Dieta dr Budwig – etap przejściowy C

Wariant C jest przeznaczony dla chorych nie mających problemów z przyswajaniem pokarmów tzn. takich, którzy nie wymiotują po każdym posiłku i nie mają uporczywych biegunek. Osoby zdrowe, które pragną przeprowadzić dietę leczniczą profilaktycznie także powinny przejść przez wariant C.

Okres przejściowy stosuje się w celu jak najłagodniejszego przejścia z dotychczasowej diety chorego do diety leczniczej dr Budwig w pełnym zakresie. Sposób prowadzenia diety w okresie przejściowym jest uzależniony od stanu zdrowia pacjenta i dzieli się na 3 warianty: A, B i C. Ten artykuł poświęcony jest wariantowi C. Zobacz także więcej wyjaśnień ogólnych nt. okresu przejściowego w diecie dr Budwig.

Uwaga! Dla osób ciężko chorych obowiązkowe jest wcześniej przejście przez wariant A i wariant B (przynajmniej po 1 dniu)!

Opieka nad chorym

Wariant ten jest możliwy do wykonania bez całodziennej opieki nad chorym. Jednak w przypadku ciężko chorych, pomoc jest konieczna. Osoba opiekująca się chorym powinna przygotowywać na świeżo wszystkie posiłki i herbaty, a  po posiłku wyprowadzać chorego na nasłoneczniony balkon, werandę lub przynajmniej przesuwać fotel lub łóżko do otwartego na oścież dużego okna. Łóżko na kółkach lub fotel na kółkach są zatem niezbędnym wyposażeniem ciężko chorej osoby.

Podstawowy posiłek

Wariant C trwa tylko 1 dzień. W wariancie tym należy zjeść (w trakcie całego dnia) aż 250 g Linomelu (alternatywnie: mielonego siemienia lnianego) wymieszanego z sokiem.

Przepis podstawowy:

Składniki:

 • 250 g Linomelu
 • 3 szklanki Fermentgold (1 butelka 750 ml to 3 szklanki)
 • 1 szklanka szampana wytrawnego czerwonego
 • 1 szklanka świeżo wyciskanego soku z owoców sezonowych bio

Przygotowanie:

Podziel Linomel na 5 równych części (jedna część to ok. 3 łyżki)  w celu przyrządzenia z niego pięciu posiłków w trakcie dnia. Każda z tych części zostanie wymieszana z 1 szklanką soku lub szampana.  Po wymieszaniu zacznij pić od razu, powoli, mieszając w ustach każdy łyk ze śliną. Z lektury książek dr Budwig, wynika, że najkorzystniej jest pierwszy posiłek oprzeć na szklance szampana, drugi na szklance soku owocowego, a 3 następne – na soku Fermentgold.

Modyfikacja przepisu, gdy Linomel nie jest dostępny

Składniki:

 • 250 g siemienia lnianego bio
 • 3 szklanki Fermentgold  (1 butelka 750 ml to 3 szklanki)
 • 1 szklanka szampana wytrawnego czerwonego
 • 1 szklanka świeżo wyciskanego soku z owoców sezonowych bio
 • miód (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Podziel siemię lniane na 5 równych części w celu przyrządzenia z niego pięciu posiłków w trakcie dnia (jedna część to ok. 3 łyżki). Każda z tych części zostanie tuż przed wyznaczoną porą posiłku, bardzo krótko zmielona w młynku do kawy (3-5 sek), a następnie wymieszana z małą łyżeczką miodu, po czym wmieszana do 1 szklanki soku lub szampana. Zacznij pić od razu, powoli, mieszając w ustach każdy łyk ze śliną. Z lektury książek dr Budwig, wynika, że najkorzystniej jest pierwszy posiłek oprzeć na szklance szampana, drugi na szklance soku owocowego, a 3 następne – na soku Fermentgold.

Zobacz: przykładowy rozkład posiłków

Schemat dnia

Przykładowy rozkład posiłków i napojów dla wariantu A etapu przejściowego diety dr Budwig.

