Dieta dr Budwig – 10 przykazań diety

Pierwotnie spisałam 6 przykazań dietetycznych diety dr Budwig, jednak teraz – po 10 latach doświadczeń – aby jak najpełniej, a jednocześnie w sposób skondensowany przekazać jej ideę, bardziej odpowiedni okazał się dekalog. Po wydrukowaniu i przyklejeniu na lodówce, 10 przykazań może bardzo ułatwić pierwsze tygodnie dostosowywania się do diety leczniczej.

10 przykazań diety dr Budwig

 1. Ureguluj rytm dnia.
 2. Spędzaj czas na świeżym powietrzu.
 3. Dbaj o zdrowe pole elektromagnetyczne wokół siebie.
 4. Dużo pij.
 5. Codziennie zjedz porcję pasty i porcję mielonego siemienia lnianego.
 6. Jedz wyłącznie świeżą, ekologiczną żywność.
 7. Z każdym posiłkiem zjedz surowy owoc lub warzywo.
 8. Nie jedz żadnych tłuszczów zwierzęcych, ani tłuszczów roślinnych, które zostały wyprodukowane na masowe potrzeby.
 9. Nie jedz oczyszczonych węglowodanów.
 10. Nie jedz jaj, mięsa i produktów mięsnych.

Wyjaśnienia:

 1. Ureguluj rytm dnia, czyli bądź aktywny od wczesnego rana, a w nocy śpij.
  Oczywiście w przypadku ciężko chorych, aktywność oznacza po prostu stan czuwania i musi być dostosowana do stanu chorego. Konieczne jest zapewnienie czasu na regularne, codzienne relaksacje, wizualizacje, modlitwę lub medytację ( w zależności od światopoglądu chorego; na początku może być konieczna pomoc terapeuty/duszpasterza).
 2. Spędzaj czas na zewnątrz, czyli jak najdłużej w ciągu dnia przebywaj aktywnie na świeżym powietrzu, o ile to możliwe na słońcu.
  Uwaga: będąc na diecie dr Budwig, nie należy stosować filtrów ochronnych.
 3. Dbaj o zdrowe pole elektromagnetyczne wokół siebie, czyli otaczaj się przedmiotami z materiałów naturalnych, poczynając od odzieży, materacy do spania, kończąc na wyposażeniu mieszkania, takim jak meble czy dywany. Unikaj promieniowania urządzeń elektrycznych, w tym telewizora i komputera, które nie mogą stać i działać w pokoju chorego.
 4. Dużo pij, czyli pij minimum 2,5 litra dziennie! Najlepiej: wodę , herbaty ziołowe, soki wyciskane na świeżo, gotowe, ale niedosładzane i niekonserwowane chemicznie eko soki z winogron, wiśni, papai, ananasa. Nie pij napojów gazowanych, słodzonych lub dosładzanych cukrem. Rozpoczynaj dzień od szklanki soku z kiszonej kapusty (na czczo).
 5. Codziennie zjedz odpowiednią dla siebie porcję pasty i porcję mielonego siemienia lnianego. Dostosuj ich ilość do aktualnych potrzeb zdrowotnych.
 6. Jedz wyłącznie świeżo zrobione potrawy ze świeżych składników, z ekologicznych źródeł (sklepy ze zdrową żywnością). Mrożonki i puszki są zakazane.
 7. Z każdym posiłkiem zjedz porcję surowych owoców lub warzyw.
 8. Nie jedz żadnych tłuszczów zwierzęcych, ani tłuszczów roślinnych, które zostały wyprodukowane na masowe potrzeby, a więc zostały rafinowane, ogrzewane, uwodorowane, utwardzone. Dotyczy to typowych sklepowych olejów roślinnych, takich jak: oleje sałatkowe, sklepowe majonezy, MARGARYNY (!!!), masło.
  W przypadku zastosowania diety do leczenia ciężkiej choroby dozwolony jest wyłącznie olej lniany zimnotłoczony nieoczyszczony oraz olej kokosowy zimnotłoczony nieoczyszczony. Sporadycznie można stosować także niewielkie ilości nieoczyszczonego zimnotłoczonego oleju z pestek dyni oraz oleju z kiełków pszenicy.
 9. Nie jedz oczyszczonych węglowodanów. Zakaz dotyczy nie tylko cukru i sztucznych słodzików w jakiejkolwiek postaci, ale i oczyszczonych węglowodanów złożonych. Chodzi zarówno o biały, jak  i brązowy cukier, oraz wyprodukowane na ich podstawie: ciasta cukiernicze, słodzone sklepowe soki, słodzone napoje gazowane itp., a także białą mąkę, biały ryż, makaron z białej mąki.
  Dozwolone jest słodzenie potraw i napojów miodem naturalnym lub naturalnym sokiem z winogron bez dodatku cukru.
 10. Nie jedz jaj, mięsa i produktów mięsnych. Zakaz ten, choć wymieniony jako 10-te przykazanie jest obowiązkowy. Po pierwsze: jaja i mięso są źródłem konkurencyjnych kwasów tłuszczowych, które “wpychają się” w kolejki metaboliczne przed lecznicze Omega-3 z oleju lnianego i w ten sposób hamują ich lecznicze działanie. Po drugie: w hodowli zwierząt powszechnie stosuje się hormony, pestycydy, antybiotyki i konserwanty ingerujące we wszystkie przemiany metaboliczne oraz dodatkowo blokujące aktywność chemiczną oleju lnianego.

