Dieta dr Budwig – kaloryczność

Wiele osób ma wątpliwości, czy przejście na dietę dr Budwig będzie dla nich zdrowe.  Uważają oni, że odrzucenie pożywnych składników takich jak mięso, czy tłuszcze zwierzęce to poważny uszczerbek na kaloryczności codziennych posiłków.

Czy rzeczywiście?

Pasta dr Budwig, to naprawdę kaloryczna potrawa. Przeanalizujmy składniki:

 • 1 łyżka (=15 ml=14 g ) oleju lnianego –  ok. 124 kcal
 • 100 g twarożka chudego – ok.  100 kcal
 • 100 g jogurtu naturalnego 0% – ok.  50 kcal
 • łyżeczka miodu – ok. 25 kcal

Zatem lecznicza pasta dr Budwig z:

 • 6 łyżek oleju (90ml),
 • ok. 200 ml jogurtu
 • 200 g twarożku
 • 1 łyżeczki miodu

to ok. 1070 kcal.

Pasta dr Budwig używana jest w trakcie całego dnia jako podstawa sosów do dań głównych: śniadania, obiadu, deseru i kolacji. Przy czym porcja do każdego dania może być przyprawiona zupełnie inaczej: na ostro, słodko, kwaśno, korzenno, ziołowo itd.

Załóżmy, że jednego dnia pacjent zje następujące posiłki:

 • przed śniadaniem – szklanka soku z kiszonej kapusty – ok. 50 kcal

 • na śniadanie – 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego, banan, garść posiekanych orzechów włoskich, łyżka miodu co daje ok.375 kcal

siemię ok. 30 ml – ok. 100 kcal
banan – ok. 100 kcal
orzechy – ok. 100 kcal
miód – ok. 75 kcal

 • po śniadaniu sok z marchwi -ok. 50 kcal
 • na przystawkę – sałatkę zieloną (5 liści) z kawałkami serka pleśniowego (ok. 50 g), 1 dużym pomidorem i małą czerwoną cebulką  – ok. 185 kcal

sałata – ok. 5 kcal
serek pleśniowy – ok. 15o kcal
pomidor – ok. 20 kcal
cebulka – ok. 10 kcal

 • na obiad – ryż z soczewicą okraszony bogato oleoloxem – ok. 500 kcal
 • na deser – pomarańcza – ok. 100 kcal
 • na podwieczorek – szklanka soku z papai z łyżką mielonego siemienia lnianego – ok.170 kcal
 • na kolację – owsiankę na wodzie z rodzynkami, łyżką zmielonego siemienia lnianego i łyżeczką miodu– ok. 150 kcal

 • przed snem lampka wina – ok. 120 kcal 

 

Bilans kaloryczny powyższego menu (łącznie z pastą dr Budwig, dodaną do dań podkreślonych): ok. 2770 kcal !

 

Uwagi:

 • Ilość oleju lnianego w paście dr Budwig zmniejsza się w miarę zdrowienia do 2 łyżek dziennie.
 • W przypadku osób uprawiających wyczynowy sport lub intensywnie pracujących fizycznie, wartość kaloryczną można podnieść zwiększając ilość oleoloxu w posiłkach, dodając orzechy i migdały do potraw, korzystając przed obiadem z przekąsek w postaci pleśniowych lub twardych żółtych serów dobrej jakości (bio).

 

Nie bójmy się 2770 kcal. Ta dieta odchudza!

Osoby, które do tej pory miały problem z nadwagą, na posiłkach diety dr Budwig z reguły tracą na wadze ( a panie tracą cellulitis!). W czym tkwi tajemnica?

W dostarczeniu organizmowi zemulgowanego białka i tłuszczu (czyli tzw. pasty dr Budwig). W tej postaci tłuszcz pełni właściwą rolę budulcową, a nie energetyczną. Energetyczną rolę przejmuje tłuszcz kokosowy z oleoloxu. Spytacie: tłuszcz – rolę budulcową? A jakże!

Organizm tłuszczem nie tylko w piecu pali (choć wpaja się nam to od szkoły podstawowej). Wszystkie nasze komórki zbudowane są z błony tłuszczowo-białkowej. Nasz mózg to masa tłuszczu. Hormony budują się z tłuszczu  itd. Jako budulca można jednak użyć tylko nieprzetworzonego chemicznie tłuszczu! Bo ten z hipermarketu w końcu zatka nasze arterie, wypcha uda pomarańczową skórką, “usztywni” myślenie, utrudni zajście w ciążę. Zatem nie bójmy się 1000 kilokalorii pasty dr Budwig. W tej postaci olej lniany będzie pracował nad naszą szczupłą sylwetką, świeżym umysłem i zdrowym libido :)

A co z osobami, które mimo wysiłków nie mogą przytyć? Czy dodatkowo stracą na wadze?

W tych przypadkach zwykle przyczyna niedowagi tkwi w ukrytym procesie chorobowym (np. nadczynność tarczycy, degeneracja kosmków jelitowych, schorzenia wątroby, schorzenia trzustki itp.*). Dieta dr Budwig to uniwersalna dieta lecznicza. Pomaga przywracać równowagę w organizmie na poziomie komórkowym, czego wynikiem ostatecznie powinno być poprawienie wchłaniania pokarmu i przyrost masy.

*osoby podejrzewające u siebie schorzenia układu pokarmowego powinny rozpoczynac dietę dr Budwig od etapu przejściowego: http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-etap-przejsciowy-krok-po-kroku/

 

 

7 odpowiedzi do “Dieta dr Budwig – kaloryczność”

 1. ‘Cellulitis” uwielbiam to słowo:) proszę je sobie chociażby wpisać w wyszukiwarkę i zaprzyjaźnić się a przede wszystkim nie mylić z cellulitem…….:)

 2. Właśnie, jeśli nie mam dostępu do jogurtów i serów bio, lub mnie na nie nie stać, to czy ‘sklepowy’ nabiał będzie miał podobne właściwości? Boję się, że może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mama ma problemy z jelitami, choć nie jest jeszcze zdiagnozowana to podejrzewam celiakie lub zespół jelita drażliwego; mam nadzieję, że to nic poważnego. Czy taki nabiał, na jaki nas stać, nie pogorszy jej dolegliwości?

 3. Ludzie, którzy wybierają dietę wolną od okrucieństwa (czyli roślinną :) z utęsknieniem czekają na wersję pasty opartej o białko z roślin. W czasach, kiedy dr Budwig opracowywała swoją dietę nie było jeszcze w Europie przemysłowego chowu zwierząt. Gdyby robiła to teraz, to przy swojej mądrości zalecałaby chorym ludziom raczej trzymanie się z daleka od nabiału z przemysłowego chowu. Pytanie, jaki procent ludzi ma jeszcze dostęp do innego mleka i nabiału, skoro w wiejskich sklepikach nabiał jest tak samo obecny jak w miejskich i nie ma on nic wspólnego z “wiejskością”, wbrew kłamliwym sloganom reklamowym :(

  1. Drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B. To jedyne witaminy, których więcej jest w mięsie i nabiale niż w owocach i warzywach. Dlatego w diecie wegetariańskiej może ich brakować. Witaminy B są niedoceniane na co dzień. Bez nich nie mogą się jednak obejść żadne przemiany metaboliczne (w tym przemiany tłuszczów). Odpowiedni poziom tych witamin zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, co w przypadku stanów chorobowych ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla podtrzymania stabilnego stanu psychicznego pacjenta. Może także oddziaływać przeciwbólowo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.