Uwagi na początek:

 • godzinę rozpoczęcia oraz ilość i długość spacerów należy dostosować do chorego, jednak nie powinno być ich mniej niż 2 półgodzinne spacery lub werandowania , przy czym chociaż jeden raz w najbardziej słonecznej porze dnia
 • w przypadku, gdy chory ma pragnienie między posiłkami należy mu podać dodatkową szklankę herbaty lub wody
 • nie wolno zmuszać chorego do zjedzenia całej porcji lub wypicia całej szklanki herbaty, chory ma jeść i pić tyle, na ile ma ochotę
 • zanim przystąpisz do wdrażania poniższego schematu zapoznaj się z ogólnymi zasadami przeprowadzenia etapu przejściowego i jego poszczególnych wariantów, a także zasadami odnośnie herbat , soków i innych składników w diecie dr Budwig

Schemat

 • 7:00 pobudka i higiena osobista
 • 7:30 Szklanka herbaty (czarnej, zielonej lub owocowej)
 • 8:00 porcja Linomelu wmieszana do szklanki szampana
 • 9:00 werandowanie obłożnie chorego lub samodzielny spacer chorego
 • 10:00 szklanka świeżo wyciśniętego soku z marchwi
 • 11:00 porcja Linomelu wmieszana do szklanki soku owocowego, a po posiłku werandowanie obłożnie chorego lub samodzielny spacer chorego
 • 12:30 szklanka herbaty owocowej
 • 13:00  porcja Linomelu wmieszana do szklanki soku z papai, a po niej krótka drzemka
 • 15:00 porcja Linomelu wmieszana do szklanki soku z papai, a po posiłku werandowanie obłożnie chorego lub samodzielny spacer chorego
 • 17:30 szklanka herbaty ziołowej
 • 18:00 porcja Linomelu wmieszana do szklanki soku z papai, a po posiłku werandowanie obłożnie chorego lub samodzielny spacer chorego
 • 19:00 przygotowanie do snu, higiena osobista

Jeśli pacjent ma problem z zaśnięciem wówczas około 20:00 można powtórzyć spacer oraz werandowanie. Przed snem można tez podać choremu lampkę czerwonego wytrawnego wina ekologicznego, jeśli nie powoduje ono żadnych kłopotów trawiennych.

Jak długo i co potem

Po przeprowadzeniu jednego dnia diety w ramach wariantu C, chory może przejść do stosowania diety w pełnym zakresie.

36 odpowiedzi do “Dieta dr Budwig – etap przejściowy C”

 1. Witam
  Mam pytanie czy szampan wytrawny można zastąpić innym alkoholem? Na przykład winem wytrawnym? Czy musi to być koniecznie wino musujące?
  Kolejne pytanie dotyczy miodu. Czy można go zastąpić syropem klonowym? Czy ze względu na właściwości musi to być miód?

 2. ODŻYWIANIE PRZY CHOROBIE WRZODOWEJ / OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

  1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

 3. Witam,
  mam pytanie do Alicji (Primanatury):-)dziewięć lat temu u mojej obecnie 19-to letniej córki pojawiła się na głowie mała łuszcząca się rana. Od tego czasu zdarzało się, że skóra głowy łuszczyła się niewiele, ale w większości córka miała duży kłopot, ponieważ z głowy się sypało, a nawet doszło do tego, że powstał stan zapalny, który z głowy przeszedł na czoło. Lekarze stwierdzili, że to łuszczyca i przepisali sterydy, po których wszystko pięknie znikało, ale problemu kompleksowo nie rozwiązało. Nadmieniam, że stan zapalny pojawił się w klasie maturalnej, może miało to związek ze stresem… Chciałybyśmy zastosować dietę dr Budwing, tylko zastanawiam się od ilu łyżek oleju dziennie powinna zacząć, po jakim czasie zmniejszyć jego ilość i jak długo ją stosować? Czy są ewentualnie jakieś produkty w tej diecie, które na jej schorzenie miałyby szczególnie pozytywny wpływ, a których należałoby się wystrzegać? Czy przy tej diecie można sobie pozwolić na mięso drobiowe (smażone, gotowane)?

