Dieta dr Budwig – etap przejściowy „C” (gdy trawienie daje radę)

data publikacji:

ostatnia edycja:

Dr Budwig wymagała, aby zarówno chorzy, jak i zdrowi zawsze rozpoczynali dietę przez etap przejściowy. Wariant C jest przeznaczony dla osób, u których układ trawienny funkcjonuje bez większych problemów. Podstawą wariantu C jest 250 g siemienia jedzone z sokami w kilku porcjach podczas całego dnia. W tym wpisie znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak przeprowadzić etap przejściowy w wariancie C, aby jak najlepiej przygotować się do prowadzenia zasadniczej diety dr Budwig.

Krótko o wariantach etapu przejściowego diety dr budwig

Okres przejściowy pozwala na jak najłagodniejszego przejście z dotychczasowej diety chorego do diety leczniczej dr Budwig w pełnym zakresie.

W zależności od stanu zdrowia, dr Budwig zalecała swoim pacjentom prowadzenie etapu przejściowego na 3 różne sposoby. Nazwałam je wariantami: A, B i C.

Etap przejściowy C, który opisuję w tym wpisie, jest przeznaczony dla osób bez chorób i dolegliwości trawiennych.

Jeśli jednak zmagasz się z chorobami narządów trawiennych, zacznij od wariantu B.

Jeśli natomiast Twoje trawienie jest zupełnie rozregulowane i nie przyswajasz pokarmów stałych, rozpocznij etap przejściowy od wariantu A.

Etap przejściowy w wariancie C jest rodzajem 1-dniowego postu, w czasie którego je się wyłącznie siemię lniane podawane z sokami w kilku dziennych porcjach. Sposób przeprowadzenia tego postu opisałam poniżej.

Zobacz także więcej wyjaśnień ogólnych nt. okresu przejściowego w diecie dr Budwig.

Jak przeprowadzić wariant „C” etapu przejściowego w diecie dr Budwig

Uwagi na początek

  • poniższy harmonogram dnia zawiera przykładowy rozkład posiłków i napojów dla wariantu C etapu przejściowego diety dr Budwig
  • całodniowa porcja siemienia do zjedzenia w ciągu CAŁEGO dnia: 250 g – należy podzielić ją na 8 porcji dziennych i zjadać po zmieszaniu z sokami (osoby dorosłe bez przeciwskazań mogą częściowo zastąpić sok winem lub szampanem)
  • bardzo ważne jest, aby porcje były jedzone między 8:00 a 18:00 (nie później; przeczytaj: Dieta dr Budwig — dlaczego ważny jest stały rytm / stałe godziny posiłków)
  • w ciągu całego dnia należy wypić minimum 2,5 litra płynów (herbat, soków, wody) – picie mniejszych ilości grozi zaparciami
  • jeśli odczuwa się pragnienie można pić więcej
  • sok z papai Fermentgold był przez dr Budwig szczególnie zalecany (jest to oryginalna receptura soku z papai i jabłek opracowana przez dr Budwig specjalnie do jej diety)
  • czas, ilość i długość spacerów należy dostosować do każdej osoby, jednak nie powinno być ich mniej niż 2 półgodzinne spacery lub werandowania , przy czym chociaż jeden raz w najbardziej słonecznej porze dnia (przeczytaj: Jak najlepiej zażywać słońca?)
  • zanim przystąpisz do wdrażania poniższego schematu zapoznaj się z ogólnymi zasadami przeprowadzenia etapu przejściowego i jego poszczególnych wariantów, a także zasadami odnośnie herbat, soków i siemienia w diecie dr Budwig

Przykładowy harmonogram dnia i jadłospis w wariancie „C”

  • 7:00 (lub wcześniej) pobudka i rytuał poranny z wypiciem 1-2 szklanek wody oraz zabiegami higienicznymi, w tym szczególnie zalecane są naprzemienne prysznice (przeczytaj: Dieta dr Budwig — naprzemienne prysznice u zdrowych i chorych) oraz ewentualnie zabiegi ratunkowe
  • 7:30-7:45 Szklanka herbaty (najlepiej zielonej)
  • 8:00 pierwsza porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku, np. wyciśniętego na świeżo z pomarańczy
  • 10:00 porcja siemienia* wmieszana do szklanki świeżo wyciśniętego soku z marchwi (sok z marchwi będzie stałym elementem jadłospisu o godz. 10:00)
  • 11:00 porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku owocowego, np. z winogron
  • 11:30-11:45 szklanka herbaty ziołowej, np. owocowej
  • 12:00 porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku owocowego, np. z winogron z dodatkiem szampana
  • 13:00 porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku owocowego, np. z jagód
  • 15:00 porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku Fermentgold
  • 16:00 porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku Fermentgold
  • 17:30-17:45 szklanka herbaty ziołowej, np. miętowej
  • 18:00 ostatnia porcja siemienia* wmieszana do szklanki soku owocowego, np. z wiśni
  • 19:00 szklanka herbaty ziołowej (bezkofeinowej)
  • 20:00 przygotowanie do snu (rytuał wieczorny, w tym szklanka wody i zabiegi higieniczne – naprzemienne prysznice i ewentualnie zabiegi ratunkowe)
  • sen, najpóźniej przed 22:00 (regularny sen jest ogromnie ważny, jego brak utrudnia każde leczenie)

