Dr Budwig zalecała chorym rozpoczynać dietę dr Budwig od specjalnego okresu przejściowego. Sposób przeprowadzenia etapu przejściowego uzależniała od stanu zdrowia pacjentów. Etap przejściowy zalecała także osobom zdrowym, które zamierzają zastosować dietę dr Budwig w celach profilaktycznych. Z tego wpisu dowiesz się, dlaczego etap przejściowy jest w diecie dr Budwig potrzebny oraz jak należy go przeprowadzić.
Uwaga: poniższe zalecenia różnią się od opisanych przeze mnie wcześniej w 2003 roku. Zaktualizowałam je w oparciu o wskazówki z ostatniej książki dr Budwig pt. „Cancer – The Problem and The Solution” wydanej przez Nexus GmbH, w październiku 2005. Zobacz: Cancer – The Problem and the Solution
Szczególnie pomocne były dla mnie wyjaśnienia, jakie znalazłam w artykule napisanym przez Michaela Bierschenk’a na jego niemieckojęzycznej stronie poświęconej diecie dr Budwig: https://www.oel-eiweiss-kost.de
okres przejściowy – Wprowadzenie
Przejście z dotychczasowej diety na ścisłą dietę dr Budwig może trwać 1, 2, 3 lub nawet więcej dni. Dr Budwig ustalała to indywidualnie każdemu pacjentowi. Nazywała te dni „dniami przejścia” (ang. „transition days”, niem. „Die Überleitungstage”).
Etap przejściowy ma przygotować organizm do prawidłowego trawienia i wchłaniania tzw. pasty dr Budwig.
Pasta dr Budwig to mikstura wykonana z oleju lnianego i chudego twarogu. Olej lniany i białka twarogu są w ścisłej diecie dr Budwig kluczowe, stąd dieta dr Budwig bywa nazywana dietą olejowo-białkową. Dla wielu chorych jednak, trawienie pasty dr Budwig może powodować dolegliwości pokarmowe.
Etap przejściowy diety dr Budwig ma na celu:
- uniknąć problemów trawiennych (biegunki, wymioty, nudności) wynikających ze zmiany diety
- przygotować wątrobę, woreczek żółciowy, trzustkę i jelita do efektywnej pracy,
- podnieść przyswajalność oleju lnianego i pasty dr Budwig,
- podnieść skuteczność ścisłej diety dr Budwig.
Etap przejściowy to jedyna możliwa droga rozpoczęcia ścisłej diety dr Budwig przez chorych z dolegliwościami trawiennymi.
W szczególności etap przejściowy był zalecany przez dr Budwig chorym z nowotworami lub innymi chorobami wątroby, woreczka żółciowego, żołądka, trzustki lub jelit.
Są to bowiem narządy odpowiedzialne za prawidłowe metabolizowanie tłuszczów i białek.
Nawet niewielka dysfunkcja któregoś z nich może spowodować, że osoba będzie źle tolerować olej lniany oraz wykonywaną z niego pastę dr Budwig.
Zła tolerancja może objawiać się:
- nudnościami
- wymiotami
- biegunkami.
Czas trwania etapu przejściowego zależy od kondycji układu trawiennego
Jednodniowy okres przejściowy
Okres przejsciowy trwa tylko 1 dzień w przypadku osoby, u której układ pokarmowy działa bez problemu, a tłuszcze i białka nie powodują dolegliwości trawiennych.
Wielodniowy okres przejściowy
W przypadku osób, które cierpią na nudności, wymioty i biegunki po pokarmach białkowych i tłuszczowych, etap przejściowy musi trwać dłużej niż 1 dzień.
Im stan chorego cięższy i problemy trawienne większe, tym więcej dni przejściowych jest wskazanych.
Ile dokładnie?
Etap przejściowy powinien trwać aż do ustąpienia niepożądanych objawów trawiennych.
Nawet w przypadku osób bardzo ciężko chorych, którym lekarze prognozują kilka tygodni życia NIE WOLNO spieszyć się z wprowadzaniem oleju i pasty dr Budwig, dopóki funkcje trawienne nie zostaną uregulowane na tyle, aby spożycie oleju i pasty nie prowadziło do biegunek!
W związku z tym, w zależności od stanu chorego dr Budwig zalecała chorym prowadzenie etapu przejściowego na 3 sposoby.
Nazwałam je wariantami A, B i C.
Trzy warianty etapu przejściowego w diecie dr Budwig
Wariant A
Wariant A etapu przejściowego przeznaczony jest dla najciężej chorych, którzy nie przyswajają stałych pokarmów (zwykle po jedzeniu wymiotują lub mają biegunki).
Posiłek w tym wariancie stanowi mała porcja przetartego kleiku z płatków owsianych i siemienia lnianego, która jest podawana co godzinę. Tutaj szczegółowo o wariancie A.
Wariant B
Wariant B etapu przejściowego przeznaczony jest dla osób z chorobami narządów trawiennych, ale przyswajających stałe posiłki. Dotyczy to więc wszystkich chorych na raka wątroby, żołądka, trzustki, czy jelit.
W tym wariancie je się już tylko 3 x dziennie. Posiłkiem jest rozklejona owsianka gotowana na wodzie, z dodatkiem siemienia. Tutaj szczegółowo o wariancie B.
Wariant C
Wariant C etapu przejściowego przeznaczony jest dla pozostałych chorych oraz dla osób zdrowych. Trwa zaledwie 1 dzień.