 4. Witam,
  Czy można jakoś zamienić szampana z etapu przejściowego? Jeśli tak to na co?
  Jestem w ciąży, ale ze względu na nowotwora muszę zacząć tą dietę i w sumie już się nie mogę tego doczekać, ale ten alkohol. Normalnie nie piję żadnego, a teraz tym bardziej bym nie chciała.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 5. Witam serdecznie.Karmię piersią czy podczas karmienia mogę przejść na dietę? dwa lata temu zaczęłam dietę ze względu na chorobę stawów i łuszczycę, bardzo mi pomogła.Z lenistwa i z powodu powrotu do zdrowia zaprzestałam stosowania.Teraz jestem 3 miesiące po porodzie w ciąży choroba się wyciszyła ale teraz objawy wróciły i to o wiele mocniejsze.Czy ma sens wejście w dietę bez etapu przejściowego ?Boję się reakcji córeczki. No i po każdym karmieniu jestem głodna:)

  1. witam!!
   mam pytanie do p.Alicji/Primanatura
   jestem 6lat po chorobie nowotworowej-Ca piersi..
   diete dr Budwig stosowałam po zakonczonym leczeniu frmakolog(mastectomia,chemio i radioterapia,tamoxifen)przez okres 4lat.Obecnie nie moge jesc juz serka,a co gorsze mam obrzydzenie do oleju lnianego.Staram sie nadal odzywiać -w miare mozliwości- ekologicznie,pije soki,jem warzywa,ryby,wolny czas spędzam aktywnie(rowerek,joga,basen).. i przytrafilo mi sie zwyrodnienie stawu barkowego.Czy mam od poczatku stosować diete Pani doktor Budwig,zeby zmniejszyc dolegliwości bólowe???

 6. Czy stosowanie oleju lnianego tylko w postaci sosów do surówek też przynosi korzyści zdrowotne. Jestem osobą zdrową ale nie jadam (nie lubię) nabiału zwlaszcza mleka i jego przetworów, więc pasta odpada.

 7. Witam
  Moja mama choruje na raka jajnika z przerzutami do jelit (ma wykonaną stomię) dodatkowo nie ma woreczka żółciowego już około 30 lat. W mojej rodzinie to norma jeśli chodzi o woreczek ja i moje dzieci równonież jesteśmy juz po zabiegach. chciałabym ta dietę wprowadzić zarówno mamie jak i rodzinie leczniczo ale mam dylemat – czy stosowana u nas nie byłaby obciążeniem dla wątroby?
  Pozdrawiam

 8. co zrobic, jezeli chora (rak jajnika) ma na skutek chemioterapii problemy z przelykaniem (guz uciska przewod pokarmowy) i jedynie niewielka ilosc pozywienia przechodzi dalej reszta jest wymiotowana) czy Dr. Budwig miala wtedy jakies szczegolne zalecenia.

 9. Witam
  Chciałabym zapytać jaką rolę odgrywa w miód połączeniu z mielonym siemieniem, czy jest on konieczny, jeśli porcja siemienia będzie zmieszana z sokiem i wypita od razu po przygotowaniu? W linomelu uniemożliwia utlenianie, tu chyba nie ma takiej potrzeby? Wiem, że miody bywają oszukane(dosypuje się do nich cukier).
  Pytanie drugie: czy można używać ksylitol?

  1. Miód zawiera substancje, które wchodzą w korzystne reakcje z cyjankami. Dobre miody można kupić w sklepach ekologicznych, a także prosto od pszczelarzy.

   Odnośnie ksylitolu: dr Budwig nie pozostawiła żadnych zaleceń w tym względzie. Mnie ksylitol wydaje się bardzo korzystny, tak wiec korzystam z niego w kuchni, ale w umiarkowany sposób, aby i innym smakom dać szansę :)

 10. Witam borykam się z małopłytkowością,od prawie 4 miesięcy jestem na lekach sterydowych,czuję się potwornie bardzo chciała bym przejść na wspomnianą tu dietę mam jednak obawy.Aby nie przybrać na wadze przy sterydach byłam na prawie miesięcznej diecie białkowej w trakcie jej trwania czułam się dobrze na ile można się dobrze czuć przy dawce sterydów 38mg (metypred)spotkałam się jednak z opinią dietetyka że mogę sobie wywołać jednostronną dietą,nawet 40%niedoczynności tarczycy którą i tak mam guzkowatą niediagnozowaną właśnie ze względu na małopłytkowość,a po za tym jeśli dobrze zrozumiałam przyjmowanie sterydów to jedno z przeciwwskazań do stosowania tej diety.Bardzo proszę o poradę w moim przypadku.Małopłytkowość też nie została jeszcze zdiagnozowana.Pozdrawiam.

