Olej lniany to najbogatsze pokarmowe źródło Omega-3 i jego zadaniem w paście dr Budwig jest efektywnie zwiększać udział Omega-3 w stosunku do nadmiaru Omega-6. To, z ilu łyżek oleju lnianego robić pastę dr Budwig zależy od tego, jak duże są Twoje wyjściowe niedobory Omega-3.
Oryginalne zalecenia dr Budwig
Dla osób zdrowych, które nie mają niedoborów Omega-3 wystarczą tylko 2 łyżki oleju dziennie (2 x 15 ml = 30 ml = ok. 26 g).
U osób chorych (rak, cukrzyca, miażdżyca i inne choroby o podłożu metabolicznym) dr Budwig dostrzegła bardzo duże niedobory kwasów Omega-3. Dlatego swoim pacjentom ordynowała znacznie większe ilości oleju lnianego: od 6 do 9, a czasem i 12 łyżek, oczywiście tylko w postaci zemulgowanej z twarogiem, czyli w postaci pasty dr Budwig:
- rano przepisywała pastę z 3 łyżek podczas śniadaniowego muesli,
- potem pastę z 2-3 łyżek w postaci sosu do obiadu
- następnie pastę z 2-3 łyżek w postaci kremu do deseru.
Tak duża ilość oleju lnianego ma w diecie dr Budwig w szybki sposób uzupełnić niedobory Omega-3, przy jednoczesnym zminimalizowaniu prozapalnych Omega-6 (więcej o kwestii proporcji Omega-3 do Omega-6 piszę na końcu).
Uwaga: Ze względu na duże ilości tłuszczu zawarte w paście dr Budwig, osoby z chorą wątrobą, trzustką, woreczkiem żółciowym i innymi problemami układu pokarmowego powinny – zgodnie z zaleceniami dr Budwig – rozpocząć dietę od okresu przejściowego. Zobacz: okres przejściowy diety dr Budwig.
Stopniowe zmniejszanie ilości łyżek oleju
Ważne, aby pamiętać, że po codziennym stosowaniu dużych ilości oleju lnianego organizm zacznie się wysycać kwasami Omega-3. Dlatego po 1-2 miesiącach stosowania codziennie dużych dawek oleju lnianego (6-8 łyżek) należy stopniowo zmniejszać ilość łyżek, np. przez następne 3-6 miesięcy robić pastę z 4-5 łyżek oleju, a przez następne lata z 2-3 łyżek oleju.
Oficjalnie przyjmuje się, że zdrowa osoba dorosła ważąca ok. 50 kg potrzebuje tyle kwasów Omega-3 codziennie, ile zawierają 1-2 łyżki oleju lnianego. Proszę pamiętać, że osoba chora na raka zostaje uznana za zdrową dopiero po 5 latach od ustąpienia wszystkich objawów choroby.
Każdy powinien bardzo uważnie obserwować swoje reakcje, tak aby najlepiej dopasować dawkę oleju do potrzeb swojego organizmu. W razie wątpliwości można zrobić badanie diagnostyczne typu „Omega-test”, aby zweryfikować, czy stosunek Omega-3 do Omega 6 pozostaje w zdrowej normie.
Zamiast zmniejszać ilość łyżek oleju lnianego można go zastępować olejem konopnym, który ma mniejszą proporcje Omega-3 do Omega-6.
Przeczytaj także: Jak długo stosować olej lniany budwigowy w ilościach zalecanych przez dr Budwig
Kwestia proporcji Omega-3 do Omega-6
We współczesnej diecie stosunek Omega-3 (antyzapalnych) do Omega-6 (prozapalnych) jest bardzo zaniżony (wynosi nawet 1 : 15, 1 : 20, 1: 25). Taka przewaga Omega-6 powoduje szereg problemów zdrowotnych z rakiem, cukrzycą i zawałami włącznie.
Pożądana zdrowa proporcja między Omega-3 a Omega-6 w diecie powinna mieścić się w granicach od 1 : 1 do 1 : 4.
10 g oleju lnianego zawiera:
– ok. 5,4 g kwasu alfa-linolenowego ALA z rodziny Omega-3
– ok. 1,8 g kwasu linolowego LA z rodziny Omega-6
– ok. 1,8 g kwasu oleinowego z rodziny Omega-9
– ok. 1 g kwasów nasyconych/
co daje
– 90 kcal.
Stosunek Omega-3 do Omega-6 wynosi zatem w oleju w oleju lnianym 3 : 1. Żaden inny olej nie może się pochwalić taką proporcją. Dzięki temu olej lniany jest tak wyjątkowy. Pozwala szybko przywrócić zdrowy stosunek Omega-3 do Omega-6 w naszych komórkach, a tym samym zdrowie!
Więcej o zdrowej proporcji Omega-3 i Omega- 6 przeczytasz tutaj.