy mu leca , przy laskotaniu w stopę rusza palcami czasem otwiera oczy , zaczęły mu reagować źrenice na światło . Proszę mi powiedzieć czy był ktoś w podobnej sytuacji , jaj to się skończyło , czy kiedy kolwiek odzyska świadomość ? My dalej wierzymy alelekarze z dnia na dzien zabierają ta wiarę .

  1. O mój Boże! Niech Państwo nie tracą wiary! Moim zdaniem Pani Tato cały czas walczy, by móc znów kontaktowac się ze światem. I czyni postępy!!! Ja niestety nie mam doswiadczenia w tym, jak najlepiej pomagać takiemu pacjentowi. Mój ojciec przebywał w głębokiej śpiączce tylko 3 dni… :( Na pewno masaż, dotykanie, ćwiczenia na łóżku, no i bardzo dużo czasu w kontakcie z tatą sa ważne. Może warto skontaktowac się z prof. Talarem? Chociażby, aby zasugerował, jakie wg niego są najistotniejsze kroki, na tym etapie… Życzę, aby Tato wybudził się jak najszybciej!

  2. Dzień dobry. Niedotlenie nie mózgu niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia tej ważnej struktury. 2 podobne przypadki są przypadkami, które należy roxpatrzyć indywidualnie. Dlatego wyrokowanie co do stanu pacjenta jestbardzo trudne. Mózg ma zdolność regeneracji, lecz tylko w ograniczonym zakresie, niezwylke ważnym elementem jest rehabilitacja specjalistyczna. Pozycje ułożeniowe, bodźcowanie i odbudowa percepcji na tym należy się skupić. Bardzo ważne jest niedopuszczenie do powikłań, np. zapalenie płuc, odleżyny, przykurcze, itd.
   Z mojego doświadczenie wiem, że niezykle mało osób zna się na odpowiedniej rehabilitacji w takim stanie pacjenta. Warto poszukać rehabilitanta, który zna metodę Bobath dla dorosłych. Niestety również trzeba zdać się na łaskę i niełaskę personelu szpitala.
   Życzę wytrwałości!

  3. No Niestety tato nie wybudzil się . Leżał przez 4 miesiące bez świadomości , z poważnym uszkodzeniem mozgu . Nie wiadomo czy coś słyszał widział i rozumiał . Strasznie spinalo go , przez co dostawał morfine aby go nic nie bolało do samego końca . zmarł w niedziele w nocy . Nie udało się odzyskać pulsu , narządy zaczęły wysiadać przez to ze leżał cały czas .
   Takiego końca sobie nie wyobrażaliśmy …. :( :'(

 16. Moja mama zachlysnela sie chlebem podczas kolacji. Tata nie mogl w zaden sposob odblokowac jej drug oddechowych. Zadzwonil po karetke I do ich przyjazdu 20 min reanimowal mame ale tylko poprzez masaz serca, tak kazali mu przez telefon. Sanitariuszom udalo sie za pomocy defiblyratora przywrocic akcje serca I wlasny oddech. Mama jest 4 dzzien na oiomie I nie odzyskala przytomnosci nie reaguje na zadne bodzce. Mowia ze prawdopodobnie doszlo do uszkodzenia mozgu bo bez krazenia byla 10 minut. W pierwszej dobie dostala drgawki aa to tez zly objaw. Teraz jest juz bez lekow ale wspomagaja jej oddech respiratorem. Lekarze sa sceptycznie nastawieni. Czy taka osoba ma szanse na wybudzenie ina powrot do w miare normalnego zycia? Prosze o odp.