*przepis poniżej

Na godzinę przed snem można podać choremu małą lampkę czerwonego wytrawnego wina ekologicznego, jeśli nie powoduje ono żadnych kłopotów trawiennych. Przeczytaj: Dieta dr Budwig — o alkoholu w jadłospisie dr Budwig

Jak długo i co potem

Etap przejściowy diety dr Budwig w wariancie C trwa tylko 1 dzień, a następnie należy przejść do prowadzenia diety zasadniczej w pełnym wymiarze (tutaj znajdziesz jadłospis diety dr Budwig w pełnym wymiarze).

Nie tylko jedzenie

Zarówno w trakcie zasadniczej diety dr Budwig jak i w czasie etapu przejściowego każdego dnia należy zapewnić czas na:

  • odpowiednią higienę (w tym naprzemienne prysznice),
  • ruch na świeżym powietrzu
    oraz
  • niezmiernie ważne nasłonecznienie.

Podstawowy posiłek wariantu „C”

Oryginalnie dr Budwig zalecała w tym wariancie zjeść (w trakcie całego dnia) 250 g Linomelu. Linomel jest to specjalnie opracowany przez nią do tej diety granulat z siemienia lnianego. Prostym zamiennikiem Linomelu jest Przysmak śniadaniowy z siemienia lnianego Primanatury. 

Możesz także skorzystać z siemienia w całych ziarnach, ale ponieważ wykonanie jest w tym przypadku nieco inne, przedstawiam je poniżej w ramach przepisu „zmodyfikowanego”.

Oryginalny przepis dr Budwig na posiłek z siemienia dla wariantu „C” na bazie granulatu do diety dr Budwig

Składniki:

(wszystkie ekologiczne)

**Soki muszą być naturalne, niesłodzone i ekologiczne. Szczególnie cenne są wyciskany na świeżo sok z marchewki oraz oryginalny sok z papai Fermentgold. Inne pomocne soki: z pomarańczy, winogron, wiśni, porzeczek, jagód itp.

Opcjonalnie możesz użyć 1-2 małe lampki (nie więcej!) szampana wytrawnego lub wina musującego, np. Prosecco wmieszane do wybranego soku.

Wykonanie:

  1. Podziel 250 g Linomelu (lub zamiennika w postaci Przysmaku z siemienia lnianego Primanatury) na 8 mniej więcej równych porcji
  2. W porze posiłku wmieszaj 1 porcję do 1 szklanki soku (opcjonalnie wmieszaj także szampana lub wino musujące).
  3. Podawaj zaraz po wmieszaniu.
  4. Pij powoli, mieszając w ustach każdy łyk ze śliną.

Zmodyfikowany przepis dr Budwig na posiłek z siemienia dla wariantu C na bazie całych ziaren siemienia lnianego

Składniki:

(wszystkie ekologiczne)

  • 250 g siemia lnianego w całych ziarnach (nie mielonego!)
  • 8 szklanek soków**

**Soki muszą być naturalne, niesłodzone i ekologiczne. Szczególnie cenne są wyciskany na świeżo sok z marchewki oraz oryginalny sok z papai Fermentgold. Inne pomocne soki: z pomarańczy, winogron, wiśni, porzeczek, jagód itp.

Opcjonalnie możesz użyć 1-2 małe lampki (nie więcej!) szampana wytrawnego lub wina musującego, np. Prosecco wmieszane do wybranego soku.

Wykonanie:

  1. Podziel 250 g siemienia na 8 mniej więcej równych porcji
  2. W porze posiłku zmiel 1 porcję siemienia w młynku do kawy (krótko! – nie na pył), a następnie wmieszaj ją do 1 szklanki soku (opcjonalnie wmieszaj także szampana lub wino musujące).
    UWAGA! Nie miel od razu całego siemienia! Każda porcja musi być zmielona tuż przed podaniem, w przeciwnym razie utleni się i zamiast pomóc, może spowodować problemy.
  3. Podawaj zaraz po wymieszaniu.
  4. Pij powoli, mieszając w ustach każdy łyk ze śliną.

Ważne uwagi

Nigdy nie przechowuj resztek na później. Każdą porcję zawsze przyrządzaj tylko na świeżo!

Wg dr Budwig zarówno soki, jak i alkohol (wino, szampan w bardzo umiarkowanych ilościach) pomagają ciężko chorym odzyskiwać energię. Dlatego w diecie dr Budwig bardzo korzystne jest:

  • korzystanie z szampana około południa
  • korzystanie z soku z papai Fermentgold po południu (od 15:00), w ilości 1-3 szklanek (1 butelka 750 ml to 3 szklanki)
Autor: Alicja Krzywańska-Podermańska
Copyright: Primanatura Piotr Podermański 2006-