14 odpowiedzi do “Dieta dr Budwig – 10 przykazań diety”

 1. Pani Alicjo, cała ta strona jest bardzo pozytywna i to świetnie, że promuje Pani zdrowe życie i dietę dr Budwig. Ale powinna pani w każdym możliwym miejscu podkreślać, że jest to PANI WIZJA DIETY DR BUDWIG. W rzeczywistości ta dieta w wielu miejscach nie wygląda tak jak pani to opisuje (o czym można się przekonać i w książkach, i w wielu zagranicznych źródłach) i nie powinna pani tworzyć wrażenia, że wersja którą pani przedstawia na swojej stronie to, że tak powiem, oryginalna wersja. Natomiast wszędzie powinna pani informować, że to pani wariacje na temat tego co opracowała dr Budwig. Jak zauważyłem w jednym z komentarzy pisze pani, nie jest naukowcem ani lekarzem i w niektórych fragmentach jest to bardzo zauważalne. I niebezpieczne. Choćby w powyższym tekście. Np. mówienie, że tłuszcze inne niż omega-3 są konkurencyjne. Bardzo wiele naukowych źródeł mówi jasno, że organizm potrzebuje tłuszczów różnych grup. Jednych mniej, innych więcej, ale zjadanie samych omega-3 może w konsekwencji doprowadzić do wielu problemów. Podobnie z mięsem. Jeżeli ktoś z czytających pani słowa postanowi natychmiast odstawić mięso, a jest np. chory na raka, to stanie na jeszcze bardziej niebezpiecznym gruncie niż dotychczas. Owszem, mięso jest pełne antybiotyków, agresywnej chemii i jego jedzenie pod każdym względem, z moralnym włącznie (co również jest bardzo ważne, bo nasz komfort psychiczny jest sprzężony z naszym zdrowiem fizycznym) jest kiepskim pomysłem, ale kategoryczne odstawienie go przez osobę, która całe życie wcinała kotlety, a do tego obecnie jest chora to naprawdę całkowity brak rozsądku. Takich tekstów jest na pani stronie sporo. Rozumiem, że powstała ona między innymi po to, żeby sprzedawać różne artykuły i teksty pełne są lokowania produktu, ale apeluję o trochę rozsądku i zrozumienia, że pisanie/powielanie nieprzemyślanych i nieprawdziwych słów tylko po to, aby przyciągnąć do sklepu klienta jest wysoce nieodpowiedzialne. Pozdrawiam

 2. Witam!! Mam stwardnienie rozsiane. Stosuję dietę prawie dwa lata. Trochę rzeczy mi się poprawiło, a trochę nie. Chciałabym dowiedzieć się, czy mogłabym jeszcze raz wejść w dawkę leczniczą oleju? Ostatnio wytrzymałam na niej tylko 2 miesiące.