  1. Napiszesz proszę co u mamy? Mam bardzo podobną sytuację z dziadkiem. Od miesiąca w śpiączce po zachłyśnięciu… :(

 17. Witam wszystkich i proszę o porady. U mamy 10 czerwca wykryto guza w śródmózgowiu. Początkowo mówiono ze sprawa jest nieoperacyjna, ale po rezonansie magnetycznym okazało się, że jednak można operować, gdyż guz znajduje się w komorze do której jest dostęp. Operacja odbyła się 17go czerwca, aczkolwiek mama się nie wybudziła. Nie jest ona w żadnej śpiączce farmakologicznej, tylko jak mówią lekarze po prostu jest nieprzytomna. Od operacji minęło 11 dni i nic się nie dzieje. Mama na początku nie oddychała samodzielnie i dostaje adrenalinę na pobudzenie krążenia. W chwili obecnej oddycha trochę sama, ale jest nadal podłączona do respiratora. Mama reaguje na ból. Według neurochirurga guz w całości został usunięty i nie wiadomo czemu pacjent się nie budzi. Tomograf po operacji nie wykazał żadnych krwiaków, tylko małą opuchliznę pooperacyjną, która po takiej ingerencji ma prawo być przez jakiś czas. Najgorsze jest to, że krążenie musi być wspomagane adrenaliną i oddech przez respirator. Mama miała robione echo serca i samo serce nie jest uszkodzone (sugerowano że może dlatego problem z krążeniem i ciśnieniem). Lekarz z OIOMu powiedział ze po prostu mózg nie nie wysyła odpowiednich sygnałów i stąd brak samodzielnego oddychania czy też krążenia krwi. Ośrodki odpowiedzialne za oddech i krążenie jak wyczytałam znajdują się w pniu mózgu, tam gdzie był guz stąd domyślam się te nierpawidłowości. Lekarze rozkładają ręce i mówią ze sprawa bardzo ciężka i żeby się raczej przygotować na najgorsze. Czas wszystko pokaże. Mama nadal walczy i wierzę, że z tego wyjdzie, że to się wszystko jakoś unormuje i mózg zacznie pracować i wysyłać odpowiednie sygnały. Jednak neurochirurg powiedział, że każdy dzień kiedy pacjentka się nie budzi działa na niekorzyść. Nie wiem już co robić. Spróbuję się skontaktować z prof Janem Talarem, który jak tu wyczytałam odnosił sukcesy w wybudzaniu chorych ze śpiączki. Wszystkie sugestie i rady mile widziane. Dziękuję

 18. WITAM JESLI USZKODZENIA MÓZGU POWSTAŁY W WYNIKU WYPADKU CZYLI USZKODZENIA STŁUCZENIA MÓZGU,TO SA SZANSE ŻE MÓZG SIE ZREGENERUJE,JESLI NATOMIAST USZKODZENIA SA SPOWODOWANE PO ZATRZYMANIU AKCJI SERCA Z NIEDOTLENIENIA TO SZANSA NA WYBUDZENIE JEST PRAWDZIWY CUD ,JEST TO STRASZNIE CIEZKIE PRZEZYCIE DLA RODZINY,NAJGORSZA JEST BEZSILNOSC,ALE NIC NIE MOZNA ZROBIC .POZDRAWIAM I ZYCZE DUZO SIŁY BO BEDZIE PANU POTRZEBNA

 19. Mój brat obecnie jest w śpiączce, po dosyć mocnym niedotlenieniu mózgu, kiedy byłem zaraz po wypadku u niego miał około 35.1 stopnia celcjusza to i tak za mało do stanu hipotermii. Teraz mimo tego, że minęło 5 dni nadal występuje u niego krążenie i oddychanie. Ma połamane żebra dlatego też maszyna pomaga mu oddychać, tłukę się w łeb że piewszego dnia tego nie znalazłem może udałoby się namówić lekarzy by zastosowali jakieś leki obniżające temperaturę ciała i teraz byłoby lepiej. Brat znajduje się w niemieckim szpitalu w Lipsku, podobno Uniklinik jest jedną z lepszych klinik jeśli chodzi o takie stany, na dzień dzisiejszy jego stan jest określany już nie jako śpiączka farmakologiczna a stan śpiączki wywołany uszkodzeniami które zaszły podczas niedotlenienia, lekarze nie wiedzą dokładnie jak duże zniszczenia zostały dokonane przez to niedotlenienie, wiedzą tylko że pień mózgu funkcjonuje. To co mi mówią jest straszne jednak nie tracę nadziei. Z informacji jakie mi podali wynika, że mój brat ma uszkodzoną korę mózgową i partie mózgu odpowiedzialne za jego osobowość i analizę informacji. Nie wiem dokładnie w jakim stopniu, ale lekarze podejrzewają, że reaguje na bodźce słuchowe i dotykowe, jednak nie wzrokowe. Przez niedotlenienie komórki mózgowe obumarły i mózg zaczął puchnąć. Na zdjęciach z tomografu, pierwszego dnia widać że miejsce wewnątrz czaszki maleje, wczorajsze czyli po 4 dniach od wypadku pokazuje, że teraz nie ma już miejsca i rośnie ciśnienie. Lekarz powiedział mi, że najgorsze jest pierwsze 7-10 dni i ten okres czasu jest określany mianem okresu krytycznego, gdzie po tych 7-10 dniach nie może być gorzej bo obrażenia nie będą już większe. Teraz jeśli sprawdzi się dobry scenariusz, mój brat pozostanie w śpiączce, mogąc sam oddychać i krążenie będzie działało normalnie, jednak wyższe funkcje mózgu odpowiedzialne za to kim jest i jak postrzega świat pozostaną uszkodzone. Słyszałem gdzieś, że mózg potrafi tworzyć nowe wiązania między neuronami i nie jest “maszyną” ściśle spełniającą jakieś zadanie i niektóre jego partie mogą przejąć funkcje tych uszkodzonych części. Nie wiem ile w tym jest prawdy, jesli ktoś coś wie, ma jakieś informacje na ten temat proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

  1. Mój tata od marca jest dokładnie w takim samym stanie i również leży w szpitalu na terenie Niemiec. Nie pozostaje nam nic poza modlitwa i nadzieją.

