Antynowotworowe działanie siemienia lnianego – cz.1 rak prostaty

W antynowotworowej diecie dr Budwig chory codziennie otrzymuje 6-8 łyżek mielonego siemienia lnianego. Czy badania naukowe oficjalnie potwierdzają jego lecznicze działanie na nowotwory?

Okazuje się, że siemię lniane jest przedmiotem setek badań prowadzonych w wielu ośrodkach naukowych.  Bada się jego wpływ m.in. na raka piersi, torbielowatość jajników, choroby układu krążenia. W tej części zajmę się badaniami nad działaniem siemienia lnianego na raka prostaty.

W listopadzie 2002 roku opublikowano wstępne wyniki doświadczeń prowadzonych na Uniwersytecie Duke w Stanach Zjednoczonych pt: “Flaxseed-Rich Diet Blocks Prostate Cancer Growth and Development in Mice”, czyli w tłumaczeniu na jęz. polski: ” Dieta bogata w siemię lniane blokuje wzrost i rozwój raka prostaty u myszy” (www.dukemednews.org).  BBC News natychmiast ogłosiły tę “rewelację”. Piszę w cudzysłowiu, bo dla ludzi zaznajomionych z dietą dr Budwig, ta rewelacja znana była od ponad 40 lat.

Kiedy w 2003 roku napisałam email do prowadzącej te badania dr Wendy Demark-Wahnefried z zapytaniem, czy jest jej znajoma dieta dr Budwig (wtedy jeszcze żyjącej) otrzymałam odpowiedź, że tak. Na pytanie, dlaczego praca naukowa dr Budwig potwierdzona jej kliniczną praktyką nie może zostać od razu wdrożona w leczenie chorych (chociażby na zasadzie klinicznego studium przypadku), odpowiedź dr Wendy Demark-Wahnefried brzmiała mniej więcej tak: protokół postępowania w trakcie badań naukowych jest bardzo dokładnie określony i ona musi się mu podporządkować, aby otrzymać stosowne fundusze. Najpierw badania przeprowadza się na zwierzętach. Przyznano jej zatem grant na zbadanie, jaki wpływ ma dieta bogata w siemię lniane w przypadku transgenicznych myszy z rakiem prostaty. Więcej badać nie może. Po skończonych badaniach, jeśli znajdą się fundusze na dalsze prace badawcze, bedzie mogła kontynuować je np. pod kątem innego nowotwora u zwierząt laboratoryjnych, a w następnej kolejności – u ludzi.

Byłam bardzo poruszona taką odpowiedzią. Dopiero od niespełna 3 lat zagłębiałam się w tematykę nowotworową. Nie mogłam uwierzyć, że są takie metody leczenia, które w praktyce sprawdzają się od 40 lat  na nieuleczalnie chorych pacjentach, a mimo to medycyna akademicka ignoruje je, bo żadnemu naukowcowi nie przydzielono jeszcze grantu na odpowiednie badanie, mogące oficjalnie wykazać działanie lecznicze!

Tak, jak z czosnkiem: medycynie ludowej wiadomo od wieków, że jest on bardzo silnym antybiotykiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Dopiero jednak wyekstrahowanie  substancji odpowiedzialnej za lecznicze właściwości czosnku i nazwanie jej terminem naukowym usankcjonowało status quo czosnku w oficjalnej farmakopei (urzędowym spisie leków).

Oczywiście dr Wendy dostała kolejne granty i przeprowadziła kolejne badania. W 2004 roku zajmowała się wpływem niskotłuszczowej diety uzupełnianej siemieniem lnianym na łagodny rozrost nabłonka prostaty, już nie u szczurów, ale u ludzi [2]. Z pilotażowego badania wysnuto ostrożny wniosek, że taka suplementowana dieta może mieć pozytywny wpływ na “biologię prostaty i związane z nią biomarkery”, bowiem po 6 miesiącach jej stosowania u pacjentów zaobserwowano wyraźny spadek poziomu markera nowotworowego PSA z 8,47 (+/- 3.82) do 5.72 (+/- 3.16) ng/mL. W konkluzji wyrażono opinię, że w związku z tymi optymistycznymi wynikami potrzebne jest przeprowadzenie bardziej szczególowych prób.  I tyle.

