Podstawowe wyjaśnienia do 4. przykazania diety dr Budwig

data publikacji:

ostatnia edycja:

4. przykazanie wskazuje, jaką żywność należy jeść w diecie dr Budwig codziennie, aby uzyskiwać najlepsze możliwe efekty zdrowotne. Ma być to żywność jak najbardziej bioaktywna. Z tego wpisu dowiesz się, co to znaczy w diecie dr Budwig i dzięki tej wiedzy zrobisz bezbłędne „budwigowe” zakupy.

Podstawy

4. przykazanie diety dr Budwig wskazuje 4 cechy, jakie musi spełniać jedzenie w diecie Budwig.

Żywność w diecie dr Budwig musi być:

  1. naturalna,
  2. jak najmniej przetworzona,
  3. ekologiczna
  4. maksymalnie świeża.

Spełniając te wymagania, żywność będzie pełnowartościowa, co jest zgodne z oficjalnymi zaleceniami dietetycznymi i medycznymi.

Tylko żywność pełnowartościowa ma potencjał, by działać zgodnie z Hipokratesowym wezwaniem: „Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

Poniżej wyjaśniam, dlaczego przestrzeganie tego przykazania jest kluczowe i pomagam rozróżnić produkty, które spełniają wymagania dr Budwig, od tych, które nie spełniają. Bo nie każdy produkt ze sklepu ze zdrową żywnością ma potencjał Hipokratesowego lekarstwa.

Żywność to chemia

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że każda żywność jest utworzona z substancji chemicznych. W tym kontekście, każda żywność jest chemią.

Chemią, która może albo uleczyć z choroby – tak jak życzył chorym Hipokrates, albo która – niestety – może wpędzić w chorobę. 

Jako farmaceutka, dr Budwig miała tego pełną świadomość. Dlatego swoją dietę dla chorych oparła o żywność pełnowartościową, czyli taką, która zawiera możliwie najwyższą ilość zdrowych i aktywnych substancji chemicznych, które wspierają każde leczenie.

Co ważne, zadbała przy tym o to, by maksymalnie ograniczyć ilość substancji toksycznych, a zatem tych, które mogą przyczyniać się do choroby lub utrudniać leczenie.

Jaka żywność jest naturalna

W myśl 4. przykazania, żywność naturalna to taka, która pochodzi z natury, czyli od naturalnych organizmów, np. od naturalnej rośliny lub naturalnego zwierzęcia.

Nie są naturalną żywnością:

  • organizmy GMO czyli modyfikowane genetycznie, np. soja GMO lub kukurydza GMO (podstawowym powodem jest fakt, że organizmy GMO są ogromnie skażone pestycydami)
  • produkty fabryczne, np. odżywki białkowe, czy tabletki z witaminami (podstawowym powodem jest bardzo uboga i sztucznie zbilansowana matryca żywnościowa).

Żywność naturalna jest zawsze bardzo bogata w składniki i silnie bioaktywna, między innymi dzięki synergicznym oddziaływaniom tych składników.

Jaka żywność jest jak najmniej przetworzona

Aby chemia w żywności działała prozdrowotnie, musi pozostawać bioaktywna.

Im wyższa temperatura przetwarzania żywności, tym mniejsza bioaktywność żywności.

O bioaktywności żywności decydują nie tylko występujące w niej witaminy, czy fitaminy, ale także „żywe” (nie zdenaturyzowane) enzymy oraz „żywe” tłuszcze Omega-3 będące źródłem „pi-elektronów”.

Każde przetwarzanie żywności naturalnej, nie tylko gotowanie, ale nawet krojenie na kawałki, pozbawia ją części wartości odżywczych, w tym także leczniczych substancji chemicznych. Dlatego w diecie dr Budwig korzystać należy z jak najmniej przetworzonych produktów żywnościowych. Najlepiej surowych, a nie ze słoików. Podam parę przykładów.

Ziemniak

Cały surowy ziemniak jest nieprzetworzony, wiec pełnowartościowy. Ale taki ziemniak jest niejadalny, ponieważ zawiera składnik toksyczny na surowo.

Ziemniak odpowiedni do diety dr Budwig musi zostać ugotowany lub upieczony, najlepiej wraz ze skórką. Gotowanie lub pieczenie to w przypadku ziemniaka „jak najmniejsze przetworzenie”.

Kupne mrożone frytki z ziemniaka, a także chipsy lub prażynki ziemnaczane, są produktami znacznie bardziej przetworzonymi (fabrycznie przetworzonymi) i nie mogą się znaleźć w diecie dr Budwig.

Jabłko

Całe, surowe jabłko jest nieprzetworzone, pełnowartosciowe i w całości jadalne.

Jeśli potrzebujesz soku z jabłek, a nie możesz zrobić go samodzielnie, szukaj takich produktów, które jak najbardziej przypominają surowy sok domowej roboty. A zatem kupuj sok uzyskany w 100% z owoców. Nie kupuj soków z koncentratów ani tzw. nektarów.

Przetwory z ugotowanych jabłek, np. kompot z jabłek, czy to domowy, czy sklepowy, są produktami przetworzonymi, w których jabłko stało się już niepełnowartościowe. Wciąż ma jakieś składniki odżywcze, ale np. jest już zupełnie pozbawione enzymów i częściowo pozbawione witamin.

Jeśli bardzo lubisz kompot, lepiej przyrządzić go na swieżo:

  • w sezonie ze świeżych jabłek
  • poza sezonem z suszonych jabłek

Wyjątek 1. – Naturalne suszenie

Naturalne suszenie jest zdrowym sposobem przetwarzania żywności, o ile odbywa się w niskich temperaturach (do 40 stopni Celsjusza) i bez dodatków (w tym bez konserwantów).