   1. Witam,mam podobną sytuację.Mój były partner powiesił się na terenie Niemiec.Odratowałam go ,był w śpiączce półtora miesiąca pod respiratorem .prawdopodobnie już sam oddycha ,jest wybudzony,nie wiadomo jeszcze co z mózgiem.Jego rodzina twierdzi,że słyszy ,reaguje,okazuje złość i że jest świadomy tego co zrobił.Czy jest to możliwe,że ma taką świadomość?Podobno czeka go wózek inwalidzki.Ile on może jeszcze być na terenie Niemiec?Jak wogóle działa NFZ w Polsce,on nie był tu ubezpieczony,rodzina biedna.A przecież taką osobę trzeba rehabilitować,nie wyobrażam sobie jak to bedzie.

 20. Moja siostra jest w śpiączce od ponad tygodnia. Lerzy w domu i dostaje kroplowki, oddycha sama. Lekarze w Poznaniu nie wiedza co robic. Siostra od 3,5 roku choruje na raka mózgu-glejak. Ten ostatni był nieoperacyjny wiec leczyła sie chemia (nie w Polsce gdyż nie dawali jej juz szans) Prosze o informacje jeżeli ktoś zna takie przypadki i czy uda sie ze śpiączki wyjść i jak to zrobić? annaszturma@gmail.com

  1. ze śpiączek doskonale wybudzał profesor Talar to był jego konik nie wiem czy teraz się tym zajmuje ale miał duże osiągnięcia

 21. Morsuję intensywnie 0d 26 lat(mam 56 lat), od 10. lat wytrzymuje zanurzony po szyję z dłońmi nad wodą 15-26 minut. Pozostałe morsy traktują mnie jako “ciężką ekstremę”. Jest to hipotermia kontrolowana z dochodzeniem do siebie po blisko godzinie. W kriokomorze bezboleśnie dochodzę do 5 minut. Nie wiem, co to grypa, a jesli cos mnie nachodzi, zwalczam to syberyjskimi metodami w kilkanaście godzin; urodziłem się w 9 miesięcy po powrocie ojca z 6-letniej katorgi na Syberii.
  Wczoraj, po miesiecznej przerwie, zdecydowałem się na 30-minutową sesję w przeręblu przy lodowatym wietrze.
  Tylko wielkie doświadczenie i siła woli mnie uratowała przed dramatem! Pomagał mi 30-letni sportowiec, oklepywał, dodawał animuszu, ani słowem nie wspomniał o upokarzajacym wezwaniu lekarza. Wychodziłem z ciężkich dreszczy, zawrotów głowy z pomocą nacierania, starannego odziania się w termoaktywą odzież i szklanicy gorącego grzańca. Po wejściu do domu natychmiast zasnąłem na 2 godziny ciepło okryty przez najlepszą z żon, która o niczym nie wiedziała. Obudziłem sie jak MŁODY BÓG ! Dzisiaj czuje się jeszcze lepiej.
  Zaprawdę , powiadam wam ; co cię nie zabije, wzmocni cię.
  Sterowana hipotermia, w połączeniu z jogą, może czynić cuda !!!

 22. MAM NADZIEJĘ, ŻE POMOGĘ TYM, KTÓRZY SZUKAJĄ ODPOWIEDZI NA TEMAT HIPOTERMII. MÓJ SYNEK UTOPIŁ SIĘ WE WRZEŚNIU, NIE WIEM JAK DŁUGO BYŁ WE WODZIE. RESUSCYTACJA TRWAŁA 50 MIN. POWIODŁA SIĘ. NA OIOMIE LEKARZ POWIEDZIAŁ ŻE DZIECKO MA PH KRWI 6 I 31 STOPNI TEMPERATURY W ODBYCIE. SZANSE NA PRZEŻYCIE MINIMALNE.MIMO KRYTYCZNEGO STANU PO TRZECH TYGODNIACH WYSZLIŚMY Z OIOMU, PÓŹNIEJ ZACZĘŁY SIĘ PRĘŻENIA NA SUTEK NIEDOTLENIENIA MÓZGU TZW. BURZA WEGETATYWNA TRWAŁA 8 TYGODNI- TO BYŁY NAJGORSZE TYGODNIE MOJEGO ŻYCIA, ALE I TO PRZETRWALIŚMY W DUŻEJ MIERZE DZIĘKI NASTĘPCY PROF. TALARA- PROF. HAGNEROWI I JEGO PERSONELOWI. WSZYSCY LEKARZE SĄ ZGODNI CO DO JEDNEJ KWESTII HIPOTERMIA URATOWAŁA ŻYCIE MOJEGO DZIECKA, JA MYŚLĘ, ŻE TO SPRAWA BARDZIEJ NADPRZYRODZONA, JAK BARDZO CZEGOŚ SIĘ CHCE TO TRZEBA SIĘ O TO MODLIĆ. TERAZ TRWA REHABILITACJA, KTÓRA POWOLI NAPRAWIA CIAŁO, KTÓRE ZNISZCZYŁ MÓZG PODCZAS BURZY WEGETATYWNEJ.