W 2008 roku pojawiła się kolejna publikacja dr Demark w aspekcie nowotwora prostaty. [3] Tym razem, na Uniwersytecie w Teksasie,  przeprowadziła kontrolowaną próbę kliniczną na 161 pacjentach z nowotworem prostaty. Pacjentów podzielono na 4 grupy. Pierwszą grupę  (kontrolną) pozostawiono na dotychczasowej diecie, drugiej grupie codziennie suplementowano siemię lniane w ilości 30 g dziennie, trzeciej – zmieniono dietę na niskotłuszczową, a czwartej grupie pacjentów suplementowano siemię lniane j.w. przy jednoczesnej zmianie diety na niskotłuszczową.  Uzyskane po ok. 30 dniach wyniki wykazały, że siemię lniane jest dobrze tolerowane i może zapobiegać rozwojowi nowotwora prostaty.  Poziom antygenu Ki-67, który stosuje się do prognozowania rozwoju choroby nowotworowej prostaty i sutka w grupie kontrolnej wynosił 3,23, a w grupie poddanej suplementacji i niskotłuszczowej diecie spadł o ponad połowę: do 1,50 !

Od 2002 roku Dr Wendy Demark-Wahnefried opublikowała wraz ze współpracownikami już 74 prace naukowe.  Jestem pełna podziwu, że kontynuuje badania nad siemieniem lnianym, które przecież jako środek naturalny nie rokuje zbytniego zainteresowania finansjery medycznej.  Mimo to wydaje w rozmaitych medycznych czasopismach publikacje na temat znaczenia diety i aktywności fizycznej w leczeniu m.in. choroby nowotworowej [4]. Niestety, jak narazie, jej 8-letnie już doświadczenie naukowe nie implikuje żadnych oficjalnych kroków mających na celu włączenie siemienia lnianego do leczenia nowotworów.

I to mnie nadal bulwersuje… Absurdalne procedury medyczne kwestionują 60 lat doświadczeń tych, którzy na własną rekę stosują dietę dr Budwig, czy też 8 lat wnikliwej analizy badawczej dr Demark.  Tymczasem na oddziały onkologiczne wprowadza się coraz to nowe, nieobojętne dla zdrowia silne leki syntetyczne będące dopiero w fazie eksperymentalnej… czyli o niepotwierdzonej oficjalnie skuteczności, czy też bezpieczeństwie.

Czy znają Państwo jakiegoś pacjenta z przerostem prostaty, któremu urolog zaleciłby codzienne zjadanie porcji siemienia? Ja nie słyszałam o takim przypadku. I wcale się nie dziwię.  Przecież marna jest szansa, że lekarz przepisze przeziębionemu pacjentowi kurację czosnkową, nieprawdaż?  Na szczęście wielu zaziębionych korzysta z czosnku na własną rękę.  Siemię lniane jest równie bezpieczne jak czosnek. Jeśli całościowe stosowanie diety dr Budwig wykracza poza możliwości pacjenta z nowotworem prostaty, to przecież wprowadzenie do jego codziennej diety 4-6 łyżek siemienia nie jest skomplikowane i nie zaszkodzi! Do tego właśnie namawiam.

Zobacz także: Czy siemię lniane jest toksyczne?, aby dowiedzieć się, jak i z  czym go jeść, i w ten sposób w pełni wykorzystać jego właściwości lecznicze.

Literatura:

[1 ] Lin X, Gingrich JR, Bao W, Li J, Haroon ZA, Demark-Wahnefried W. “Effect of flaxseed supplementation on prostatic carcinoma in transgenic mice.”, Urology. 2002 Nov;60(5):919-24.

[2] Demark-Wahnefried W, Robertson CN, Walther PJ, Polascik TJ, Paulson DF, Vollmer RT., “Pilot study to explore effects of low-fat, flaxseed-supplemented diet on proliferation of benign prostatic epithelium and prostate-specific antigen.”, Division of Urologic Surgery, Duke University Medical Center, Durham, North Carolina 27710, USA., Urology. 2004 May;63(5):900-4.

[3] Demark-Wahnefried W, Polascik TJ, George SL, Switzer BR, Madden JF, Ruffin MT 4th, Snyder DC, Owzar K, Hars V, Albala DM, Walther PJ, Robertson CN, Moul JW, Dunn BK, Brenner D, Minasian L, Stella P, Vollmer RT. “Flaxseed supplementation (not dietary fat restriction) reduces prostate cancer proliferation rates in men presurgery.”, Division of Cancer Prevention and Population Sciences, The University of Texas M. D. Anderson Cancer Center, P.O. Box 301439, Unit 1330, Houston, TX 77230-1439, USA. , Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008 Dec;17(12):3577-87.