  1. Bardzo się cieszę, że widzi Pani pewną poprawę. Ile łyżek oleju brała Pani przez te 2 miesiące? A ile później? Jak długo?

 3. Witam. Pracuję w firmie produkującej żywność w Wielkiej Brytanii. Poszukuję wskazówek na temat przechowywania produktów wchodzących w skład diety dr Budwig. Interesuje mnie produkcja pasty oraz przetworów z owoców.

 4. Bardzo prosze o rade. Czy w diecie dr. Budwig mozna uzywac Awokado i serek sojowy?
  Dziekuje za odpowiedz

  1. Dr Budwig nie pisała nic o awokado, a jest to bardzo wartościowy odżywczo, ale niestety tłusty owoc. Przeważają w nim niekorzystne dla chorych kwasy Omega-6. Myślę, jednak, że okazjonalne zjedzenie awokado przez jego amatora nie będzie przestępstwem.

 5. Mam SM i bardzo chciałabym przeprowadzić leczniczą dietę, ale niestety jestem uczulona na nabiał… Jak sobie z tym poradzić? I czym wtedy uzupełnić białko? Warzywami strączkowymi?

  1. Dr Budwig pisała, ze nawet osoby uczulona na nabiał krowi bardzo dobrze tolerują pastę dr Budwig. Proponuję zatem najpierw spróbować. Jeśli okaże się, że reaguje Pani jednak alergicznie, nabiał można zastąpić przetworami sojowymi.

   1. “przetworami sojowymi”? Można powiedzieć, że oba słowa są zabronione w tej diecie. Przetwory – coś przetworzonego. Produkt sojowy – trudno znaleźć niemodyfikowaną genetycznie.

    1. Dr Budwig polecała tez zmieszanie oleju z gotowanym żółtkiem dla osób które nie mogą spożywać nabiału.

     1. Czy może Pani podać źródło tej informacji? Ja nigdzie takich zaleceń nie spotkałam. Zółtko jest jest już samo z siebie bogatą w tłuszcz emulsją…

 6. Prosiłabym aby napisał ktoś kto ostatnio stosował dietę dr Budwig – czy dieta była bardzo rygorystyczna (ilość oleju i siemienia lnianego)? Ile trwała i czy po przebytych badaniach są pozytywne efekty?

 7. Panie Andrzeju, gratulacje!!!

  Wraz z rodzina zaczynamy wkrotce nasza przygode z dr Budwig. Mam nadzieje, ze zdrowych produktow zywnosciowych, jak i oleju lnianego, nam nie zabraknie.

  Pozdrawiam z Maroka!

 8. Dziękuję za te informacje. Chociaż od kilku lat stosuję dietę dr Budwig, to jednak zawsze można się jeszcze czegoś dowiedzieć i skorygować w swoim trybie życia. Mam 63 lata i czuję się znacznie lepiej niż przedtem. Ponad rok spożywałem pastę budwigową codziennie. Teraz dwa lub trzy dni w tygoniu, w pozostałe dni łyżkę oleju lnianego + łyżeczkę z wiesiołka do zupy lub siemię lniane. Poza tym dużo owoców i warzyw, czosnek, kurkuma, olej z pestek dyni + sok z pokrzywy (prostadyn). Nie zapominam przy tym o higienie psychicznej, czyli pogodnym usposobieniu, żywczliwości, obiektywiźmie, odpowiednim towarzystwie itp., a także o odżywianiu duchowym. Życzę wszystkim umiarkowanym entuzjastom zdrowego trybu życia – takim jak ja – dużo zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.