 23. Mój wujek zemdlał w nocy w wigilię, pogotowie przyjechalo po ok.10min ale mieli problem z wyniesieniem Go bo to kawal chłopa. W szpitalu lekarz powiedział ze prawdopodobnie nie podano w karetce tlenu. Okaząło się ze to ropne zapalenie płuc. Odsączanie ropy zbijanie gorączki. Po kilku dniach wyniki tomografu- – nie wybudzi się już nigdy. Oddycha sam odłączą od aparatu wspomagającego i może umrzeć po minucie godzinie kilku dniach miesiącac lub latach. Naprawdę nie ma żadnej nadziei? Wujek leży w szpitalu w Niemczech.

 24. Witam.
  Moja mama powoli umiera, widzę od ponad tygodnia jak traci siły, a wiem, że jeszcze walczy.
  Mama dostała NZK, odratowali ją po 15min. Wszystko działo się do południa w szpitalu, gdzie leżała na ograniczoną wydolność oddechową. Jestem wściekły, szpital w niedużym mieście charakteryzuje się tym, że wszyscy mają bierną postawę z ordynatorem OIOMU na czele. Widziałem się z Ordynatorem po tygodniu od kiedy mama leży pod respiratorem. Facet powiedział wprost, że mama mi umiera i nic się już nie da zrobić. Chciałem mu wspomnieć o leczeniu hipotermią, to mnie wyśmiał w stylu ” w internecie piszą bzdury”, powiedział, że media szkodzą pisząc i nagłaśniając przypadki “cudownego” wyjścia ze śpiączki po X latach. Ze to kłamstwo i takie rzeczy się nie zdarzają. Na koniec opowiedział mi historię o jakimś żużlowcu po wypadku, który leżał miesiąc i zmarł, a podczas sekcji w mózgu wypłynęła tylko sama gęsta brudna ciecz (to chyba tak mi na pocieszenie?). Ogólnie położył krzyżyk na mojej mamie….A ja widzę jak walczy, dzisiaj zrobiła dokładnie to samo co tydzień temu, otworzyła lekko powiekę, ustawiłem się tak aby mnie widziała, wyprężyła się podnosząc biodra i próbowała coś powiedzieć, wydała z siebie dźwięk przez rurkę i próbowała ją zepchnąć językiem. Na tyle jej dzisiaj starczyło sił. Tydzień temu otworzyła oba oczy, wyprężyła się i z 4-5 razy próbowała coś przekazać głosem. Wiem jedno nie jest wprowadzana w jakąś śpiączkę i nie podaje się jej leków usypiających itp. dlatego słyszy i czasami odzyskuje świadomość.
  Mama leży pod respiratorem, na pełnym oddychaniu przez to urządzenie (ustawiony na PPV), karmiona rurką przez nos. Jest dość mocno opuchnięta na buzi. Aktualne tętno na poziomie 130-140. Przez pierwsze 2-3 dni było około 90-95. Rytm oddechowy nadawany przez respirator to 12/min. Kilka dni temu mama dostała własnego oddechu. Widać było że, oddycha w rytmie 2x szybszym od respiratora, który wtedy jej bardzo przeszkadzał. Chodziła jej cała klatka piersiowa (bardzo mocno) i było widać rozchylające się nozdrze jednej dziurki od nosa podczas samoczynnego oddechu (w drugiej ma jedzenie), tętno bez zmian, rytm oddechowy na poziomie około 30/min (respirator cały czas podawał na 12). Myślałem że, to początek czegoś lepszego, ale lekarze uznali to za oddech cząstkowy (czy jakoś tak), zwiotczyli ją jeszcze bardziej i teraz znów oddycha całkowicie przez respirator. Widzę jak mama słabnie, a czuję że, można coś zrobić aby było lepiej. Kurdę, żadnej pomocy i wszyscy rozkładają ręce…..