  1. Dr Budwig zalecała swoim pacjentom odstawienie leków, jednak nie znaczy to, ze zazywanie ich jest przeciwskazaniem do stosowania diety. Wazne, aby pamiętać, ze zdrowa dieta wpływa na zdrowienie, a zatem trzeba stawiać się u lekarza prowadzacego dość regularnie, aby w miare potrzeby zmniejszac dawki leków. Bo przecież: “kazdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.” Niezależnie od tego na jakiej diecie aktualnie jestesmy.

   Odnośnie małopłytkowości: nie znam żadnych niekorzystnych działań diety. Pani choroba może mieć rozmaite przyczyny. W conajmniej kilku z nich dieta moze sie okazać wyjatkowo korzystna.

 11. Witam, bardzo ciekawa strona dająca wiele cennych informacji. Schorzenia, z którymi się borykam to: cukrzyca typu II, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, niedoczynność tarczycy, a przeszłości, czyli w roku 2002 – rak szyjki i radioterapia. W celu poprawy swojego stanu zdrowia, od tygodnia piję olej lniany tłoczony na zimno OLEOFARM. Przez 5 lat stosowałam dietę optymalną dr Kwaśniewskiego i pewnie ta dieta, uratowała mnie przed “zejściem” a może to tylko złudzenie?. Ostatnimi laty nie stosuję żadnej diety ale przybyło mi sporo kilogramów. Zastanawiam się czy byłaby wskazana dla mnie dieta dr Budwig?

 12. Chciałabym rozpocząć dietę dr.Budwig lecz już na początku tj.na etapie przejściowym w wariancie C mam problem.Jakim sokiem można zastąpić sok z papai ,który należy użyć trzykrotnie.

 13. Od kilku dni pochłaniam informacje na temat dr Budwig i jej wspaniałego oleju. Sama chciałabym skorzystać z tej diety ale obawiam się. Od 20 lat choruję na cukrzycę typu 1 i średnio sobie ostatnio z nią radzę. 4x dziennie biorę insulinę, niby trzymam się diety, jestem aktywna, ale to nie to. Biorąc pod uwagę moje ograniczone możliwości jadłospisu po prostu nie wiem jak się do tej diety zabrać. Bardzo proszę o wskazówki.

  1. Proponuję najpierw zastąpić używany przez Panią tłuszcz olejem lnianym (na zimno, w postaci pasty) oraz olejem kokosowym (do zastosowań na ciepło, typu krótkie podsmażenie, np. czosnku). Gorąco rekomenduję używanie pora (głównie jego białej części) codziennie. Np. w postaci zupy porowej, surówki porowej, krążków pora na kanapce… To cudowne warzywo dla cukrzyków… Czy odkryła już Pani ksylitol – cukier dla cukrzyków?

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź i dobre rady. Mam jeszcze jedno pytanie, czy w sytuacji niedocukrzenia przy jednoczesnym stosowaniu diety Dr Budwig, spożywanie “na prędce” cukru nie zaburzy jej przebiegu. Ogólnie w swojej diecie nie używam cukru, ale w powyższych sytuacjach jestem do jego spożycia po prostu zmuszona( i to w każdej -dostępnej w danej chwili- postaci). Przeżyłam już śpiączkę cukrzycową i stąd moje obawy. Może zatem ktoś z taką samą chorobą, praktykujący tą dietę podzieli się swoim doświadczeniem. Pozdrawiam

 14. Dzień dobry, bardzo spodobała mi się ta strona i zamieszczenie tak dużej ilości rzetelnych informacji, postanowiłam rozpocząć tę dietę (tak prozdrowotnie). W sobotę zrobiłam dzień przejściowy, (nie miałam soku z papai, nigdzie też nie mogłam kupić tego owocu, aby samej wycisnąć sok, więc wykorzystałam szampana oraz inne soki owocowe – w tym z ananasa), dotrwałam jednak do godz.16.00 (trzy mieszanki mielonego siemienia z sokami + sok z marchwi + herbatki ziołowe). Bardzo bolała mnie głowa (normalnie nie miewam bólów głowy) więc nie wypiłam już więcej siemienia i pozwoliłam sobie na nieduży zwykły posiłek. Następnego dnia rozpoczęłam od szklanki soku z kiszonej kapusty, a kiedy pół godziny później zjadłam większą część pasty dr Budwig wymieszaną z trzema łyżkami zmielonego siemienia i pokrojonym bananem oraz łyżeczką miodu, musiałam niestety lecieć do toalety – po pierwszym normalnym wypróżnieniu, biegałam co jakiś czas do toalety – leciała ze mnie woda. W sumie trwało to około dwie godziny, ból brzucha zmusił mnie również do wymiotów, po dwugodzinnym śnie dolegliwości ustąpiły. Domyślam się, że to skutek soku z kapusty, wypróbuję go dopiero w weekend, w mniejszej ilości, aby sprawdzić czy to jego działanie, bo nie zamierzam mieć tych dolegliwości w pracy. Oczywiście dzisiaj nie piłam ani soku ani nie przygotowałam pasty dr Budwig. Chciałam zapytać czy spotkaliście się Państwo z takim działaniem, i jak tu pić sok z kapusty codziennie, czy organizm może się po jakimś czasie przyzwyczaić?

