Chcesz przejść na dietę dr Budwig ? A może już jesteś na tej diecie? Soki z kiszonek powinny zatem znaleźć się w Twoim jadłospisie codziennie! Dowiedz się dokładnie, o jakie soki chodzi, skąd je brać (jak wykonać je samemu lub gdzie kupić gotowe),, kiedy i w jakich ilościach pić oraz jak radzić sobie w razie problemów trawiennych, które mogą pojawić się na początku, czyli jak rozcieńczać je w razie biegunek, a także , czym zastąpić awaryjnie, np. podczas urlopu.
Z kiszonek, czyli z czego?
Z kiszonych warzyw.
Sok z kiszonek wyciska się z całych NIEPASTERYZOWANYCH warzyw kiszonych. To nie jest tylko woda spod tych warzyw!
Najlepiej z kiszonej kapusty (białej lub czerwonej) lub kiszonych buraków. Dr Budwig – Niemka pisała co prawda głównie o soku z kiszonej kapusty białej. Kiszona kapusta jest bardzo popularna w Niemczech (niem. Sauerkraut).
Biorąc jednak pod uwagę naszą polską tradycję kiszenia buraków i przekonywujące doniesienia naukowe, uważam, że obie te kiszonki są niezwykle cenne dla zdrowia i proponuję stosować je na zmianę.
Okazjonalnie możesz też skorzystać z innych kiszonek, np. z selera, rzodkwi, czy marchewki.
Jak zrobić samemu sok z kiszonek do diety dr Budwig
Zrobienie własnego soku z kiszonej kapusty czy kiszonych buraków nie jest trudne.
Na początek potrzeba dobrej jakości, ekologicznej kapusty lub dobrej jakości ekologicznych buraków.
Zobacz jak ukisić białą lub czerwoną kapustę samemu.
Własnej roboty kiszonki są z reguły najwartościowsze, ale nie wszyscy mają ku temu czas, możliwości lub dryg 🙂 Można więc zaopatrzeć się w nie w sklepie ze zdrową żywnością.
Ale jeśli kupujesz sok z kiszonek do diety dr Budwig, to musi on być niepasteryzowany. Bo soki z kiszonek są w diecie dr Budwig m. in. po to, by dostarczyć bakterie mlekowe. Żywe, a nie martwe.
Sok z kiszonej kapusty to nie woda spod kiszonej kapusty!
To CAŁA kapusta kiszona wyciśnięta w zdrowy sposób.
„Zdrowy”, czyli najlepiej w wolnoobrotowej wyciskarce ślimakowej lub prasie.
Podobnie jest z sokiem z kiszonych buraków: to sok wyciśnięty z całych kiszonych buraków, i z każdym innym kiszonym sokiem – zawsze wyciskanym z całych kiszonych warzyw.
Wyciśnięty z kiszonek sok można przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce.
Kupne soki z kiszonek
Oczywiście osoby, które nie mają możliwości robienia soków samemu mogą je po prostu zakupić.
Przyznam, że sama ostatnio już nie wyciskam kiszonej kapusty, bo brak mi czasu. Ale piję sok praktycznie codziennie. I z przyjemnością podzielę się moim odkryciem:
polski producent super kiszonej kapusty Charsznickie Pola Natury produkuje doskonałe, nadające sie do diety dr Budwig EKOLOGICZNE soki z kiszonej kapusty oraz kiszonych buraków (a także i kiszonych ogórków :), które niniejszym polecam zupełnie bezinteresownie 🙂
Kupny sok z kiszonek musi być:
niepasteryzowany i bez żadnych dodatków, w tym
bez konserwantów,
bez regulatorów kwasowości,
bez przeciwutleniaczy (także bez dodanej syntetycznej witaminy C!).
Dokładnie taki musi być w diecie dr Budwig. I sok ekologiczny z Charsznicy dokładnie taki jest 🙂 Jedyne „ale” jakie mam, to sposób pakowania. Wolałabym szkło. Zapewne podrożyłoby to znacznie koszt produkcji / transportu itd… A cena też ma przecież znaczenie, skoro sok z kiszonek potrzebny jest w diecie dr Budwig codziennie. Więc nie grymaszę 😉
Soki z Charsznicy można kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnościa, a także i wielu hipermarketach. Ja zaopatruję się w supermarkecie Jan w Myślenicach. Jestem pewna, że bez trudu znajdziesz je i w swojej okolicy. A jak nie, to przeszukaj internet, bo niektóre sklepy internetowe mają te soki w swojej wysyłkowej ofercie.
