Kryzys ozdrowieńczy w leczeniu naturalnym

Ze wszystkich naturalnych terapii, jakie dotąd poznałam najbardziej przekonała mnie dieta dr Budwig prowadzona równocześnie z pracą nad ciałem i “duszą” pacjenta. Niezależnie jednak od tego, jaką metodę leczenia wybierze chory, zastosowanie każdej naturalnej terapii może się wiązać z bardzo silnym kryzysem ozdrowieńczym.

Kryzys pojawia się w wyniku zachodzącej detoksykacji i mobilizacji organizmu (gorączki, bóle, problemy trawienne). Między innymi to właśnie ze względu na ryzyko pojawienia się silnego kryzysu, naturopaci odradzają rozpoczynanie terapii naturalnych w trakcie i po chemio- i radioterapii. Zobacz dlaczego.

Przetrzymać kryzys

W przypadku każdej terapii, na widoczne efekty trzeba poczekać. W ostrych chorobach, które pojawiają się nagle, możemy odzyskać zdrowie bardzo szybko. Każdy zapewne przechorował typową grypę: 2-3 dni bardzo złego samopoczucia, po czym po tygodniu po grypie ani śladu. W przypadku naturalnego leczenia chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, okres dochodzenia do zdrowia jest znacznie dłuższy. Choroba przewlekła “konstytuowała” się w organizmie miesiącami, a nawet latami. To tak jak z bałaganem w pokoju: im dłużej bałaganiliśmy, tym dłużej musimy sprzątać, aby przywrócić porządek.

W przypadku metod naturalnych kluczowe są pierwsze 3 miesiące stosowania. Jest to zwykle bardzo trudny okres. Po pierwsze: trzeba zrewolucjonizować swoje nawyki żywieniowe, swoje przyzwyczajenia, trzeba zastosować się do nowych zasad. A wymaga to wielkiego hartu ducha! Bardzo łatwo się zniechęcić pierwszymi niepowodzeniami.

Po drugie: długo nie ma się pewności, czy wybrana metoda jest właściwa. Tymczasem już w pierwszym tygodniu może pojawić się kryzys: przez 2-3 tygodni objawy choroby mogą się niepokojąco zaostrzyć. Najczęściej pojawiającymi się oznakami kryzysu są problemy trawienne (wymioty, biegunki), wysoka gorączka, silne osłabienie, bóle głowy itp.  Potrzeba bardzo dużego wysiłku pacjenta, zarówno fizycznego, jak i mentalnego, aby przetrzymać ten trudny czas i nie odrzucić leczenia. Wsparcie bliskich jest wtedy niezwykle ważne. Ale jeszcze ważniejsza jest samoświadomość i własna wiedza na temat obranej metody leczenia. Zobacz:  Zaangażowanie chorego we własne leczenie

Nie każdy pacjent czuje się wystarczająco silny, aby kontynuować terapię po rozpoczęciu kryzysu, szczególnie, że opinia publiczna poddaje w wątpliwość sens metod naturalnych. Trzeba jednakże wiedzieć, że przerwanie terapii naturalnej w trakcie kryzysu może przynieść znacznie gorsze skutki, niż jej kontynuowanie. Metoda, która sprowokowała ciało do silnych reakcji obronnych powinna być kontynuowana. Odstąpienie od niej w momencie, gdy zachodzi wiele – uzależnionych od niej – procesów, gwałtownie osłabia organizm.  To tak, jakby z rozpędzonego na górskiej drodze auta, wyskoczył nagle kierowca…

Kryzys świadczy o gwałtownych procesach naprawczych, które zachodzą w organizmie i dlatego w literaturze medycznej nazywa się go kryzysem ozdrowieńczym. Gorączka może oznaczać mobilizację odporności, ból głowy – duże stężenie toksyn we krwi albo przekrwienie w celu dostarczenia większej ilości tlenu lub większej armii białych krwinek, wymioty i biegunka – detoksykację… Za tymi objawami kryje się ogromna praca naszego układu immunologicznego, pobudzonego zastosowaną metodą leczniczą. Przerwanie metody w trakcie kryzysu oznacza poddanie się na placu boju podczas własnej ofensywy… gdy nieprzyjaciel ustępuje pola…

Jak łagodzić objawy kryzysu

Kryzysowe objawy można złagodzić ułatwiając organizmowi wydalanie toksyn z organizmu. Co robić?