  1. Zmieniałam teraz pseudonim – nieopatrznie użyłam mojego imienia a jest takie samo jak moderatorki strony i choć dla stałych bywalców jest to do odróżnienia – powinnam była nadać sobie inny pseudonim, przepraszam

   1. Pani Alicjo, pozwoliłam sobie zatem zmienić Pani podpis w poprzednim komentarzu, aby utrzymać czytelność, a sama przemianuję się na Primanaturę :)

  2. Rzadko pojawiają się tak silne objawy. Problem może wynikać z jednej z poniższych przyczyn:
   1) sok z kiszonej kapusty to nie woda z kapusty, ale kapusta kiszona wyciśnięta w sokowirówce
   2) najlepiej wykonać sobie kiszoną kapustę samemu
   3) jeśli mimo zastosowania się do powyższych i poniższych biegunka nietolerancja nie ustąpi, można spróbować zmniejszyć dawkę soku do np. 1/4 szklanki dziennie, i stopniowo zwiększać przez kilka dni do jednej pełnej szklanki
   4) po wypiciu soku koniecznie trzeba dać żołądkowi odpocząć przez ok. godzinkę, po czym należy się napić ciepłej herbaty
   5) Pani nietolerancja może także wynikać z istniejących problemów trawiennych i w takim wypadku pastę dr Budwig do porannego musli trzeba wprowadzać zgodnie z zasadami okresu przejściowego: http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-etap-przejsciowy-krok-po-kroku/

 15. Witam.
  Bardzo podoba mi się ta strona i rzetelnośc informacji.
  Sama chciałabym rozpocząc stosowanie diety dr Budwig.
  Czy Linomel można we wszystkich tych przepisac zastepowac olejem lnianym tłoczonym na zimno z firmy Oleofarm? Jaka jest ewentualnie proporcja : 1 łyzka Linomelu = 1 łyżka oleju, czyli 5 łyżek oleju na dzień?
  Czy dieta ta działa skutecznie na kamienie w woreczku żółciowym i na nerkach?- tzn. czy je rozpuści i pozwoli wydalic, czy raczej zaszkodzi?

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
  Mariola

  1. Linomel można bez problemu zastępować mielonym na świeżo siemieniem lnianym (ziarnem!), nie olejem! Olej lniany to obok siemienia drugi ważny składnik diety dr Budwig, nie tożsamy z siemieniem (linomelem).

   Proponuję Pani zastosować się przez 3 miesiące do zaleceń diety leczniczej (podane tutaj: http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-dieta-zasadnicza-krok-po-kroku/ ) a później sama Pani zdecyduje czy warto kontynuować. Przez pierwszy miesiąc sugeruję zjadanie w ciągu 1 dnia pasty wykonanej z 2 łyżek oleju, przez drugi miesiąc – z 3 łyżek, a przez trzeci z 5 łyżek.

   Dieta jako taka nie działa bezpośrednio na rozpuszczanie kamieni, choć niewątpliwie pewne składniki np. duże ilości herbaty zielonej oraz wogóle duże ilości płynów będą temu sprzyjać. Dieta powinna wpłynąć jednak na ogólną poprawę stanu zdrowia, co w dłuższej perspektywie powinno przynieść efekty.