 25. Od początku zeszłego tygodnia tata(59l.) skarżył się na oddychanie (leczony jest na oskrzela, astmę, płuca-jedno płuco funkcjonuje). W niedzielę 16.12.12r. został zabrany do szpitala na oddział pulmonologii w Radomiu.Stwierdzono stany zapalne na płucu.
  W nocy z niedzieli na poniedziałek miał zatrzymanie krążenia krwi ok. g.2 w nocy. Wiadomo pielęgniarki śpią, więc nie wiedzą ile był bez oddychania, podejrzewają ok 25 min. Zaczęto reanimację i uratowano go. Jest podłączony do respiratora. Ma sondę pokarmową. Wydala mocz ładnie, ale niestety nie reaguje na żadne bodźce. Miał wczoraj ( 19.12.12r) robioną tomografię, lekarze powiedzieli, że jest globalne uszkodzenie mózgu i szanse są znikome na wybudzenie, Temperatura ciała jest w zakresie 35.8 C do 37.1C.
  Czytałam o tej hipotermii. Dzisiaj już minęło ok. 80 godz. od zatrzymania krążenia.
  Przebywa w szpitalu w Radomiu, nie wiem czy tu jest profesjonalna opieka, jeżeli miałaby to pomóc mojemu tacie jestem w stanie przenieść go gdzieś i ponieść koszty transportu czy lekarstw bądź tej hipotermii.
  rkonarska(at)wp.pl

 26. Mój wujek miał zator. Serce przestało pracować jednak udało się (po jakimś czasie) przywrócić pracę serca … na początku wujek był podłączony do respiratora teraz już oddycha samodzielnie jednak od 2 tygodni jest w śpiączce. Nie rusza się… czasami mam wrażenie jakby przymrużył oczy. Lekarze mówią że tak już pozostanie że nie ma szans na wybudzenie :(

 27. W dni temu babcia zemdlała i wymiotowała. Trafiła do szpitala na obserwację. 28 godzin temu po podaniu leków, w tym na uspokojenie (chyba nawet nie zapisanych do karty pacjenta) babcia zasnęła bardzo niespokojnym, nerwowym snem. Do tej pory nie udało się jej wybudzić. Oddycha sama. Raz reaguje na ból, mówi coś jak przez sen, ale nie otwiera oczu. Potem znowu ma okresy głębokiego snu. Ma 83 lata, wszystkie wykonane wyniki są dobre, jak na ten wiek, włącznie z tomografią mózgu… Lekarze i pielęgniarki szpitalne robią wrażenie czymś wystraszonych, pytani o stan babci, każą przygotować się na najgorsze. Po wytknięciu podania jakichś leków, skierowali właśnie babcię do szpitala wojewódzkiego na konsultacje neurologiczne. Czy można się gdzieś uzbroić w jakąś konkretną wiedzę, żeby walczyć o dalszą opiekę i próbę wybudzenia, a nie biernie czekać na rozwój wypadków, jak to zalecają w szpitalu powiatowym? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Mam nadzieję, że Pana babcia ma się już dobrze. Zawsze warto prywatnie skonsultować się z innymi, niż prowadzący, lekarzami. Najlepiej przynajmniej z dwoma. Te dodatkowe opinie mogą naświetlić nowe możliwości, które lekarz prowadzący mógł pominąć.

   1. Szpital wojewódzki doprowadził do wybudzenia po ok. 28-29 godzinach od “zaśnięcia”! Sukces. Ale diagnoza miażdżąca dla szpitala powiatowego – przedawkowanie leków uspokajających w trakcie pobytu w szpitalu powiatowym. Więc wychodzi na to, że prawie uśpili dementywną kobietę. Szkoda komentować… Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Babcia już w domu, odzyskuje siły po “leczeniu” w szpitalu.

    1. Życzę wzystkiego dobrego dla babci! I dla Pana z rodziną najlepsze pozdrowienia. To był dla Państwa bardzo trudny czas. Dziękuję za przekazanie tej wiadomości!

 28. Mój kolega jest od kilku tygodni w śpiączce po nzk w skutek zatrucia alkoholem etylowym.Jest na własnym oddechu,już nie gorączkuje(bo był taki czas),reaguje na światło i na ból chyba też.Źrenice prawidłowo reagują na światło.Czy w takim przypadku jest szansa na wybudzenie?Jak my,jego znajomi i rodzina możemy mu pomóc?

  1. Bardzo mi przykro. Wg mnie, zawsze jest szansa. Życie to coś więcej niż tyko mechaniczny przepływ krwi przez naczynia, produkcja hormonów, spalanie tlenu itd. Jest jeszcze aspekt niepoznany przez naukę. To on odpowiedzialny jest za, jak to medycyna nazywa. ” spontaniczne wyzdrowienia”. Nazwijmy to jednak wolą życia. To okreslenie dobrze odzwierciedla, ze wyleczenie w duzej mierze zalezy od samego chorego a nie jest dziełem przypadku. Warto zatem utrzymywac z kolegą stały kontakt: dużo przebywać z nim, rozmawiać, masować, a jeśli lekarze się zgodzą, włączyć fizykoterapię. Pozdrawiam!

