Dr Budwig była z wykształcenia nie tylko fizykiem i chemikiem, ale także licencjonowanym farmaceutą. W leczniczej diecie, którą opracowała (dieta dr Budwig) wykorzystała alkohol. Zalecała go przede wszystkim dla ciężko chorych. Z powodów farmakologicznych. Jest on tak ważnym elementem jej diety, że pojawia się aż 3-krotnie w codziennym jadłospisie. W tym wpisie objaśnię, jakie alkohole, w jakiej ilości, w jaki sposób i kiedy pojawiają się w diecie dr Budwig.
3 porcje alkoholu w diecie dr Budwig
Alkohol pojawia się w jadłospisie diety dr Budwig dla osób ciężko chorych aż 3 razy:
- przed obiadem jako aperitif – czyli wytrawny szampan lub wino musujące, oczywiście BIO, w ilości: 1 lampka (ok. 100 ml)
- po obiedzie jako tzw. digestif – czyli mocny trunek alkoholowy np. wiśniówka, rum lub brandy (15-30 ml), czasem wino biale (ok. 50 ml)
- przed snem w postaci małej lampki wytrawnego czerwonego wina BIO (ok. 100 ml)
Uwaga! Nie wszystkie osoby mogą stosować alkohol w diecie dr Budwig!
Przeczytaj o tym: Kto nie powinien pić alkoholu stosując dietę dr Budwig
Ile czystego etanolu znajduje się w diecie dr Budwig
3 porcje alkoholu w diecie dr Budwig sumują się na ok. 25-30 g czystego etanolu dziennie, co daje 175 do 210 g etanolu tygodniowo.
To ok. 2 x więcej niż oficjalne rekomendacje prozdrowotne, ale wciąż są to umiarkowane ilości (zobacz: Picie umiarkowanych ilości alkoholu niesie dłuższe i zdrowsze życie, ale co to są 'umiarkowane ilości’).
Dr Budwig zastosowała je zgodnie ze swoją wiedzą farmakologiczną, aby wykorzystać potencjał, jaki etanol niesie dla osób najciężej chorych (zobacz, co to za korzyści: Dieta dr Budwig – o alkoholu, który pomaga chorym).
W jakiej formie podaje się alkohol w diecie dr Budwig
Alkohol w diecie dr Budwig wchodzi w synergiczne działanie z tłuszczem, dlatego dr Budwig zalecała podawać aperitif i digestif w specyficzny sposób:
- Aperitif w diecie dr Budwig zawsze podaje się z wmieszaną 1 łyżką zmielonego na świeżo siemienia lnianego (analogicznie jak soki enzymatyczne),
- Digestif w diecie dr Budwig dodaje się do deseru, mieszając go z pastą dr Budwig.
Wino przed snem podaje się już solo, bez dodatku siemienia i pasty dr Budwig. Ewentualnie z łyżeczką miodu. Czerwone wytrawne wino jest bogatym źródłem melatoniny i jego zadaniem jest ułatwienie zaśnięcia.
A jeśli jesteś abstynentem, to co wtedy?
Jeśli z zasady nie pijesz alkoholu, bo takie masz przekonania, np. religijne, w takim razie musisz usunąć alkohol ze swojej diety dr Budwig, bo nie powinieneś robić niczego wbrew sobie.
Działanie wbrew sobie, wbrew własnym przekonaniom spowoduje stres. A chorobie należy minimalizować stres, bo jest on poważnym czynnikiem utrudniającym każde leczenie.
Aby wypełnić „dziurę” po alkoholu w jadłospisie, zamiast lampki wina, rozważ niedosładzany, ekologiczny sok z kolorowych owoców, przebogatych w lecznicze polifenole. Np. z wiśni, aronii lub winogron.
Przeczytaj o sokach bogatych w polifenole.