   1. Witam,
    bardzo dziekuję za szybką odpowiedź.Może są już jakieś sprawdzone sposoby, jak poradzic sobie z tą dietą (harmonogramem dziennego menu) będąc osobą czynną jeszcze zawodowo?
    Pozdrawiam
    Mariola

    1. W tej kwestii niestety nie ma recepty. Każdy ma swoją ścieżkę i swoje priorytety. Jeśli postępuje się w zgodzie z nimi, wszystko jest możliwe, bo… nie buntujemy się przecież przeciwko temu, czego rzeczywiście pragniemy :) Z własnego doświadczenia napiszę, że da się na przykład połączyć jednocześnie bycie:
     – mamą 3 córek, w tym bardzo wymagającej 3,5-latki,
     – nauczycielką 2 z nich (kl. IV i V – uczą się w domu w ramach tzw. edukacji domowej)
     – gospodynią domową, która przygotowuje zdrowe 3 posiłki dziennie,
     – samowystarczalnym pracownikiem na własnym rozrachunku,
     – żoną :)
     i
     – autorem Primanatury :)

     Oczywiście, żeby temu podołać z czegoś trzeba zrezygnować…

 16. Przed okolo trzema tygodniami rozpoczelam stosowanie diety Dr Budwig. Niestety nie mialam wtedy dostatecznej ilosci informacji i miedzy innymi nie zastosowalam jednodniowego okresu przejsciowego. Dodatkowo po blizszym zapoznaniu sie z zasadami diety nie jestem przekonana co do kontynuowania. Chcialabym wiedziec czy przerwanie tej diety mogloby doprowadzic do niebezpiecznego pogorszenia sie mojego stanu zdrowia. Cierpie na chorobe wrzodowa zoladka i stan zapalny scianek zaladka z pewnymi zmianami na poziomie komorkowym.
  Bede wdzieczna za odpowiedz na moja poczte internetowa.
  Z gory dziekuje i pozdrawiam
  Joanna

  1. Niezastosowanie się do zasad okresu przejściowego nie jest problemem. Etap przejściowy ma ułatwić adaptację układu pokarmowego do zmiany diety. W przypadku wystąpienia problemów trawiennych, w każdym momencie można zastosować się do wskazówek okresu przejściowego.

   Dieta dr Budwig w chorobie wrzodowej może okazać się bardzo pomocna. Szczególnie cenny jest sok z papai wymieszany z siemieniem lnianym: http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-o-fermentgold/ Sam olej lniany ma korzystny wpływ na regenerację błony śluzowej oraz produkcję prostaglandyn. Cała dieta ma charakter odkwaszający, więc moim zdaniem w przypadku Pani schorzenia, w przeciągu 3 miesięcy można byłoby zaobserwować poprawę zdrowia.

   Jeśli jednak zdecyduje się Pani przerwać dietę, trzeba liczyć się z ewentualnym pogorszeniem. Po pierwsze, nasz organizm bardzo szybko reaguje na naturalne “leki” obecne w zdrowym pożywieniu i uruchamia wiele procesów leczniczych. W momencie odcięcia dopływu “leku” może nastąpić widoczne osłabienie. Po drugie, jednak to powrót do poprzedniej diety może spowodować pogorszenie, bowiem oprócz stresu, palenia tytoniu i farmakoterapii to właśnie niezdrowa dieta prowadzi do rozwoju tej choroby.

 17. Tak, nawet osoba zdrowa powinna przejść przez etap C ( 1 dzień). Jeśli odczuwa Pan bardzo silne reakcje ze strony wątroby, a jest Pan osobą zdrową, sugeruję sprawdzenie jakości używanego oleju. Jeżeli jest on bezwzględnie świeży, a Pan nadal będzie tak źle reagował, najwyraźniej watroba ma sie nie najlepiej. Aby jej ulżyć, można na jakiś czas zmniejszyć ilość oleju w paście np. do 1 łyżki na dzień. Sensacje trawienne zdarzają się często nie ze względu na wątrobę, ale na jelita. I w takim przypadku konieczne jest posiłkowanie się bakteriami acidofilnymi: najlepiej w postaci proponowanego przez dr Budwig porannego soku wyciskanego z kiszonej kapusty.

 18. Mam pytanie, bo nie bardzo rozumiem do końca tekst. osoba zdrowa, która pragnie rozpoacząć spożywanie dobroczynnego oleju lnianego w postaci pasty dr Budwig powinna też przejść jednodniowy okres przejściowy, czy mozna od razu zacząć spożywać pastę i dodawac oleju do sałatek? zjadłem wczoraj trochę pasty po raz pierwszy i dziś trochę wątrobę czuję jak nigdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.