Dieta dr Budwig jest dietą laktowegetariańską, co oznacza, że oprócz żywności roślinnej jedzony jest też i nabiał zwierzęcy. Ale nie każdy! W diecie dr Budwig codziennie je się twaróg chudy, maślankę (lub kefir lub jogurt) oraz w niedużych ilościach: mleko i ser żółty. Zakazane są natomiast jajka, masło i śmietana. Z tego wpisu dowiesz się szczegółowo, jaki nabiał trzeba w diecie dr Budwig jeść obowiązkowo, jaki można jeść opcjonalnie, a jakiego absolutnie nie wolno jeść.
Jaki nabiał jest w diecie dr Budwig obowiązkowy
W ścisłej diecie dr Budwig (tej, którą dr Budwig zalecała chorym) codziennie należy jeść:
- chudy twaróg czyli biały ser (naturalny, bez dodatków, niesłodzony) – koniecznie chudy!
- maślankę lub jej naturalne zamienniki, np. kefir, jogurt zsiadłe mleko (również naturalne, bez dodatków, niesłodzone)
Zarówno krowie, jak i kozie, owcze, czy kobyle.
Oczywiście tylko ekologiczne! (zgodnie z dziesięcioma przykazaniami diety dr Budwig).
Chudy twaróg i maślanka są składnikami pasty dr Budwig.
Chudy, ekologiczny twaróg jest podstawowym źródłem białka w ścisłej diecie dr Budwig. Pełni on niezwykle ważną rolę, bo umożliwia powstanie pasty dr Budwig.
?Ważne jest, aby odpowiednio zrównoważyć tłuszcze z białkami.?
dr Johanna Budwig
Jaką rolę w diecie dr Budwig pełni obowiązkowy biały ser
Twaróg ma bardzo korzystny profil aminokwasowy.
Jest bogaty w aminokwasy siarkowe czyli metioninę i cysteinę, które są niezbędne w recepturze pasty dr Budwig. To dzięki nim biały ser tak dobrze emulguje się z olejem lnianym.
Emulgacja (wymieszanie) białka i oleju daje ogromne korzyści. Dzięki emulsji organizm przyswaja cegiełki z oleju lnianego znacznie łatwiej.
Poza tym twaróg dostarcza szereg witamin i minerałów, np. wapń i witaminy B, w tym B12, D i K.
Co więcej, wraz z maślanką dostarcza również bakterii mlekowych, które nie tylko wspomagają funkcje trawienne, ale i produkują w naszych jelitach więcej witamin z grupy B – bardzo ważnych w każdej chorobie, bo regulują metabolizm i układ nerwowy (mogą mieć nawet działanie przeciwbólowe).
Wiele osób zadaje pytanie, czy twaróg można zastąpić innym źródłem białka, np. z powodu nietolerancji lub alergii na nabiał. Odpowiedź znajdziesz we wpisie: Czy w diecie dr Budwig można stosować wegańskie zamienniki twarogu
Jaki nabiał jest w diecie dr Budwig opcjonalny
W ścisłej diecie dr Budwig można także korzystać z:
- naturalnego mleka (bez dodatków, niesłodzonego) – w niedużych ilościach (do 1 szklanki), np. do przyrządzania wieczornej owsianki,
- naturalnego żółtego sera – w bardzo niedużych ilościach (30-50 g), np. w ramach przekąski na II śniadanie lub jako dodatek do potrawy warzywnej (np. starty parmezan do sosu pomidorowego)
W przypadku mleka, można sięgać zarówno po mleka zwierzece (np. krowie, owcze, kozie, kobyle), jak i roślinne (np. kokosowe). Można też przyrządzać samemu domowej roboty „mleko” z orzechów lub migdałów (kupne mleka roślinne zwykle są wysokoprzetworzone, dlatego zgodnie z 10. przykazaniami diety dr Budwig są zakazane).
W przypadku sera żółtego, można korzystać zarówno z serów twardych (np. gouda krowia, gouda owcza, gouda kozia, parmezan), jak i pleśniowych (np. camembert, rolada kozia).
Uwaga! W diecie dr Budwig sery żółte dodaje się TYLKO na zimno. Nie wolno ich zapiekać!
Jaki nabiał jest w diecie dr Budwig zakazany
W ścisłej diecie dr Budwig nie można jeść:
- jajek
- masła,
- śmietany
- oraz wysokoprzetworzonych produktów nabiałowych, typu słodzone serki, owocowe maślanki itp.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego, przeczytaj wpis 10. przykazaniach diety dr Budwig.
A co, jeśli osoba ma alergię lub nietolerancje nabiału? Albo jest weganinem i nie chce jeść krowiego twarogu?
Jak już wspomniałam wyżej, tę kwestię wyjaśniam we wpisie: Czy w diecie dr Budwig można stosować wegańskie zamienniki twarogu