[4] Dr Lee W Jones PhD, Wendy Demark-Wahnefried PhD, “Diet, exercise, and complementary therapies after primary treatment for cancer”, Rhe Lancet Oncol. 2006 Dec;. 7 (12): 1017-1027

22 odpowiedzi do “Antynowotworowe działanie siemienia lnianego – cz.1 rak prostaty”

 1. Gdyby siemieniem dalo sie wyleczyć nowotwory to NFZ chetnie by zaoszczedził na chemioterapii i kosztownych opercajach

  1. Niestety urzędnicy nie umieją oszczędzać, bo ich zarobek w pewnym sensie jest prowizją od obrotu :)

  2. chemioterapia przez którą większość chorych umiera to konkretny biznes i długo będzie jeszcze trwał

 2. Mam prośbę o komentarz do opinii dr. Furhmaba, Przysłała mi go moja córka, która jest weganką i stosuje zasady wyłącznie dr. Furhmana. Pare dni temu ze wzgledu na nowotwór stwierdzony u mężą zaczęlismy diete dr. Budwig. Bardzo nam odpowiada.
  Opinia jest nastepujacaq:

  Dr. Fuhrman,

  I have a friend who has been recently diagnosed with prostrate cancer. His PSA reading was 1800!, which I understand is “off the chart” He has announced his intention to try the Budwig diet -http://www.cancertutor.com/Cancer/Budwig.html. I have not read about this protocol too much but of course am trying to convince him to try Eat For Health with the juicing protocol that you advocate. Do you have any quick thoughts/comments that I could pass on? He is understandably confused with all the conflicting information out there. Many thanks.

  Cathy
  Dr. Fuhrman answers:

  There is so much nonsense out there and I can’t address all those claims. However, flax seed oil has been implicated in medical studies to aid in the spread and worsening of prostate cancer. Of all the crazy diets out there that one would be a very foolish choice.

  1. Przyznam, że do tej pory nic nie wiedziałam temat dr. Fuhrmana. Zerknęłam właśnie na jego stronę, ale to za mało, żeby wyrazić jakąś opinię. Nie mam pojęcia z jakich źródeł czerpie tak negatywne informacje o diecie dr Budwig i oleju lnianym :( Sam olej lniany to nie wszystko. Konieczna jest jego zemulgowana z białkiem forma. Może pan dr Fuhrman niezbyt dogłębnie się przyjrzał zasadom diety dr Budwig? Ma ona bardzo bogatą dokumentację naukową. Dane mi było z pierwszej ręki usłyszeć od kilkunastu ciężko chorych osób, jak silnie leczniczo działa dieta dr Budwig.

   1. Prosze sie nie przejmowac, to typowy amerykanin. Na wstepie, chce powiedziec, ze diete dr. Fuhrmana mialam zaczac juz pare razy i ciesze sie bardzo, ze coraz wiecej prywatnych osrodkow wypoczynkowo zdrowotnych w Polsce ja stosuje.
    Bardzo mnie zdziwila jego odpowiedz, no ale robi fortune na swoich osrodkach odnowy( chyba 4-5 gwiazdek hotele), wiec konkurencje jakakolwiek uwaza sie za wroga. Pewnie tak jak pani nie slyszala o nim, tak on nie slyszal o dr. Budwig. Sporo ludzi w Polnocnej Ameryce wie dobrze o budwigowej metodzie i oleju lnianym, ktory uratowal mi przewod pokarmowy ponad 10 lat temu, nadal go stosuje, ale luzno.

    Metod i lekarze medycyny zajmujacy sie naturalnymi metodami, mnoza sie jak mrowki. Bo tu sa pieniadze i je robia w szalonym tempie.
    Diete Furhmana mi pasuje, teoretycznie, bo narazie nie mam mozliwosci zaczac jej. Choc chce przestrzec przed egzotycznymi produktami spozywczymi. Mamy wlasne dobroci nieustepujace innym, do tego wlasciwe dla naszego zdrowia i klimatu.
    Tutaj olej lniany zawsze jest w sklepach zdrowej zywnosci, wiec ludziska kupuja nadal.

    Nawet dr. Oz poleca inne oleje jako bardziej wartosciowe. Zaraz do niego napisze, zeby koniecznie przeczytal ksiazke dr. Budwig i sie zastanowil nad tym,. Tu nie ma zadnej lipy, nauka potwierdzila. No ale amerykanie wszystko lepiej wiedza, niestety.