Kapusta

Cała główka surowej kapusty jest nieprzetworzona, pełnowartościowa i w całości jadalna. Możesz ją poszatkować na świeżo i przygotować na surowo lub w postaci gotowanej.

Dostępna w sklepach gotowa poszatkowana surowa kapusta w worku jest mało przetworzona, ale już niepełnowartościowa. Dzieje się tak dlatego, że od momentu poszatkowania przez producenta, do momentu, w którym wykorzystasz ją w kuchni upłynie sporo czasu i procesy utleniania zdążą rozłożyć część leczniczych substancji chemicznych.

Ale jeśli kupisz kapustę kiszoną niepasteryzowaną, to będzie to produkt pełnowartościowy.

Wyjątek 2. – Fermentowanie czyli kiszenie

Podczas kiszenia pojawiają się nowe i do tego bardzo cenne składniki odżywcze, które rekompensują inne straty. Produkty fermentowane czyli ukoszone są bardzo pożądane w diecie dr Budwig.

Wyjątek 3. – Gotowe przeciery pomidorowe i paprykowe

Pomidory i papryki zyskują ogromną koncentrację antyrakowego likopenu dopiero po odparowaniu wody, dlatego są wskazane nie tylko w postaci surowej, ale także w postaci gotowych przecierów. Możesz je kupować w sklepach, oczywiście tylko w najwyższej jakości i ekologiczne. Najlepiej ze słoików.

Jaka żywność jest ekologiczna

W sklepach żywność ekologiczna jest specjalnie oznakowana znakiem:

i podlega dodatkowym kontrolom wynikającym z certyfikacji ekologicznej.

Żywność ekologiczna jest produkowana w ramach rolnictwa ekologicznego, w którym stosuje się dużo mniej toksycznej chemii, w tym pestycydów.

Pestycydy w żywności są uznawane dziś za ogromny problem zdrowotny.

Wybierając żywność ekologiczną ograniczamy ilość chorobotwórczych toksyn.

Jedno z ostatnich badań pokazało, że po przejściu na żywność ekologiczną, ilość pestycydów w moczu zmniejsza się ponad 11 razy. Możesz o tym przeczytać we wpisie: Łatwiej zdrowieć nie siusiając pestycydami.

Jeśli chcesz więcej wyjaśnień odnośnie tego, jak żywność ekologiczna przyczynia się do zdrowia, przeczytaj:

Jaka żywność jest jak najbardziej świeża

Aby w pełni wykorzystać zdrową i aktywną chemię, należy sięgać po żywność, maksymalnie świeżą. Trzeba bowiem pamiętać, że żywność traci swoje wartości odżywcze nie tylko podczas przetwarzania, ale również podczas transportu i przechowywania.

Im dłuższy czas transportu i / lub czas przechowywania tym mniejsza bioaktywność żywności.

Wynika to ze strat witamin, enzymów i innych cennych substancji prozdrowotnych.

Na przykład już po zaledwie 15 dniach przechowywania w chłodni, jabłko może stracić ponad 50% witaminy C. Niestety proces ten postępuje z każdym kolejnym dniem, tygodniem i miesiącem.

Wraz z upływem czasu, oprócz wartości odżywczej spada zwykle i cena takiego jabłka.

Chcę w związku z tym mocno podkreślić, że kupowanie długo przechowywanych owoców i warzyw, choćby nie wiem w jak dobrej cenie promocyjnej, mija się z celem zdrowego odżywiania.

Zdrowa żywność do diety dr Budwig musi bazować na super świeżych pokarmach, czyli tych sezonowych, najlepiej lokalnych.

Ponieważ jedzenie ma być jak najbardziej świeże, w diecie dr Budwig nie tylko trzeba kupować najświeższą żywność, ale także nie wolno:

  • odgrzewać posiłków
  • oraz jeść żywności z puszek, słoików i mrożonek.

Jak jednak wspomniałam chwilę wcześniej, wysokiej jakości gotowe kiszonki oraz przetwory pomidorowe i paprykowe są wyjątkiem.

Jest też wyjątek czwarty.

Wyjątek 4. – Domowe mrożonki z owoców jagodowych

Wyjątkiem są również własne domowe mrożonki z owoców jagodowych zebranych w lecie, o ile zostaną zjedzone do wiosny, a nie magazynowane przez 2 lata lub dłużej, jak robi się to w przypadku mrożonek sklepowych.

Mrożonki nie powinny być jednak używane wtedy, gdy dostępne są owoce świeże. Bo świeże mają większy potencjał prozdrowotny.

Podsumowanie

Czwarte przykazanie diety dr Budwig nakazuje dostarczać choremu organizmowi żywność, która jest naturalna, jak najmniej przetworzona, ekologiczna i maksymalnie świeża.

Taka żywność jest w pełni zdrowa i do tego jak najbardziej bioaktywna. Zawarte w niej substancje chemiczne są aktywne, czyli są w stanie wspomagać proces leczenia.

W myśl tego przykazania, talerz pełen surowych lub kiszonych warzyw lub owoców ekologicznych to naturalna, bioaktywna „chemioterapia” na raka i każdą inną chorobę degeneracyjną.

Pamiętaj jednak, że ten sam talerz z warzywami lub owocami nieekologicznymi może się okazać chemioterapią toksyczną ze względu na zawartość pestycydów. Dlatego w diecie dr Budwig jedzenie EKO / BIO jest wymogiem bezwględnym w każdej chorobie.

Wszystkie 10 przykazań ścisłej diety dr Budwig znajdziesz tutaj.

Autor: Alicja Krzywańska-Podermańska
Copyright: Primanatura Piotr Podermański 2006-