O jakiej porze i w jakich ilościach pić soki z kiszonek?
W diecie dr Budwig soki z kiszonek trzeba pić rano na czczo, w ilości docelowej 1 szklanka dziennie. Codziennie!
Mają za zadanie pozytywnie zastymulować organizm, w tym układ trawienny.
U wielu osób moze pojawić się jednak problem: po wypiciu soku z kiszonej kapusty na czczo niemal natychmiast pojawia się u nich biegunka.
Oczywiście, nie o taką stymulację w diecie dr Budwig chodzi.
Dlatego, aby uniknąć początkowych biegunek , należy sok z kiszonek wprowadzać stopniowo.
Absolutnie nie powinno się go pomijać – o ile nie ma przeciwskazań od lekarza, oczywiście! – bo jest bardzo, bardzo zdrowy i dlatego obowiązkowy w diecie dr Budwig.
Jak radzić sobie z biegunką po soku z kiszonej kapusty?
Niechciana biegunka może pojawiać się z paru powodów, np. choroby. Powinieneś wtedy skonsultować się z lekarzem przed jakąkolwiek zmianą diety.
Także i u zdrowej osoby układ trawienny, nieprzyzwyczajony do kapusty i jej składników (szczególnie izotiocyjanianu allilu), może na sok z kapusty zareagować gwałtowną biegunką.
Kiszona kapusta może też być przefermentowana i w związku z tym silniej niż zwykle zadziała na jelita nawet u osoby przyzwyczajonej do kiszonek.
Biegunkę może także wyzwolić błąd żywieniowy. Bo jeśli na przykład, tuż po kiszonej kapuście napijesz się herbaty lub kawy z mlekiem, to sprint do toalety masz gwarantowany 🙂
Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek wprowadzając sok z kiszonek do Twojej diety dr Budwig, pamiętaj, aby dać organizmowi czas do przyzwyczajenia. Czyli nie zaczynaj od razu od docelowych ilości!
Daj znać w komentarzu na naszym profilu Facebookowym Primanatura na Facebooku, jak Ci idzie wdrażanie soku z kiszonek do Twojej diety dr Budwig.
W jakiej ilości pić soki z kiszonek?
W diecie dr Budwig
docelowa ilość to szklanka soku z kiszonek na czczo.
Jeśli jednak dopiero zaczynasz dietę dr Budwig, nie sięgaj od razu po całą szklankę soku z kiszonek! Twoje jelita mogą potrzebować nieco treningu.
Dlatego nawet w przypadku łagodnie sfermentowanego soku:
zaczynaj od rozcieńczeń 1:4,
czyli 1 cz. soku z kiszonej kapusty i 4 cz. wody.
I stopniowo zwiększaj ilość soku, a zmniejszaj ilość wody.
Jeśli Twój sok jest mocno sfermentowany to niezależnie od tego, czy jelita już się przyzwyczaiły czy nie, aby uniknąć biegunki konieczne będzie jego rozcieńczenie chłodną lub lekką ciepłą wodą w stosunku 1:1 ( 1 cz. soku i 1 cz. wody).
Tak jest aktualnie z moim kupnym sokiem z Charsznicy, więc rozcieńczam go w stosunku 1:1. Mój kubek ma 300 ml, w tym 150 ml to sok z kiszonej kapusty a 150 ml to przegotowana woda. Po rozcieńczeniu sok nadal jest bardzo kwaśny, ale nie powoduje żadnej biegunki. Chyba, że nieopatrznie za szybko wypiję masala chai z mlekiem 🙂
Sok z kiszonek zawsze rozcieńczam ciepłą wodą, bo nie lubię pić niczego z lodówki. Szczególnie zimą.
Ważne, aby woda do rozcieńczania soku miała temp. poniżej 40°C.
Nie można przecież zabić żywych bakterii w soku. Żywe wyjdą Ci zawsze na zdrowie!
Czym zastąpić sok z kiszonek w awaryjnych sytuacjach?
Początkowo dr Budwig zalecała picie na czczo maślanki. Z czasem zastąpiła ją kiszonkami warzywnymi, bo niosą znacznie więcej korzyści, aniżeli tylko bakterie acidofilne, ale…
Awaryjnie (np. podczas wyjazdu) możesz zastąpić soki z kiszonek żywym kefirem, jogurtem lub maślanką. Ale tylko awaryjnie. Kefir, maślanka lub jogurt i tak znajdą się w Twojej diecie dr Budwig każdego dnia jako część pasty dr Budwig.
Absolutnie nie rezygnuj z kiszonek, gdy zmagasz się z jakąś chorobą!