    Liliana z Kanady

 3. Mam prośbę o komentarz do opinii dr. Furhmaba, Przysłała mi go moja córka, która jest weganką i stosuje zasady wyłącznie dr. Furhmana. Pare dni temu ze wzgledu na nowotwór stwierdzony u mężą zaczęlismy diete dr. Budwig. Bardzo nam odpowiada.

 4. Jak pogodzić 2 sprzeczne informacje;
  1.Pasta Budwig; konieczne jest ,aby olej lniany zmieszać z twarogiem,olej lniany,spożywany samodzielnie nie daje efektów leczniczych,a nawet jest szkodliwy.
  2.Istnieje związek pomiędzy ilością spożywanego nabiału a rakiem prostaty,wiele publikacji mówi negatywnie o spożywaniu nabiału w związku z rakiem prostaty.

  1. Ja wyczytalam w jakiejs ksiazce, o naturalnych metodach, ze olej lniany reguluje i biegunke i zatwardzenie, To bylo pare lat przed poznaniem nazwiska Budwig. Czyli blisko 15 lat temu.
   szukalam pomocy i ja znalazlam.
   Ponawiam myslenie o zaczeciu metody budwigowej, ale jeszcze mnie nic nie zmusilo do tego, a jestem leniwa
   .
   Bzdura jest , ze olej lniany jest szkodliwy, Tyle, ze szybko sie psuje, trzeba wiedziec jak sie z nim obchodzic, czesto kupuje sie go juz niepelnowartosciowy, a nawet szkodliwy.
   Ja stoje za nim murem, moj problem nigdy wiecej sie nie powtorzyl

   Liliana

 5. Hi there to every one, the contents existing at this site are in fact
  amazing for people knowledge, well, keep up the
  nice work fellows.

 6. Hello to every body, it’s my first go to see of this blog; this blog carries awesome and truly fine information in support of readers.

 7. Niedawno natknęłam się na interesujące informacje dotyczące witaminy B17, która zawarta jest w siemieniu lnianym (oraz w pestkach moreli, jabłek, kaszy jaglanej itd.). Nie będę opisywać tego wszystkiego, bo w internecie jest mnóstwo informacji na ten temat. Jednakże na wikipedii podają mylącą informację, że ta witamina jest szkodliwa. Podobno mnóstwo ludzi na świecie wyleczyło się dzięki temu z raka, nawet w Polsce. Mnóstwo ludzi je pestki, a nie umiera od tego. Polecam zgłębienie informacji o witaminie B17 w internecie. To jest moim zdaniem coś, co wyjaśni, dlaczego dieta dr Budwig jest skuteczna.

  1. zgadza sie ,witamina B17 amigdalina (lethril) , zostala wycofana z polek w usa 25 lat temu.(spisek farmaceutow)

   1. ale jest używana z Meksyku…czyli obok….
    w Polsce pozostają …ojek lniany,pestki jabłek , śliwek, wiśni itd

 8. mam klopoty ze zdrowiem a lekarze nie moga znalezc przyczyny bo wyniki badan sa dobre,a ja sie zle czuje rano kaszel,paznokcie sie rozdwajaja i pekaja co mam zastosowac .Pije rozne herbatki ale to zamalo.Prosze o rade.ola.

 9. Nazwa “siemię lniane” może być myląca dla niezorientowanych: tu chodzi o siemię lniane “budwigowe” lub złociste (faktycznie jest koloru złotego) o zawartości kwasów omega-3 ok. 56% – rozprowadza Oleofarm, również przez internet, a nie zwykłe siemię, które można kupić w sklepie spożywczym, i które zawiera ok. 3% kwasów omega-3.

  1. niestety myli sie Pan. Siemie o obnizonej zawartosci omega-3 towyselekcjonowana mutacja o nazwie Solin, produkowana m.in. w Kanadzie. Ma zlotą barwę, podobnie jak zlote,zyczajne- czyli bogate w omega-3 siemie. Brązowe siemię przed ktorym Pan przestrzega jest jak najbardziej odpowiednie do diety dr Budwig. Zawiera nie 3% a ponad 50% omega-3!

 10. czy diete dr.Budwig mozna stosowac w przewleklym zapaleniu trzustki z podejrzeniem guza wewnatrz glowy trzustki?

 11. To informacja nie tylko dla chorych, ale i zdrowych mężczyzn w sile wieku, którzy wbrew swojej naturze zmuszeni są do siedzenia na pupie przez 8-10 godzin dziennie. Taki tryb życia bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego.

  1. ” Taki tryb życia bardzo utrudnia prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego.” a jaki tryb życia nie utrudnia prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.