 29. Witam serdecznie,
  19letnia córka mojej znajomej będąc nad morzem w lipcu utopiła się, po 15-30 minutach resuscytacji udało się przywrócić funkcje życiowe, jednak od tamtego czasu dziewczynka jest w śpiączce w stanie jak mówią lekarze wegetatywnym. Matka jest zrozpaczona, nie wie gdzie szukać pomocy. Czy jest w Polsce jakieś miejsce w którym pomaga się wybudzać takich pacjentów. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

 30. Ja proszę o poradę mój mąż trafił do szpitala z ostrym zapaleniem trzustki…stan był poważny,problemy z nerkami, z układem krążeniowo-oddechowym, ale dopóki byłam w szpitalu było to opanowane. Po moim wyjściu serce męża zatrzymało się i myślę, że zanim pielegniarki to spostrzegły minęło trochę czasu, ponieważ doszło zdaniem learzy do głębokiego uszkodzenia mózgu. Oczywiscie lekarze twierdzą, że to niemożliwe. No to w takim razie jak to się stało…na medycynie się nie znam a przynajmniej nie aż tak bardzo.

  1. Bardzo mi przykro. Proszę nie tracić wiary. Niestety przy podawaniu leków ( a takowe na pewno w dużych ilosciach podawano Pani mężowi, aby opanować chorobę pierwotną) zawsze istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje zatrzymanie krążenia i oddychania. Być może tak właśnie się stało :(

 31. Litości, Kobieto, lekarze nie mogli u Twojego Taty podejrzewać “śmierci pnia mózgu”, bo po śmierci pnia mózgu nie żyłby w stanie wegetatywnym, bo nie żyłby w ogóle. Śmierć pnia mózgu = śmierć po prostu. W stanie wegetatywnym pień mózgu jest właściwie jedyną lub jedną z niewielu prawidłowo funkcjonujących struktur mózgu, dlatego działają takie czynności, jak oddychanie czy wydalanie. Osoba interesująca się medycyną nie powinna wykazywać takiej ignorancji.

  1. Lekarze podejrzewali, że zachodzi proces obumierania pnia mózgu. Śmierć to proces zachodzący. Po śmierci pnia mózgu jest tak, jak Pani pisze. W trakcie procesu umierania (postępujacego zanikania funkcji życiowych) pnia mózgu czynności wegetatywne moga jeszcze zachodzić.

  2. witam restart,a czy ty masz wiekszy zakres wiedzy na ten temat? jezeli tak ,czy moge sie z toba skontaktowac emailowo ,potrzebuje porady .Dziekuje

   ewa

 32. Szanowny Państwo

  Chciałabym poinformować Państwa o naszym Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym dla Dzieci i Młodzieży ” Radosne Serce ” i hospicjum stacjonarnym . W związku z rozbudową oddziału szpitalnego i ze zwiększonym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia jesteśmy w stanie przyjąć większą ilość potrzebujących dzieci.
  Do Zakładu i hospicjum przyjmujemy dzieci od niemowlęctwa do 18 roku życia chore na różnego rodzaju ciężkie i przewlekłe choroby. Specjalizujemy się w opiece nad dziećmi karmionymi do- i pozajelitow,, również będące w śpiączce. Dzieci przyjmujemy na okres od kilkunastu dni do kilkunastu miesięcy.
  Zatrudniamy w pełni profesjonalny personel medyczny w tym : lekarza rodzinnego, neurologa, anestezjologa, psychologa, logopedę, diabetologa, wykwalifikowane pielęgniarki i rehabilitantów. Zapewniamy całodobową opiekę medyczna, farmakologiczną, rehabilitacyjną, dietetyczną.

  z wyrazami szacunku
  lek. med. spec.neurolog
  Grażyna Bednarczyk
  Tel. 602-571-597
  Więcej informacji : http://www.zol.rzeszow.pl
  NZOZ Bluemed
  35-323 Rzeszów
  ul. Kujawska 5

 33. O hamowaniu reakcji zapalnych napisałem tu:

  http://agepo.pl/2011/07/zloto-i-srebro-%E2%80%93-recepta-na-trudne-czasy-czyli-o-przerobieniu-krugerranda-na-wykalaczke/#comments

  W celu szybkiego podania powinny być opracowane płyny infuzyjne zawierające złoto w odpowiednim stężeniu.
  Przed odkryciem antybiotyków sepsę leczono podawaniem azotanu srebra. Przy dużych dawkach wywoływało to srebrzycę, jednak wiele osób dzięki temu przeżyło. Obecne preparaty nanokoloidalne mają złoto czy srebro w dawkach dietetycznych, więc oczekiwanie na efekt terapeutyczny trwa ok. miesiąca zanim poziom złota osiągnie odpowiednią wartość.