Całodziennym posiłkiem jest 250 g specjalnego granulatu do diety dr Budwig, np. Linomelu lub Przysmaku śniadaniowego Primanatury (alternatywnie: mielonego na świeżo siemienia lnianego), podzielonego na kilka porcji i zjadanego z sokami. Tutaj szczegółowo o wariancie C.
Jakie pokarmy są potrzebne na etap przejściowy w diecie dr Budwig
Etap przejściowy wprowadzający ścisłą dietę dr Budwig to pewnego rodzaju post, aczkolwiek nieścisły, bo bazujący na 3 -5 dozwolonych pokarmach. Co ważne, zjada się je w określonym przez dr Budwig rytmie.
W czasie jednodniowego etapu przejściowego C można zjadać tylko:
- siemię lniane
- soki
- herbaty
Natomiast w wariantach A i B można zjadać tylko:
- siemię lniane
- soki
- herbaty
- płatki owsiane
- szampan lub wino musujące
1. Siemię lniane odpowiednie do diety dr Budwig
Zobacz, jakie siemię lniane jest odpowiednie w diecie dr Budwig.
Zarówno w czasie etapu przejściowego, jak i później w czasie diety zasadniczej, siemię lniane dodaje się do soków. Przedtem należy je jednak rozdrobnić. W tym celu, albo mieli się je na świeżo w młynku do kawy, albo używa specjalnego granulatu do diety dr Budwig.
Granulaty do diety dr Budwig, np. Przysmak śniadaniowy Primanatury bardzo ułatwiają życie w czasie okresu przejściowego, nie są jednak konieczne. Można korzystać wyłącznie z siemienia w całych ziarnach i przed każdymn posiłkiem mielić je na świeżo.
Uwaga! W diecie dr Budwig nie można korzystać z kupnego mielonego siemienia!
2. Soki
W czasie etapu przejściowego ważną rolę odgrywają soki, w tym świeżo wyciskany sok z marchewki pity codziennie o godz. 10:00.
Stosuje się też soki kupne, ale bardzo wysokiej jakości: 100% z owoców, ekologiczne i bez dodatków.
Wśród nich sok z papai odgrywa szczególną rolę. Jest to bowiem sok o dużym potencjale trawiennym (papaja zawiera enzymy biorące udział w trawieniu białek i tłuszczów). Z tego powodu dr Budwig opracowała dla chorych swoją własną recepturę soku do diety dr Budwig i nazwała ją Fermentgold.
Zobacz: BIO sok z papai Fermengold.
3. Ciepłe herbaty ziołowe
Ciepłe herbaty ziołowe są nieodzowne zarówno w okresie przejściowym, jak i w zasadniczej diecie dr Budwig. O tym jak z nich korzystać przeczytasz we wpisie: Dieta dr Budwig — o herbatach w diecie dr Budwig.
Rano doskonała jest herbata zielona. W przypadku silnych niestrawności warto podać herbatę miętową.
4. Płatki owsiane
Płatki owsiane są ważnym składnikiem w diecie dr Budwig. Ich rolę i sposób wykorzystania opisałam dokładnie we wpisie: Dieta dr Budwig ? o superzdrowym owsie i płatkach owsianych.
Płatki owsiane do diety dr Budwig muszą być bezwzględnie ekologiczne. Tutaj przeczytasz, dlaczego: Dieta dr Budwig — dlaczego ważne jest jedzenie ekologiczne
W przypadku etapu przejściowego platki owsiane obecne są tylko wtedy, gdy trwa on dłużej niż 1 dzień.
Dr Budwig zalecała wtedy specjalne kleiki owsiano-lniane.
Przepisy na kleiki znajdziesz we wpisach opisujących szczegółowo:
- etap przejściowy A szczegółowo (wariant A dla najciężej chorych, którzy nie przyswajają pokarmów stałych)
- etap przejściowy B – szczegółowo (wariant B dla ciężkochorych przyswajajających pokarmy stałe)
5. Szampan lub wino musujące (tylko wytrawne)
Szampan i wino musujące (tylko wytrawne) są w diecie dr Budwig sposobem na dostarczenie ciężkochorym natychmiastowej energii. Mają jednak i inne ważne zadania. Możesz o tym przeczytać we wpisie: Dieta dr Budwig — o alkoholu, który pomaga chorym
Inne istotne wskazówki
Proszę pamiętać, że:
- Każdą porcję jedzenia należy przygotować na świeżo tuż przed podaniem posiłku.
- Chory powinien codziennie wypijać nie mniej niż 2,5 l płynów (wliczając wodę zawartą w posiłkach).
- BEZWZGLĘDNIE KONIECZNE jest werandowanie chorego na słońcu
- BEZWGLĘNIE ZAKAZANE jest stosowania w pomieszczeniu chorego źródeł niezdrowego promieniowania, a więc telewizora, komputera oraz elektryzujących się materiałów (plastik, sztuczne dywany) itp.
- zarówno pościel, jak i bielizna oraz ubranie chorego powinny być wykonane z naturalnych włókien (len, jedwab lub bawełna)
- nieforsująca aktywność fizyczna, np. spacery jest konieczna (w przypadku obłożnie chorych potrzebna jest rehabilitacja fizyczna (można ją wykonywać np. przy okazji profilaktyki przeciwodleżynowej, w trakcie zmiany pozycji chorego)
- Jeśli chory jest w bardzo złym stanie należy wykonywać lewatywy, okłady i nacierania z oleju (tzw. zabiegi ratunkowe).