 1. Przede wszystkim należy pić przynajmniej 3 litry wody lub herbat ziołowych dziennie. Dzięki temu zmniejszamy stężenie toksyn we krwi oraz filtrujemy nerki, zabezpieczając je przed zatruciem.
 2. Należy stosować dietę lekkostrawną, najlepiej na bazie owsianki gotowanej na wodzie z dodatkiem mielonego siemienia lnianego. Ułatwiamy tym samym prace naszym jelitom. Zobacz przydatne przepisy z diety dr Budwig.
 3. Należy wspierać się enzymami trawiennymi. Polecam Fermentgold.
 4. Warto stosować zioła wspierające detoksykację. Polecam herbatę szałwiową i nerkową Rudolfa Breussa.
 5. Gdy stan chorego jest bardzo ciężki, należy stosować dodatkowe pomoce zalecane przez terapeutów, np. okłady, nacierania i lewatywy proponowane przez dr Budwig.

9 odpowiedzi do “Kryzys ozdrowieńczy w leczeniu naturalnym”

 1. Zdecydowałam się na oczyszczanie organizmu z metali ciężkich wg protokółu dr.Cutlera.Robię to już 7-my miesiąc jestem bardzo cierpliwa bo już przechodziłam różne kryzysy ozdrowieńcze,bóle głowy,ostatnio od dwóch tygodni trapi mnie wysypka i to prawie na całym ciele,wyczytałam że to może być efekt oczyszczania organizmu z grzybów.W moim przypadku oczyszczanie może potrwać rok i więcej.Pozostało mi się uzbroić w cierpliwość.Swoją kurację wspomagam sauną i lewatywami Moje zdrowie już się polepszyło od sytuacji wyjściowej.

 2. Witam, właśnie jestem w trakcie leczenia bólu, stanu zapalnego kręgosłupa magnesami (magnetoterapia) i od momentu jak zacząłem czuje jakby moje serce mocniej waliło, jestem jakoś strasznie poddenerwowany, wszystko mnie denerwuje i jestem troche senny w ciągu dnia, mam rownież jakies szumy w głowie ale wydaje mi sie właśnie, ze to tez jest ten kryzys ozdrowieńczy :/

  1. Dzięki :) to coś podobnego. Ale zdaje mi się że była “naukowa” definicja dokładnie też na kryzys, czyli pogorszenie samopoczucia z powodu zdrowienia :-)

 3. Może ktoś zna inną nazwę kryzysu ozdrowieńczego?
  “Efekt …” kogoś-tam (chyba jakiś lekarz na “R”), znalazłem kiedyś na Wikipedii, a teraz szukam i nie mogę znaleźć..
  Byłbym wdzięczny za pomoc, jeśli ktoś wie.
  Pozdrawiam

 4. Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć, czy kryzys ozdrowieńczy może nastąpić dopiero po ponad trzech miesiącach od rozpoczęcia diety i czy jego efektem poza zawrotami i bólami głowy, może być również powiększenie węzłów chłonnych w okolicach usuniętego guza, czy są to symptomy rozwoju choroby.
  Proszę mi podpowiedzieć, do kogo się zwrócić, żeby zechciał koordynować moje działania. Od miesiąca wiem, że mój guz był złośliwy i podjąłem różne działania wyczytane na waszej stronie i w różnych innych źródłach, jednak nie mając doświadczenia jak dokładnie postępować, czasem chciałbym się z kimś skonsultować.
  bardzo proszę o odpowiedź na maila… bardzo mi zależy, żeby z kimś kto ma jakieś doświadczenie, zwyczajnie porozmawiać…dziękuję z góry Grzegorz

 5. Jestem szczesliwy ze przeczytalem a zarazem odszukalem,Diety i Terapi Dr.Budwig.Od 6 miesiecy moi dobrzy lekarze okulisci ,chca wyjac mi lewe oko.Po stwierdzeniu (guza —Choroidal Melanoma ) i co wtedy?Natym sie jeszcze nieskonczy.To jest poprostu RAK. Jestem uzbrojony i wiem ze bede wytrwaly,w stosowaniu systemu Diety Dr.Budwig.Stosuje ta niezwykla Diete, juz 4 tygodnie na oleju lnianym i zielonym pokarmie. WSPANIALE. , .

 6. jestem tu przypadkiem , ale wasze wypodziedzi czytam z zapartym tchem , dostalam ogromna dawke wiedzy na temat diety dr. budwig- dzieki ze jestescie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.