 34. Moja mama od wczoraj w szpitalu, skarżyła się na ból głowy, potem zasnęła? Nieprzytomna, szczękościsk, nie reaguje na bodźce , jest na obserwacji, dostaje kroplówki to wszytko, w badaniu tomograficznym głowy nie ma zmian…

 35. Witam
  moja babcia również jest w śpiączce, miała rozległy zawał serca. My z mężem i sąsiadem sami ją reanimowaliśmy 20 minut tyle czekaliśmy na pogotowie. Wczoraj mija tydzień jak jej nie ma w domu. Ciągle jest w śpiaczce. Na początku sama oddychała, od dwóch dni jest podłączona do respiratora, gorączkuje. Dopiero od wczoraj jest ochładzana kompresami, wentylatorem. Najpierw została przewieziona do Kliniki Kardiologicznej gdzie leżała na oiomie a teraz od dwóch dni jest na oddziale anestezjologi intensywnej terapi. Na początku reagowała na mój głos znaczy puls jej się podnosił jak do niej mówiłam, również miała drgawki, ruszała ręką, powiekami ale nadal była nieprzytomna, od wczoraj lekarz mówi że jest w bardzo głębokiej śpiączce. Każą czekać tylko nie wiadomo na co… liczyć się takźe ze śmiercią. Mamy cały czas nadzieję że nastąpi cud. Współczuję każdemu kto również musi takie coś przechodzić. Najgorsze jest to czekanie.

  1. Mój mąz jest 90 godzin po rozległym zawale serca. Zatrzymał sie równiez oddech. Reanimowany byl przez nas 12 minut do przyjazdu karetki, nastepnie reanimował go zespol karetki,oddechu nie odzyskal zabrany został na ojom do Kalisza(70km) Do dzis lezy w śpiaczce nie ma zadnej reakcji.Lekarze twierdzą ze stan jest bardzo cięzki i trzeba liczyc sie z najgorszym.Dziś do tchawicy podłaczyli rure do oddychania. Prosze powiedzcie mi jakie moga byc szanse że maż mi sie wybudzi. Nieważne jest dla mnie z jakimi zmianami neurologicznymi. Prosze o kontakt i otuche.

   1. MOCNO PANI WSPÓLCZUJE,BO WIEM PRZEZ CO PANI PRZECHODZI,MÓJ TATA BYŁ W SPIACZCE PRZEZ PÓL ROKU TEZ PO ZATRZYMANIU SERCA I KRAZENIA BYŁO TO W 208R JUZ WTEDY ZNALAZŁAM ARTYKUŁ O HIPOTERMII JAK ZAPYTAŁAM LEKARZY DLACZEGO TATA NIE JEST TAK LECZONY TO LEKARZE UCIEKLI,BO NIE WIEDZIELI NAWET O CZYM MÓWIE DOPIERO NA DRUGI DZIEN ,PEWNIE PO SPRAWDZENIU W INTERNECIE POWIEDZIELI ZE TO PRAKTYKANT COS SOBIE PRAKTYKOWAŁ BO TAK SIE NIE LECZY,JUZ WTEDY LECZYLI TAN NA SLASKU W OHOJCU ROZMAWIAŁAM Z TAMTYM LEKARZEM I TO JEST JEDYNA SZANSA NA POWRÓT DO ZDROWIA,NIESTETY WIEKSZOSC SZPITALI NAWET DZIS TEJ SZANSY NIE DAJE,MÓJ TATA BYŁ BEZ ODDECHU OKOŁO 6-7MIN I SIE NIE WYBUDZIŁ,TERAZ MAM W SPIACZCE BABCIE I NIE WUERZE JUZ W CUDA,LEZY W TYM SAMYM SZPITALU I O ILE ODZDZIAŁ JEST NOWY Z NAJNOWSZYM SPRZETEM,TO METODY LECZENIA TE SAME,WIDZE PODOBNE REAKCJE,JAK U TATY MINĄŁ JUZ TYDZIEN I NIC.DLATEGO BARDZO WSPÓLCZUJE ,DOSKONALE PANIA ROZUMIEM,ZYCZE PANI ABY PANI MAZ WRÓCIŁ DO ZDROWIA

 36. Medycyna dzieli człowieka na poszczególne obwody, układy. Brak całościowego podejścia, wąskie specjalizacje pozostawiają zbyt duże dziury, które najwidoczniej nikogo nie interesują, tym bardziej skoro NFZ nie płaci…
  Pozdziwiam Alę za szybkie działania i za to że pomimo tragicznego finału, dzieli się nimi.

 37. wstrząsające, szczere i prawdziwe słowa
  nie od dziś wiem, że leczyć się trzeba samemu, ale z drugiej strony trudno mieć wiedzę lekarzy (gorączka np. w większości chorób jest pozytywnym objawem)

 38. Znalazłem w Polsce dwa szpitale które stosują tą metodę, oba w Warszawie. Dziwne jest to, że gdy Tato leżał w szpitalu, mimo wielu poszukiwań nie mogłem nic znaleźć na ten temat. A teraz udało się w ciągu kilku minut.

  Są to:
  Instytut Kardiologii na ul. Alpejskiej 42 http://www.ikard.pl

  oraz

  Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny, ul. Banacha 1.a
  http://spcsk.amwaw.edu.pl

  Poniżej 2 artykuły na temat stosowania tej metody w tych szpitalach.

  To notka ze strony Instytutu Kardiologii, ze stycznia tego roku, z ich strony:

  “Od początku 2010 r. 12 pacjentów przebywających w Klinice Intensywnej Terapii Kardiologicznej leczonych było nowatorską metodą z zastosowaniem hipotermii terapeutycznej. Jest to metoda lecznicza stosowana na świecie u pacjentów po zatrzymaniu krążenia i zwiększająca szanse chorych pozostających po reanimacji w śpiączce na odzyskanie przytomności i powrót do pełnej sprawności intelektualnej.” (cały artykuł: http://www.ikard.pl/newspl/items/hipotermia-terapeutyczna-juz-12-pacjentow-leczonych-ta-metoda-w-instytucie-kardiologii.html )

  A to fragment artykułu o SPCK z Życia Warszawy:

  “Urządzenia do hipotermii Medi Therm III szpital przy Banacha kupił za własne pieniądze, NFZ nie dołożył do niego ani złotówki. Lecznica zapłaciła za sprzęt ok. 70 tys. zł.
  A jego producent sam przeszkolił lekarzy.
  Obsługa tego sprzętu nie należy do najtrudniejszych – zapewnia dr Łukasz Kołtowski. Przyznaje jednak, że większym problemem dla kliniki jest to, że zabiegi przy użyciu urządzenia do hipotermii nie są refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.” (cały artykuł: http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/578878.html )

  Tutaj artykuł o stosowaniu hipotermii u noworodków, która zmniejszyła ryzyko uszkodzenia mózgu o 57%. http://jejdziecko.pl/chlodzenie-pomaga-niedotlenionym-noworodkom

  Jak wspominałaś, hipoterimia była stosowana już od lat 20tych, a pierwszy naukowy raport o klinicznym stosowaniu pochodzi z 1945 roku.

  Kolejny, bardzo obszerny artykuł: “Zastosowanie hipotermii kontrolowanej w intensywnej terapii” http://anestezjologia.net/pl/articles/item/18651/zastosowanie_hipotermii_kontrolowanej_w_intensywnej_terapii

  1. Od początku zeszłego tygodnia tata(59l.) skarżył się na oddychanie (leczony jest na oskrzela, astmę, płuca-jedno płuco funkcjonuje). W niedzielę 16.12.12r. został zabrany do szpitala na oddział pulmonologii w Radomiu.Stwierdzono stany zapalne na płucu.
   W nocy z niedzieli na poniedziałek miał zatrzymanie krążenia krwi ok. g.2 w nocy. Wiadomo pielęgniarki śpią, więc nie wiedzą ile był bez oddychania, podejrzewają ok 25 min. Zaczęto reanimację i uratowano go. Jest podłączony do respiratora. Ma sondę pokarmową. Wydala mocz ładnie, ale niestety nie reaguje na żadne bodźce. Miał wczoraj ( 19.12.12r) robioną tomografię, lekarze powiedzieli, że jest globalne uszkodzenie mózgu i szanse są znikome na wybudzenie, Temperatura ciała jest w zakresie 35.8 C do 37.1C.
   Czytałam o tej hipotermii. Dzisiaj już minęło ok. 80 godz. od zatrzymania krążenia.
   Przebywa w szpitalu w Radomiu, nie wiem czy tu jest profesjonalna opieka, jeżeli miałaby to pomóc mojemu tacie jestem w stanie przenieść go gdzieś i ponieść koszty transportu czy lekarstw bądź tej hipotermii.

   1. Okolo trzy tyg temu znalazlam tate nieprzytomngo w domu…lezal na posadzce w kałuży krwi rozwalil glowe. Po przewiezieniu do szpitala do Radomia przez okolo tydz lekarze nie potrafili stwierdzic czemu jest nieprzytomny i w dodatku i niewydolny oddechowo.Po powtorzeniu kolejnych badan okazalo sie ze mial rozlegly udar niedokrwienny,ktory spowodowal duze uszkodzenie mozgu.Lekarze nie daja szans na wybudzenie sie mojego taty. Dzisiaj dostalam telefon ze leczenie w ich szpitalu zostalo zakonczone i jutro przewoza go do innego w miejscu mojego zamieszkania. Nie wiem juz co mam robic jestem bezradna w tym szpitalu pewnie tez niedlugo stwierdza ze leczenie jest zakonczone wiec musze szybko znalezc jakis osrodek dla osob w takim stanie jak moj tata sama czy moze szpital mi pomoze? Bardzo prosze o jakas rade moze ktos z Panstwa wie cos na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.